Spor birçok şehrin önemli lokomotiflerinden birisi. Spor sayesinde tanınırlıkları artıyor, şehrimiz Afyonkarahisar'da spor turizmi iddiasında. Spor kompleksimiz var, yaz aylarında yurt içi ve yurt dışından birçok takım kampa geliyor. Bu işin bir tarafı diğer yönden farklı branşlarda farklılıklarımız var.

Şehrimizde Amerikan futbolu oynandığını pek çok hemşehrimiz bilmiyordur aynı şekilde kano sporunu da. Rahvan at yarışları parkuru da yapıldı. Spor yönünden tanınırlığınızın olması için şehir takımlarınızın da aktif olması gerekiyor. Şu anda sıkıntılı bir durumda olan Afyonspor futbol takımımız var. Küme düşmeme mücadelesi veriyor, inşallah ligde kalacak.

Basketbol ve voleybol takımlarımızın yerinde yelller esiyor. Burhanettin Çoban beyin belediye başkanlığı döneminde basketbol ve voleybol çok aktifti. Üç branşta da üst konumda ve başarılı sayılırdık. Basketbol süper ligde, voleybol Efeler Ligi'nde idi. Futbol takımımız her sene bir üst lige çıkıyordu, TFF 1. Lig'e kadar yükselmişti, sonra geri dönüş başladı.

Spor takımları çok masraflı, her il kaldıramıyor, Afyonkarahisar için de üç branş fazla görüldü, biz her ne kadar öyle görmesekte. Voleybol bir alt lige düşünce kapandı, basketbol takımı, şehrin o zamanki söz sahipleri tarafından iyi niyetli ve başarı amaçlı vermiş olsalar da, önce menejerken kulüp başkanı olan bir dolandırıcının eline geçti ve çok büyük bir borç altında bırakıldı ondan sonra alan Ankaralı iş adamları da bu borçlarla biz bu işi sürdüremeyiz dediler ve takım da alt lige düştü ondan sonrası yok.


Basketbol Federasyonu, Afyon Belediyespor'u 2. Ligden başlatabiliriz diyor, Afyonkarahisar basketbolu çok sevdi, çocuklarımızn gençlerimizin basketbola ilgisi çok yüksek. Şehir merkezinde ulusal basketbol müsabakalarına uygun spor salonumuz var, Veysel Eroğlu Spor Salonu. Hemşehrilerimizin de yoğun isteği olarak basketbolun tekrar aktif hale getirilmesi var, bu konuda harekete geçilmeli diye düşünüyorum. Basketbol şehirde çok büyük ilgi görüyor, maçlar tabir-i caizse kapalı gişe. Takım aktif hale getirilmeli ve tekrar Basketbol Süper Ligi'ne kadar yükseltilmeli.


Futbol takımımız için yeni Belediye Başkanı Burcu hanımın sözü var. Afyonspor'u TFF Süper Lig'e çıkaracağım diye. Afyonspor önce şirketleştirilmeli, güçlü sponsorlar bulunup güçlü bir yönetim kurulmalı ve şirket olarak yönetilmeli. Altyapıya da önem vererek, şehrimizin çocuklarını unutmayarak güçlü bir takım oluşturulmalı ve bir sonraki sezon hedef TFF 1. Lig olmalı. Oyuncularımız birçok zorluk altında bu sene onur mücadelesi verdiler vermeye de devam ediyorlar, son altı haftaya girdik. İnşallah kabus görmeden ligi tamamlayacağız, bu vesileyle yarın ki (çarşamba 15.00) Altınordu maçına bütün taraftarlarımızı Zafer Stadyumu'muza bekliyoruz.


Bu spor dallarının içinde maliyeti en az olan voleybol takımımız da canlandırılabilirse, Afyon ağzıyla kaymaklı kadayıf olur. Voleybol Federasyonu da gerekli kolaylığı sağlayacaktır.


Bu taleplerimiz aynı zamanda bize ulaşan hemşehrilerimizin, sporseverlerin talepleri. Biz bir nevi onların sözcülüğünü yapıyoruz. Spor kesinlikle yük görülmemeli ve şehir açısından önemli bir tanıtım aracı olarak değerlendirilmeli ve spor turizmi için takımlarımız da lokomotif görevi görmeli.


Bakalım görelim, ne gibi gelişmeler olacak..

Lokman ÖZKUL
Spor Yazarı ve Yorumcu
[email protected]