Afyonkarahisar Frig Vadisinde binlerce yılın tanığı: Türkiye'nin 3 bin yıllık apartmanı!.. Avdalaz Kalesi...

Afyonkarahisar sınırları içinde bulnan Frig Vadisinde tüf kayaların oyularak yapıldığı tarihin ilk apartmanı görenleri hayran bırakıyor.

3 bin yıllık geçmişe sahip Frig Vadisi’nde bulunan Avdalaz Kalesi yaşam  alanları görenlerin büyük ilgisini çekmeye devam ediyor.

Avdalaz Kalesi Afyon

3 bin yıllık geçmişe sahip Frig Vadisi’nde tüf kayaya oyularak yapılan 5 katlı Avdalaz Kalesi, mimari yapısı ile dikkat çekiyor. Yaklaşık 30 metre yüksekliğindeki kale drone ile havadan görüntülenirken, eşsiz güzelliği ile görenleri mest ediyor.

TasteAtlas'ta Afyon Sucuğu, en iyi 10'da TasteAtlas'ta Afyon Sucuğu, en iyi 10'da

Afyon Frig Vadisi Avdalaz

Afyonkarahisar, Eskişehir ve Kütahya sınırlarında bulunan Frig Vadisi’nin Afyonkarahisar’ın İhsaniye ilçesine bağlı Ayazini köyü kısmında kalan Avdalaz Kalesi, özellikle yabancı turistlerden büyük ilgi görüyor. Tüf kayaya oyularak çok katlı ve çok odalı olarak sarnıçlı bir kaya kütlesi şeklinde olan yapının yerleşim yeri olarak kullanıldığı biliniyor.

Çok katlı yapısı ile adeta tarihin ilk apartmanlarından olan yapının Frigler döneminde kale olarak kullanıldığı biliniyor. Yaklaşık 30 metre yüksekliğindeki yapıya merdiven ile içeriden çıkılıyor. Halk arasında 10 katlı olarak bilinse de yapı 5 kattan ve her katta çok sayıda odadan oluşuyor.

Avdalaz Kalesi, halk arasında 10 katlı apartman olarak bilindiğini ifade etti. Yılmaz, kalenin Frig, Roma, Bizans döneminde kullanıldı...

Dunyaninilkapartmani 3

Kalenin bölgeye gelen özellikle yabancı turistler tarafından yoğun ilgi görüyor.

Gezilip görülmeye değer, gerçekten önemli bir eser. Turistler tarafından yoğun ilgi görüyor. Pandemi nedeni ile durgun olsa da günlük 200-250 arasında yerli ve yabancı turist geliyor. İnşallah köyümüzü daha fazla tanıtıp daha çok turist gelmesini sağlayacağız. Turistler Afyon’da böyle gizemli bir yeri görünce şaşırıyorlar. Bölge tarihi, doğası ve havası ile görülmeye değer bir yer...

Editör: Birinci Editör