Gözden kaçırmayın

AFJET yazları bakımda, kışları hizmette olacakAFJET yazları bakımda, kışları hizmette olacak

 


AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Ali Özkaya'nın Yemen'deki Husilere yönelik saldırılara dair açıklamaları tepki çekti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, 'Husiler gerek Amerika'ya gerek İngiltere'ye karşı başarılı savunmalar yapıyor' açıklamasına rağmen Özkaya, 'Durduk yere ticaret gemilerini vurursanız elbette müdahale ederler' dedi. Özkaya'nın açıklamaları, Müslüman bir ülkeye yapılan saldırıyı meşrulaştırmak olarak değerlendirildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan cuma namazı çıkışı sonrası Kızıldeniz'de yaşanan savaş gerilimine değindi. Yaşananları değerlendiren Erdoğan 'Orantılı bir eylem söz konusu değil. Bu yapılanların hepsi de orantısız bir güç kullanımıdır. Bu orantısız güç kullanımını şu anda Amerika aynı şekilde İsrail Filistin'de de yapmakta. İran, tüm bunların karşısında kendini nasıl korur ona bakmakta. Şu anda Kızıldeniz'i malum bunlar bir kan gölüne çevirme hevesindeler. Yemen, Husilerle şu anda bütün güçlerini kullanmak suretiyle bölgede ister Amerika olsun ister İngiltere olsun onlara karşı gereken cevabı verdiğini vereceğini söylüyor. Bu konuda en ufak bir rehavete yer olmadığını da ifade ediyorlar. Şu anda değişik kanallardan değişik haberler alıyoruz. Husilerin gerek Amerika'ya karşı gerek İngiltere'ye karşı çok başarılı savunmalar yaptığını, başarılı cevaplar verdiğini farklı kanallardan alıyoruz' dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Husilere destek niteliğindeki açıklamalarına rağmen AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Ali Özkaya, son dönemde Yemen'deki Husilerin İsrail'e giden ticaret gemilerine yönelik saldırılarına ilişkin önemli dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Özkaya, bir televizyon yayınında bu durumu eleştirerek, uluslararası seyrüsefer kurallarına aykırı hareketlerin, Birleşmiş Milletler yasaları kapsamında tüm devletler tarafından müdahale edilmesi gerektiğini belirtti. Yemen'in dünyanın en fakir ülkelerinden biri olduğunu ve bu tür eylemlerle kendi ülkesine ağır yıkımlara neden olduğunu vurguladı.


AK Partili Özkaya'nın açıklamaları ABD ve İngiltere'nin Müslüman bir ülkeye yönelik askeri harekatını normalleştirmesi olarak değerlendirildi ve bu durum sosyal medyada eleştirilere neden oldu.

İsrail'in Gazze'ye saldırılarına karşılık olarak Husilerin gerçekleştirdiği eylemler, pek çok gemicilik şirketinin Kızıldeniz'deki seferlerini durdurma kararı almasına yol açmıştı.