Mısri Mahallesi kentsel dönüşümdeki rayiç bedeli Meclis gündeminde

Cumhuriyet Halk Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Av. Burcu Köksal, Afyonkarahisar'daki Kentsel Dönüşüm projesinde vatandaşın mağduriyetini Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'a sordu.

Mısri Mahallesi kentsel dönüşümdeki rayiç bedeli Meclis gündeminde
04 Ocak 2021 - 14:38 - Güncelleme: 04 Ocak 2021 - 22:55
Cumhuriyet Halk Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Av. Burcu Köksal, Afyonkarahisar'daki Kentsel Dönüşüm projesinde vatandaşın mağduriyetini Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'a sordu.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Afyonkarahisar Milletvekili Av. Burcu Köksal, Afyonkarahisar'da vatandaşın mağdur edildiği için karşı çıktığı Kentsel Dönüşüm ile ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un cevaplaması istemiyle TBMM Başkanlığına soru önergesi verdi.

AFYON’LU HEMŞEHRİLERİMİZİN MENFAATİ İÇİN ÇALIŞACAĞIZ, PEŞKEŞE DUR DİYECEĞİZ…
Milletvekili Av. Burcu Köksal, Afyonkarahisar Merkezde Mısri Mahallesi’nde CHP Merkez İlçe Başkanı, Yönetim Kurulu Üyeleri ve Belediye Meclis Üyeleri ile birlikte “Kentsel Dönüşüm” mağdurlarıyla görüşüp sıkıntılarını ve talepleri yerinde dinledi.
Vatandaşların mağdur olmaması için mücadeleye devam edeceklerini kaydeden Köksal, "Onlar Ankara’daki birkaç müteahhitin rantını düşünürken biz Afyonkarahisarlı hemşehrilerimizin menfaati için çalışmaya devam edeceğiz. Peşkeşe dur diyeceğiz mağdurların sonuna kadar yanında olacağız." dedi.

ÖNCE YERİNDE DİNLEDİ, SONRA BAKAN KURUM’A SORDU; RAYİÇ NEYE GÖRE BELİRLENDİ?
Kentsel dönüşüm mağduru vatandaşlarla görüşerek konuyu Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) taşıyan Milletvekili Köksal, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un cevaplaması istemiyle Meclis Başkanlığı’na verdiği soru önergesinde, “Afyonkarahisar merkez Hacı Eyüp-Dairecep Kentsel Dönüşüm projesi kapsamında merkez Dairecep, Kasımpaşa, Fakıpaşa, Mecidiyenin bir bölümü kentsel dönüşüme sokulmuştur. Bu mahallelerde evleri ve işyerleri olan vatandaşlara metrekare fiyatı olarak 500 TL ile 1000 TL arası değer biçildiği belirtilmiştir. Bu rayiç bedel belirlenirken hangi kriterler esas alınmış neye göre belirlenmiştir? Afyonkarahisar merkezde adeta Afyonkarahisar’ın kalbi olan bir bölgede belirlenen bu rayiç bedeller hakka hukuka ve hakkaniyete uygun mudur?” sorularını yöneltti.

KİM KAZANÇ SAĞLAYACAK?
Önergesinde işyeri ve konutların satışından kim ya da kimlerin ne kadar kazanç sağlayacağını da soran Köksal, “Şu anda yaklaşık 1800 civarı ev ve işyeri bulunan bölgede kentsel dönüşümle kaç tane konut ve işyeri yapılması düşünülmektedir? Yapılacak bu işyeri ve konutlar için ne kadar değer biçilmiştir? Bu işyeri ve konutların satışından kim ya da kimler ne kadar kazanç sağlayacaktır?” diye konuştu.

HAK KAYBI VE MAĞDURİYET NASIL GİDERİLECEK?
Söz konusu bölgede yaşayan vatandaşların büyük bölümünün dar gelirli insanlar olduğunun önemle altını çizen Köksal, “Bu vatandaşlarımızın tespit edilen rayiç bedellerle yeni bir konut almaları ya da kendi oturdukları yerde yapılan bu konutlara borçlanarak sahip olmaları mümkün değildir. Bu konuda vatandaşların yaşayacağı hak kaybı ve mağduriyeti nasıl telafi edeceksiniz?” ifadelerini kullandı.

