AK Parti kulislerinde, en düşük emekli aylığının 10 bin liranın altına düşmeyeceği, hatta 11-12 bin lirayı da bulabileceği iddia ediliyor.

Gözden kaçırmayın

Afyon'da anlık altın döviz piyasasıAfyon'da anlık altın döviz piyasası

 

Emekliler, 2024 yılında yapılacak olan zamları merakla bekliyor. Asgari ücret artışının ardından, en düşük emekli aylığının da yükseltilmesi bekleniyor. AK Parti kulislerinde, en düşük emekli aylığının 10 bin liranın altına düşmeyeceği, hatta 11-12 bin lirayı da bulabileceği iddia ediliyor.

Ancak emekliler, bu rakamların enflasyon karşısında yeterli olmadığını söylüyor. Emekli Dernekleri Federasyonu Başkanı Osman Coşkun, “Enflasyon bizi ezdi. Alım gücümüz her geçen gün düşüyor. Zamların enflasyonun üzerinde olması gerekiyor. Aksi halde, emekliler açlık sınırının altında yaşamaya devam edecek” dedi.

Çalışan emeklilere 5 bin lira ikramiye ödenmesi de emeklileri sevindirdi. Yaklaşık 1,5 milyon emekli, bu düzenlemeden yararlanacak.

SSK ve Bağ-Kur emeklilerine de enflasyona göre artış yapılacak. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, bu grubun aylıklarının yılın ikinci yarısında görece daha yüksek artacaklarını ifade etti.