Reklam

ALKOLOİD FABRİKASININ ESKİ PAZAR PAYINA ULAŞMASI İÇİN YETKİLİLERİN HAREKETE GEÇMESİ GEREKTİĞİNİ İFADE ETTİ

ALKOLOİD FABRİKASININ ESKİ PAZAR PAYINA ULAŞMASI İÇİN YETKİLİLERİN HAREKETE GEÇMESİ GEREKTİĞİNİ İFADE ETTİ
17 Şubat 2019 - 13:59 - Güncelleme: 19 Şubat 2019 - 08:54
Milliyetçi Hareket Partisi MYK Üyesi ve Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Taytak, Afyonkarahisar Bolvadin İlçesi’nde Bulunan Alkoloid Fabrikasının Eski Pazar Payına Ulaşması İçin Yetkililerin Harekete Geçmesi Gerektiğini İfade Etti.

Taytak, “Afyon Bolvadin ilçesinde bulunan Afyon Alkaloid Fabrikası 25 bin ton çözülmemiş ve çizilmemiş haşhaş kapsülü kapasitesine sahiptir. Ülkemiz dünya haşhaş ekim alanının yaklaşık yüzde 48'ine sahipken alkaloid ve türevleri ihracımız yüzde 20'lere ulaşamamaktadır. Hasat alanı 2016 yılında 29.992, 2017 yılında ise 23.731 hektardır, her yıl hasat alanı düşmektedir. Tarımsal üretim yetersizliği, fabrikanın kapasite kullanımını ve talepleri zamanında ve yeterli olarak karşılayamamasından dolayı pazar payımızı sürekli kaybetmekteyiz. Tarımsal verimliliğimizi artırarak endüstriyel üretim pazar payımızın erimesi önlenmelidir, çiftçilerimizin beklentilerine cevap bulunmalıdır. Fabrikanın tekrar eski pazar payına ulaşması için yetkililerin harekete geçmesini, bu konuda atılacak tüm bu olumlu adımları destekleyeceğimizi beyan eder, saygılar sunarım.” dedi.

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • haşhaş03
  2 yıl önce
  sayın vekil yıllardır ilaç sanayisi ve teknolojileri kurulması için mücadele ettik.maalesef kimse sahip çıkmadı.ünüversitemize ilaç sanayisi ve teknolojisiyle ilgili fakülte ve arge merkezi,teknokentte yeni buluşların yapılacağı merkez maalesef kurulamadı.şimdi birlikte siyaset üstü ilimizin ve ülkemizin bu kıymetli hazinesine sahip çıkma zamanı.
 • Doğan tunç
  2 yıl önce
  Afyonda Afjetli seralar kurulmalıdır.....Sebze yetiştirilmelidir ...turfanda....