Piyasalar, faiz artışı beklentisiyle gerilimli bir bekleyiş içinde.

Gözden kaçırmayın

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yeni Projelerle Ününü Pekiştiriyor!Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yeni Projelerle Ününü Pekiştiriyor!

Merkez Bankası, yılın ilk faiz kararını bugün saat 14.00'te duyuracak. Piyasalar, faiz artışı beklentisiyle gerilimli bir bekleyiş içinde. Dolar, 30 lirayı aşarak tarihi rekorunu kırdı. Euro da 33 liranın üzerine çıktı. Faiz kararı öncesinde ekonomistler, Merkez Bankası'nın ne kadarlık bir artış yapacağı konusunda farklı görüşlere sahip.

Türkiye'de 14 - 28 Mayıs'ta yapılan Genel Seçimlerin ardından siyasi belirsizlik ve ekonomik kriz derinleşti. Merkez Bankası, seçimlerden bu yana 7 kez faiz artırarak politika faizini yüzde 8,5'ten yüzde 42,5'e yükseltti. Ancak bu adımlar, döviz kurundaki yükselişi durduramadı. Dolar, son bir ayda yüzde 20 değer kazanarak 30 lirayı geçti. Euro da 33 lirayı aştı.

Merkez Bankası'nın bugün açıklayacağı faiz kararı, piyasaların odak noktasında. Ekonomistler, Merkez Bankası'nın enflasyonla mücadele için faizleri daha da artırması gerektiğini savunuyor. Bazı ekonomistler, faiz artışının en az 5 puan olması gerektiğini belirtiyor. Bazıları ise daha sert bir adım atılmasını ve faizin yüzde 50'ye çekilmesini öneriyor.

Merkez Bankası'nın faiz kararı, hem piyasalar hem de hükümet açısından kritik bir öneme sahip. Faiz artışı, döviz kurunu düşürerek enflasyonu azaltabilir ancak ekonomik büyümeyi de olumsuz etkileyebilir. Hükümet ise faiz artışına karşı çıkarak Merkez Bankası'nın bağımsızlığını sorguluyor. Faiz kararı sonrasında piyasalarda nasıl bir tepki olacağı merak ediliyor.