HUKUKA VE HAKKANİYETE SIĞAR MI?
“Bölgede yaşayan vatandaşların servetine servet katacak birkaç müteahhit kadar değeri yok mu.” diyen Köksal,  “Bu bölgede yaşayan evi veya işyeri olan vatandaşlarımızın kentsel dönüşüm altında evlerinden veya işyerlerinden edilerek üstüne bir de 15 yıl borçlanarak ev sahibi olmaları hukuka ve hakkaniyete sığar mı? Afyonkarahisar’daki kentsel dönüşüm yüzünden mağduriyet yaşayacak binlerce hemşehrimizin bu kentsel dönüşümle servetine servet katacak birkaç tane ihale alan müteahhit kadar değeri yok mudur?” şeklinde konuştu.

YORUMLAR

 • 8 Yorum
 • afyonlular
  4 ay önce
  oooooo o zaman bu iş böyle olmaz oradaki vatandaşa evi kadar değer arsasıyla beraber vermelisiniz yani daireye daire karşılığında vermeliisniz 2 dairesi varsa 2 daire mütait bile bunu yapıyor şuan devlet hayli hayli vermesi lazım bu böyle olmaz
 • afyonlular
  4 ay önce
  iyide kardeşim öyle bir yazıyorsunuz ki sanki size hiç bir şey vermeyecekler mi size eviniz karşılığında daire vermeyecekler mi şimdi
 • enver
  4 ay önce
  malesef kardeş senin arsanı m2 yaklaşık 500 tl. ile 1000 tl. arasında alacaklar 50 m2 arsan varsa 25.000 tl. para alacaksın ayda da 1000 tl. kira yardımı alacaksın fakat daire alamayacaksın. zaten projede hak sahibi sayısı kadar daire yok. daire alacaksanda ortalama 600.000 - 700.000 tl. civarı bi paracık ödeyiver sen ödemezsen oparaya şehir merkezinden daire almak için el ovuşturanlar var.
 • afyonlular
  4 ay önce
  iyide kardeşim öyle bir yazıyorsunuz ki sanki size hiç bir şey vermeyecekler mi size eviniz karşılığında daire vermeyecekler mi şimdi
 • Serdar
  4 ay önce
  400 bin TL. Ye daire olsa ne ala geniş bahçeli otoparklı hidirliga doğru teras evler olacak imarette arsası olana denilecekki 1. Milyon lira aliyosan al kardeşim tabi ki bir tane arsa sahibi alamayacak. Zenginlere şehir merkezinde konut projesi 1700 tane konut Daha imaret cami çevresine yapilacak işyerleri arastalar çarşılar zaten tüm projenin masrafını çıkarır kaldimi 1700 konut projenin ballı kaymagi
 • Halil Yıldırım
  4 ay önce
  Burcu hanım muhalif gibi muhalif.Herşeye muhalefet ediyor lakin bu sefer çok haklı.Beledıye baskanının o fıyatı duyunca dırek toplantı yapmadan ıhaleyı ıptal etmelıydı. Zeybek baskanı sevıyorum ama bizi savunacagına emın degılım. maksımum verılecek rakam m2 basına 900 tl dıyecekler :D yerıne yapılacak evlere 400bın dıyecekler. Fakır fukara ev alamıyacak hakkını satacak, sonrada anaana bababna selam soyle
 • DERYA PALALI
  4 ay önce
  Hakkı bey hayırdır karşındaki alelade bir insan mı? Milletin vekili dikkatini çekerim.!!! Yoksa bir çıkarın menfaatin mi var.!!! Bur da duracaksın onca insanın vebali var, Allah C.C.'li ne diyor " her hatayı yap kul hakkı ile gelme karşıma." Söyleminiz çok yanlış bir gün senin de başına gelirse görürüm ben.
 • Hakkı Çetinkaya
  4 ay önce
  Çok gurcalama bence vekilim