Bugün 10 Ocak, çalışan gazeteciler günü. Bu gün, yılın 365 günü meslek ahlakı ve kamu yararı için çalışan, haber peşinde koşan, toplumun gözü kulağı olan basın emekçilerinin haklarını ve sorunlarını gündeme getirmek için bir fırsat. Bu gün, basın özgürlüğünün önemini ve gazeteciliğin zorluklarını hatırlamak için bir vesile.

Basın emekçileri, özellikle sahada bulunan muhabirler, kameramanlar, foto muhabirler, editörler, haber müdürleri ve diğer çalışanlar, zaman mekan mevhumu olmadan her yere yetişmeye çalışıyor. Onlar, doğru ve tarafsız habercilik yapmak için çoğu zaman tehlikeli ve zorlu koşullara maruz kalıyor. Onlar, halkın haber alma hakkını sağlamak için meslektaşlarıyla dayanışma içinde çalışıyor.

Basın emekçileri, bu günü sadece kendileri için değil, tüm toplum için kutluyor. Çünkü onlar, demokrasinin vazgeçilmez unsuru olan basının güçlü olması gerektiğine inanıyor. Onlar, basının baskı ve sansüre karşı mücadele etmesi gerektiğini savunuyor. Onlar, basının halkın sesi olması gerektiğini dile getiriyor.

Basın emekçileri, bu günü kutlarken, kendilerine destek veren tüm kurum ve kişilere de teşekkür ediyor. Siyasi partilerden belediyelere, valilikten sivil toplum kuruluşlarına kadar birçok kurum ve kişi, basın emekçilerine ayrıcalık tanıyor. Bu hafta boyunca düzenlenen kahvaltı ve yemeklerle, verilen küçük hediyelerle, basın emekçilerinin gönlünü kazanıyor. Basın emekçileri de bu ilgiye kayıtsız kalmıyor ve hepsini tek tek takdir ediyor.

Bu  yazımda sizlere 10 Ocak çalışan gazeteciler gününün anlam ve öneminden bahsettim. Umarım siz de bu günü farkındalıkla geçirirsiniz. Basın emekçilerinin sesini duyurmak için onlara destek olun. Unutmayın ki basın özgür olmadan toplum özgür olamaz.