Toplu görüşmelerde varılan uzlaşmaya ilişkin protokol, Belediye Başkanı Burhanettin Çoban ile Belediye-İş Sendikası Afyonkarahisar Şube Başkanı Yücel Şahin arasında imzalandı.Protokol öncesi Belediye-İş Sendikası Afyonkarahisar Şube Başkanı Yücel Şahin sözleşme şartlarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

 

“BİRLİK VE BERABERLİĞİMİZDEKİ EN BÜYÜK PAY BAŞKANIMIZIN”

 

          Olumlu geçen toplu sözleşme müzakerelerinin ardından görüşmelerin imza aşamasına kadar geldiğini ifade eden Belediye-İş Sendikası Başkanı Yücel Şahin; “İki yıl süre ile imzalanan sözleşmemize göre birinci yıl; ilk altı ay yüzde beş, ikinci altı ay yüzde altı; ikinci yıl; ilk altı ay yüzde dört, ikinci altı ay yüzde altı oranında mutabakata vararak Belediye yönetimimizle görüşmelerimizi tamamladık.  İşçilerimiz birlik ve beraberlik içerisinde ilimize hizmet etme gayretiyle çalışmalarını yürütmektedir. Bu birlik ve beraberlikteki en büyük pay sahibi Belediye Başkanımız Burhanettin Çoban’dır. Kendisine; sendikam ve yönetim kurulum adına teşekkür ediyorum. Bu vesileyle 17. dönem Toplu İş Sözleşmesinin Belediyemiz, sendikamız ve işçi kardeşlerimize hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum” dedi.

 

 Ülkemizin 15 Temmuz gibi hain bir darbe girişimiyle karşı karşıya kaldığını hatırlatan Şahin; bu darbe girişiminin memleketimize en büyük ihanet olduğunu ifade ederek darbe girişimi sonrası milletimizin gösterdiği birlik ve beraberliğin ise takdire şayan olduğunu sözlerine ekledi.

 

“GÖRÜŞMELERDE KAMU ÖRNEKLENMİŞ”

 

          Türk-İş İl Başkanı Muharrem Uslu ise Toplu İş Sözleşmesine ilişkin görüşmelerin başarıyla sonuçlanmasından duyduğu memnuniyeti ifade etti. İki taraf arasında gelinen sonucun sevindirici olduğunu işaret eden Muharrem Uslu;  “ Kamudaki Devlet Demiryollarının toplu iş sözleşmesini biliyorum. İkramiye ve ortalama ücretlerinizin kamudaki işçilerden geride bir ücret olmadığının altını özellikle çizmek istiyorum. Belediyemiz ile sendikamız arasında yapılan görüşmelerde kamuya yakın bir sözleşme imzalandığını müşahede etmekteyim. Baştan sona bu işler iyi takip edilmiş, kamu örneklenmiş ve Belediyemizde bütçesi dahilinde böyle bir sonucu sizlere verme konusunda karar kılınmış. Bu vesileyle toplu iş sözleşmesinin hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum” dedi. Türk-İş’in ülke meselelerinde sağduyudan yana olduğunu söyleyen Muharrem Uslu; “ Türk-İş bu güne kadar olduğu gibi bundan sonra da memleketin demokrasisine hukukuna, ülkenin birlik ve beraberliğine faydalı duruş sergilemiştir. Bu duruşunu da bozmayarak ülke menfaatlerini her daim gözetmeye de devam edecektir” diye konuştu.

 

“TÜM SÖZLEŞMELERİMİZİ BÜYÜK BİR MUTLULUKLA, BİRLİK VE BERABERLİK İÇERİSİNDE İMZALADIK”

 

       Belediye Başkanı Burhanettin Çoban ise geride kalan sekiz yıllık süre zarfında işçinin alın teri kurumadan ödeme yapmayı azami gayret göstermekle birlikte insan onur ve haysiyetine yakışır ödeme yapılması gerekliliğine büyük özen gösterdiklerini söyledi.

 

         İki yılda bir gerçekleşen toplu iş sözleşmelerinde gerek belediye yönetiminin gerekse sendikanın uçuk talepler üzerinde durmadığına dikkat çeken Başkan Çoban; “İşçi kardeşlerimizle iki yılda bir toplu sözleşme yapıyoruz. Gerek sendikamız, gerekse de belediye yönetimimiz hiçbir zaman uçuk talepler üzerinde durmadı. Görüşmelerimizde hem çalışanın hakkını ve ücretlerini koruyucu, hemde ailelerini gözeten taleplerde bulunuldu. Bizlerde mümkün olduğu kadar bunlara yardımcı olmaya gayret ettik. Tüm sözleşmelerimizi büyük bir mutlulukla, birlik ve beraberlik içerisinde imzaladık. Hiçbir zaman bu tür konularda anlaşmazlığa düşmedik. Yüksek Hakem Kurulu’na mahkemelere, şuraya, buraya gitmedik” dedi.

