İsrail'in Gazze'de düzenlediği hastane katliamının ardından Piyanist Fazıl Say, saldırıları kınayan paylaşımlarda bulunmuştu. Say, paylaşımlarının ardından İsviçre'de vereceği konserin iptal edildiğini duyurdu.

Gözden kaçırmayın

Kripto Vadeli İşlemlerine Hakim Olun: Kapsamlı Bir RehberKripto Vadeli İşlemlerine Hakim Olun: Kapsamlı Bir Rehber

İsrail'in Gazze'de düzenlediği hastane katliamının ardından Piyanist Fazıl Say, saldırıları kınayan paylaşımlarda bulunmuştu. Say, paylaşımlarının ardından İsviçre'de vereceği konserin iptal edildiğini duyurdu.

İsrail 7 Ekim'den bu yana abluka altına aldığı Filistin'de bir hastaneyi bombalamış ve yaklaşık 500 sivilin hayatını kaybetmesine neden olmuştu. İsrail'in saldırılarını kınayan dünyaca ünlü piyanist ve besteci Fazıl Say, İsviçre'de vereceği konserin iptal edildiğini duyurdu. Sosyal medya hesabından açıklamalarda bulunan Say, İsrail'e 24 yıldır giden biriyim. Hepimiz gibi terör olaylarından üzüntü duydum. Bu dertli konuya, iki tarafı da anlamaya çalışan bir yaklaşımım olmuştur. Netanyahu'nun hiçbir geleceği olmayan savaş siyasetini, çok yanlış ve canice bulduğumu da yazdım. Ve son olarak; Erdoğan'ın bu konudaki yaklaşımını, her iki tarafa karşı da "sağduyulu ve barışçıl" buldum, destekledim. Tüm bunlardan rahatsızlık duyulmasını, hatta konser iptaline dönüşmesini tuhaf karşılamakla beraber, benim açımdan yapacak bir şey yok. Dinlenmediğimiz, sesimizin duyulmak istenmediği bir ortamdayız." dedi.

Say'ın açıklamaları şöyle;

"İsviçre'de Migros firmasının konser organizasyonu biriminin yapacağı, planlanmış 4 konserimizde ben programdan çıkarıldım. Migros firması yetkilileri sebep olarak, İsrail-Filistin gerilimi konusunda sosyal medyamda yansıttığım fikirlerimi gösterdiler. Tüm yazdıklarım hiçbir değişiklik olmadan sosyal medyamda durmaktadır. Kendileri de bir açıklama yapacaktır.

23 Ekim Zürih, 24 Ekim Bern, 25 Ekim Cenevre ve 26 Ekim Luzern'deki bu konserlerde birmingham Orkestrası ile beraber sahneye çıkmam, bu karar sebebi ile mümkün olmayacak. Sanatseverlere iletmek isterim.

"TÜM AÇIKLAMALARIM BARIŞ İÇİNDİ"

Ortadoğu krizi sürecinde; toplam 3 tweet ve bir de konuşma yaptığım video yayınladım. Ben barıştan yanayım. Tüm açıklamalarım da barış içindi. ve her zaman iyiden, uzlaşıdan, güzel bir geleceğin beraber yaratılmasından yana oldum.

"NETANYAHU'NUN SİYASETİNİ CANİCE ERDOĞAN'IN YAKLAŞIMINI BARIŞÇIL BULDUM"

İsrail'e 24 yıldır giden biriyim. Hepimiz gibi terör olaylarından üzüntü duydum. Bu dertli konuya, iki tarafı da anlamaya çalışan bir yaklaşımım olmuştur. Netanyahu'nun hiçbir geleceği olmayan savaş siyasetini, çok yanlış ve canice bulduğumu da yazdım. Ve son olarak; Erdoğan'ın bu konudaki yaklaşımını, her iki tarafa karşı da "sağduyulu ve barışçıl" buldum, destekledim.

"AVRUPA'DA İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ VAR DİYE BİLİRDİM"

Tüm bunlardan rahatsızlık duyulmasını, hatta konser iptaline dönüşmesini tuhaf karşılamakla beraber, benim açımdan yapacak bir şey yok. Dinlenmediğimiz, sesimizin duyulmak istenmediği bir ortamdayız.
Ben Avrupa'da ifade özgürlüğüne güven duyulur, karanlık ve anlayışsızlık yaşanmaz diye bilirdim. Bu rahatsız edici olay babında, güvenim oldukça sarsıldı. Bunu belirtmek isterim. Her bireyin bir görüşü olmalıdır. Ve daha da mühimi; bu görüşler mesleki hayatımıza yansımamalıdır. Ben barıştan ve insanlıktan yanayım. Müziğimi de insanlara umut olmak için yapan biriyim."