Kanlı Para adlı sözde oyunun Afyonkarahisar'da okullarda da, özellikle ortaokul çocukları arasında sıklıkla oynandığı belirtildi.

Dün, Afyonhaber'de gündeme getirdiğimiz ve tüktok isimli sosyal medya mecrasından yayılan oyun çocukların ruh ve beden sağlıklarında tehlike saçıyor.

Afyonhaber'in eğitim yazarı İdris Özek, konuyla ilgili paylaştığı bilgi notunda "Sosyal medyadan yayılan, hiç bir içeriği olmayan şiddet de içeren bir oyun. Ama maalesef çocukların ilgisini çekiyor. Maalesef Afyon'daki okullarda da sınıflarda oynandığını bizzat çocuklardan, öğrencilerden duydum. Aileler dikkatli olmalı. Çocukların ellerine baktıkları zaman hemen anlaşılır. Ellerin üstü kızarıncaya, kanayıncaya oynanan, ceza adı altında şiddete varan sözde bir oyun. Çocuklarınızın ellerini kontrol ediniz, eğer kızarıklık, kanama varsa bilin ki bu oyun çocuğunuzun bulunduğu ortamlarda oynanıyor. Hemen tedbir alın, izin vermeyin" dedi.

Fark edilen okullarda bu oyunun yasaklandığını belirten Özek, "ancak gizli gizli oynandığı söyleniyor. Dün medyada yayınlanan haber böyleydi. Afyon'da da değerli anne babalar, değerli öğretmenlerimiz, çocukları kontrol etmeli, dikkatli olmalı, gerekli tedbirleri almalılar" dedi.

Kanlı para oyunu nedir?..
Oyun madeni paranın havaya atılmasıyla başlıyor. Elin ters tarafıyla tutulan para, parmakların arasına alarak sıkıştırılıyor. Para sabit tutulduktan sonra "kanlı para" denilerek 3 kere sert bir şekilde masaya vuruluyor. Masaya vurma esnasında para düşerse ceza sistemi devreye giriyor. Ceza ise şöyle: El yumruk yapılarak masaya dik şekilde koyuluyor ve karşı taraf parayı hızla eklem yerlerine fırlatıyor. Paranın geliş şiddetine göre elde kızarmalar, kanamalar yaşanıyor. Sosyal medyada oyunun taktikleri yayılırken bazı öğrenciler oyunun daha da kanlı olması için madeni paraların etrafına bıçakla kesikler oluşturuyor. Eklem bölgeleri kanamadan ceza bitmiyor.