Reklam

Kanal İstanbul'a neden karşısınız?..

AK Parti Afyonkarahisar İl Başkanı Hüseyin Ceylan Uluçay, Kanal İstanbul’un Montrö’ye karşı yapılacağı söylemlerine yaptığı bir yazılı açıklama ile cevap verdi.

Kanal İstanbul'a neden karşısınız?..
18 Nisan 2021 - 11:28
AK Parti Afyonkarahisar İl Başkanı Hüseyin Ceylan Uluçay, Kanal İstanbul’un Montrö’ye karşı yapılacağı söylemlerine yaptığı bir yazılı açıklama ile cevap verdi.

“Ekonomisi orta sınıfın üstünde olanlara ‘açız aç’ diye senaryo yazdırıyorlar”

Uluçay, “Ekonomisi orta sınıfın üstüne olduğu ortaya çıkan ancak ‘açız aç’ diye senaryo yazdırıp ekranlara çıkardığınız kişilerden, gerçek ihtiyaç sahibine ulaşamayacak kadar kopuk olanların karşılığı bu toplumda çöp, çukur, çamurdur. Yokluk, yoksulluk, yolsuzluktur. Kavga, kaos, kutuplaşmadır” dedi.

“İstanbul nimet, nimet’ derken 121 milyar lirayı mı kastediyordunuz?”

Uluçay, “İki yılda hiçbir hizmet yapmayan, üstüne de AK Parti belediyeciliğinin yaptığı hizmetleri sahiplenenler; Bugün İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bütçesi 75,5 milyar TL. Hükümetten gelen bütçe ise 17,5 milyar TL. İBB son 2 yılda toplam 19 milyar TL borçlandı. Bu sene ise borçlanma hedefi 9 milyar TL. Şimdi söyleyin 121 Milyar TL nerede? ‘İstanbul nimet, nimet’ derken bu paraları mı kastediyordunuz? Bilboardlarda, toplu taşıma araçlarında, besleme medyada kara propaganda yaparak cambaza bak deyip işin içinden sıyrılamazsınız!” ifadelerini kullandı.

“Bugün 150 milyon dolar getirisi var, Kanal İstanbul ile milyarlarca dolar olacaktır”

Kanal İstanbul konusunda da açıklama yapan Uluçay, “İstanbul Boğazı'ndan yılda ortalama 50 bin gemi geçiyor. 2050 yılında ise bu sayının 78 bine, 2070 yılında da 86 bine çıkması bekleniyor. Oysa İstanbul Boğazı'nın emniyetli geçiş kapasitesi yılda maksimum 25 bindir. İstanbul Boğazından geçen gemilerden Montrö anlaşmasıyla belirlenen vergi ve harçlar dışında hiçbir ücret alınmıyor. Formalite kalemlerden alınan ücretler vakti zamanında altın Frank üzerinden ödeniyordu. Altın Frank yani Napolyon altını tedavülden kalktığı için altın miktarının dolar karşılığı bulunarak belirlenen yeni ücretler ise yıllardır bir gram altının 2.78 dolar sabitlenmesi ile olduğu yerde duruyor. Bugün bir gram altın 55 doların üstünde olsa bile boğazdan geçiş ödeme kalemlerine yansımıyor. Üstüne üstlük Türkiye bu ücretlerden de 1983'te alınan bir bankalar kurulu kararı sayesinde yüzde 75 indirime gidiyor. Dolayısıyla Türkiye'nin kendisini borç takıp geçmeyen gemilerden bugün toplayabildiği tutar 150 milyon dolar civarı. Yani Türkiye, İstanbul Boğazı'ndaki geçişlerden bugün yılda milyarlarca dolar gelir elde edebilecek iken devasa bir kayba uğruyor. Uğranılan zararı yok etmenin yolu ise Kanal İstanbul gibi çılgın, esas en dahiyane bir projeden geçiyor. Kanal İstanbul, Çanakkale Boğazı, Marmara Denizi ve İstanbul Boğazı'nı içine alan Montrö Boğazlar Sözleşmesi'ni riske atmadan kaybedilen milyar dolarları, uluslararası ticaretin koşulları çerçevesinde geri getirecek” dedi.

“Milli değerlerimize saldırmanızın cezasını milletimiz verecek”

“CHP, Montrö ile ilgisi olmayan, ülkemize milyarlarca dolar para girdisi sağlayacak Kanal İstanbul projesine neden karşıdır?” diye soran Uluçay sözlerine şöyle devam etti; Boğazlardan gemilerini istediği gibi ücretsiz bir şekilde geçirenler elbette Kanal İstanbul’u istemez. Karadeniz ve Marmara sahilinde günlerce gemilerin beklemesinden neden rahatsızlık duymaz? 3. Köprüye, 3. Havalimanına karşı olanlar şimdi de Kanal İstanbul’a karşı geliyor. Ayrıca 3. Havalimanı Avrupa’da Mart ayında en çok uçuş alan havalimanı oldu. O yüzden dış güçlerin fikirlerini, sözlerini, sözcülüğünü yapmayı bırakın artık. Siyaset yapmak, muhalefet olmak başkadır, ülkenin ekonomik değerlerini, verilerini, ülkemizi itibarsızlaştırmak başkadır. Ülkeyi sevmemek ihanet etmektir. ‘Ülkemize yatırım yapılmasın, yurt dışından yatırımcı gelmesin’ diye milli değerlerimize saldırmanızın cezasını milletimiz verecektir.

 

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Okuyucunuz
    1 ay önce
    Tamam tamamda zafer havalimanı düşünürsek amaç yatırım yapmak olmamalı doğru yatırım yapmak olmalı bildiğiniz üzere yanlış yatırımlarda olabiliyor zafer havaalanını iğne olarak gör kanal istanbulu çuvaldız olarak gör