 

“MEMUR-İŞÇİ AYRIMINDAKİ UÇURUMUN FAZLA ARTMAMASINA DİKKAT EDİYORUZ”

 

         Belediyelerin en büyük gelirlerinin İller Bankası ve vergiden elde ettiği paylar olduğunu söyleyen Başkan Çoban konuşmasına şöyle devam etti; “Devletin diğer kurumlarında örneğin Özel İdare’de, Sağlık Müdürlüğü’nde Devlet Demir Yolları’nda, Tarım Bakanlığı’nda, Çevre Şehircilik Bakanlığı’nda çalışan tüm memur ve işçilerin maaşı bütçeden gelir. Yatırım bütçesi ayrıdır, personel bütçesi ayrıdır. Aynı iş yerinde personel ister 10 kişi çalışsın, isterse aynı işi 10 kişi isterse 50 kişi yapsın. Buradaki kurumdan çıkacak bir para yoktur. Hepsi Ankara’dan merkezi bütçeden ayrı olarak gelir. Dolayısıyla buradaki kurumlarda personel maaşının yüzde 5 artması, yüzde 10 artması yüzde 20 artmasının bir etkisi yoktur. Ancak Belediyeler öyle değil. Belediyelerin en büyük geliri İller Bankasından aldığı, vergiden elde ettiği paylardır. Yani Belediye tüm harcamalarında olduğu gibi personel harcamalarında da kendine göre ne kadar tasarruf yapabilirse daha çok yatırım yapar. Bunu böyle yapacağız diye de elbette hiçbir zaman çalışanlarımızın ücretlerini, haklarını ödememezlik yada daha az ödemeye gidemezdik, gitmedik de.  Memur-İşçi ayrımındaki uçurumun fazla artmamasına dikkat ediyoruz. Sözleşmelerimizdeki rakamlar Hükümetimiz memurlara ne kadar zam yapmış onun daima üzerinde oluyor. Şimdiye kadar sözleşmelerimizde bu rakamların hiç altına düşmedik. Bunu da çok çok afakî arttıramazdık. Böyle bir artırmaya gitseydik çalışma barışı bozulur, aynı yerde aynı işi yapan bir işçi ve memur arasındaki maaşlardaki oransal sıkıntı çalışma barışına da etki ederdi.

 

 

 

“MEMURA SOSYAL DENGE SÖZLEŞMESİNİ İLK DEFA BİZ İMZALADIK”

 

          2009 yılında memur personelimize yönelik Afyon’da sosyal denge sözleşmesini ilk defa biz imzaladık. Memur arkadaşlarımıza böyle bir ek ödeme yaptık. Sonra taşeron işçilerimize de bir çalışmamız oldu. Dolayısıyla bunlar bizim dönemimizdeki çalışanlarımızla ilgili güzel gelişmeler. 2017-2018 yıllarını kapsayan 17. dönem Toplu İş Sözleşmesinin Belediyemize, sendikamıza ve çalışanlarımıza hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.

 

          Konuşmasının sonunda Türk-İş’in ülke meselelerine olan duruşundan söz eden Başkan Çoban; “Her zaman olduğu gibi ülke meselelerinde olsun, ülkemizdeki gerçeklerinin anlatılmasında olsun, vatan sevgisi, bayrak sevgisi tartışılmaz olan Türk-İş Sendikamızın çok değerli yetkililerine teşekkür göstermiş oldukları duruştan dolayı teşekkür ediyorum. Gerek 15 Temmuzda olsun ne zaman birlik beraberliğe ihtiyaç duyulduğu anlarda her zaman biz varız demesini bildiler. Gönülden yürekten desteklerini ifade ettiler. Kendilerine teşekkür ediyoruz” diye konuştu. Belediye Başkanı Burhanettin Çoban’ın ev sahipliğinde gerçekleşen imza törenine Belediye-İş Sendikası Başkanı Yücel Şahin, Türk-İş İl Temsilcisi Muharrem Uslu,  Bem- Bir- Sen Afyonkarahisar Şube Başkanı Murat Gürsan, Belediye Başkan Yardımcıları Ayfer Örten, Ziya Arı, Sabri Demirkapu, belediye birim amirleri, Belediye-İş Sendikası Yönetim Kurulu Üyeleri ile sendika temsilcileri katıldı.