Reklam

AFYONKARAHİSAR'A KARAYOLLARINA 5,5 MİLYAR TL'LİK MUAZZAM YATIRIM YAPTIK

AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Prof. Dr. Veysel Eroğlu'nun basın açıklaması...

AFYONKARAHİSAR'A KARAYOLLARINA 5,5 MİLYAR TL'LİK MUAZZAM YATIRIM YAPTIK
26 Mayıs 2020 - 13:02
AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Prof. Dr. veysel Eroğlu'nun basın açıklaması...AFYONKARAHİSAR’A KARAYOLLARINDA 5,5 MİLYAR TL’LİK MUAZZAM YATIRIM…

Ülkemizin en önemli kavşak noktalarından biri olan ilimiz Afyonkarahisar’a, Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanlığı, Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından son 18 yılda muazzam yatırımlar yapılmıştır.Hükümetimizden önceki 10 yılda bu alanda ilimize sadece 922 milyon TL’lik yatırım yapılmışken, Sayın Cumhurbaşkanımızın “Afyonkarahisar her şeyin en güzeline layık, ne gerekiyorsa yapın” talimatıyla Hükümetimiz döneminde 5,5 milyar TL’lik görülmemiş bir yatırım yapılmıştır. Önceki dönemle mukayese ettiğimizde % 595’lik büyük bir artış söz konusudur.İç Anadolu – Ege, Marmara – Akdeniz Bölgeleri kesişim noktasında olan ilimizde; 551 km’si Devlet Yolu, 476 km’si İl Yolu olmak üzere toplam 1.027 km kara yolu ağı bulunmaktadır. Bu yol ağının üst yapı kaplamasına baktığımızda 630 km’si bitümlü sıcak karışım, 387 km’si sathi kaplama, 10 km’si ise diğer yollardan meydana gelmektedir. Ayrıca 6.143 metre uzunluğunda 62 adet köprü yapımı ve 2 adet yaya üst geçidi tamamlanarak hizmete alınmıştır.

BÜTÜN YOLLAR AFYON GAYMAĞI GİBİ OLDU…

Afyonkarahisar’ın bir yandan karayolu ağını genişletirken, diğer yandan da yol kalitesini en üst seviyeye getirdik. İlimizde bütün yollar adeta Afyon Gaymağı gibi oldu. 2002 yılında ilimizin toplam bölünmüş yol ağı sadece 54 km idi. Hükümetimiz döneminde 514 km daha bölünmüş yol inşa ettik. Artış oranı %951. Böylece ilimizin toplam bölünmüş yol ağı 568 km’ye yükseldi.Afyonkarahisar’ın sahip olduğu toplam 1.027 km’lik karayolu ağının %55’i bölünmüş yollardan meydana gelmektedir. Bu oran oldukça yüksek bir orana tekabül etmektedir. Ayrıca sahip olduğu bölünmüş yol uzunluğu ile ülkemizin en fazla bölünmüş yol ağına sahip illerinden biridir.

ÇEVRE YOLU YAPILDI, AFYONKARAHİSAR’IN HAVASI DEĞİŞTİ…

Afyonkarahisar, ulaşım bakımından Ankara’yı İzmir’e ve İstanbul’u Antalya’ya bağlayan aks üzerinde olması sebebiyle ülkemizin en önemli kavşak noktasıdır. Bu sebeple şehir merkezinden geçen araçlar hava kirliliğine sebep olmaktaydı. Özellikle kamyonlar şehrimizin havasını oldukça fazla kirletmekteydi. Bu durumun önüne geçmek için muazzam bir çevre yolunu ilimize kazandırdık. Özellikle ağır vasıtalar şehir merkezine girmeden çevre yolunu kullanmaktadırlar. 19 km uzunluğundaki çevre yolunun yapılmasıyla birlikte ilimizde şehrin içinden geçen kamyon ve ağır vasıtaları sebep olduğu hava kirliliği mes’elesi ortadan kalkmıştır.Orman ve Su İşleri Bakanlığım döneminde yolların kenarları da ağaçlandırılmıştır.

KARAHİSARİ TÜNELİ İLE ULAŞIM DAHA KOLAY, DAHA GÜVENLİ…

İlimiz, termal turizmin merkezi olması ve ayrıca Ankara – İzmir ve İstanbul – Antalya güzergâhlarının üzerinde olması sebebiyle, 2017 yılında hizmete alınan Karahisari Tüneli ulaşım güvenliğini oldukça arttırmıştır. Çift tüp çift şerit olmak üzere açılan tünelin uzunluğu 2 x 402 m olup, bağlantı yolları ile beraber toplam proje uzunluğu 2.400 m’ye ulaşmaktadır. Proje 30 milyon TL’ye mal olmuştur.1.104 m rakıma ulaşan kesimdeki Karahisar Tüneli, 1.029 m rakımdaki Karahisar ve Erkmen Köprülü Kavşaklarının yer aldığı Afyonkarahisar Geçişi iklim şartları bakımından zorlu, kar ve buzla mücadelenin yoğun olarak yapıldığı bir bölgededir. Dolayısıyla ilimize kazandırdığımız Karahisari Tüneli ve bağlantı yolları trafik kazalarını azaltırken aynı zamanda yüksek yol standartı sebebiyle, meydana gelen kazalarda can ve mal kaybını en aza indirmektedir.Son 18 yılda ilimize kazandırdığımız bazı önemli yol çalışmaları;Konya-Afyonkarahisar Yolu (216 km BY)

Afyonkarahisar-Kütahya Yolu (100 km BY-BSK)

Afyonkarahisar - Sandıklı Yolu (Afyonkarahisar İli Sınırlarında 45 km BY-BSK)

(Afyonkarahisar-Sandıklı) Ayrım-Akharım Yolu 6 km (5,2 km TY-BSK-0,8 km Parke)

Konya-Afyonkarahisar Yolu Çay Grubu Köprüleri

Tarihi Köprü Onarımı

Çay-Bolvadin-Emirdağ Yolu Özburun-1 ve Özburun-2 Köprüleri

Emirdağ-Çifteler Yolu (28 km BY-BSK)

Sivrihisar-Emirdağ Ayrım Yolu (18 km BY-BSK)

Afyonkarahisar-Emirdağ Ayrım Yolu Dörtyol Köprülü Kavşağı

Afyonkarahisar-Emirdağ Ayrım Yolu İscehisar Köprülü Kavşağı

Afyonkarahisar-Uşak Yolu Karahisar Tüneli ve Karahisar Köprülü Kavşağı

(Afyonkarahisar-Sandıklı) Ayrım-Serban (2,7 km BY-BSK)

(Afyonkarahisar-Sandıklı) Ayrım-Taşoluk (5 km TY-BSK)

Afyonkarahisar-Gazlıgöl-Kırka (36 km BY-BSK)

Gazlıgöl-İhsaniye (16 km TY-BSK)

Afyonkarahisar-Uşak Yolu Erkmen Köprülü Kavşağı

ÇOK ÖNEMLİ KARAYOLU İNŞAATLARI DEVAM ETMEKTEDİR…

İlimize kazandırdığımız muazzam karayolu çalışmalarının haricinde 4 önemli projenin de çalışmaları devam etmektedir. Bu projelerin toplam maliyeti 822 milyon TL’dir. Bu 4 proje için şu ana kadar 492 milyon TL harcanarak önemli bir kısmı tamamlanmıştır.

Çay-Bolvadin-Emirdağ Yolunda Sona Gelindi…

Toplam uzunluğu 53 km olan projede 46 km’lik bölünmüş yol çalışması tamamlanmıştır.

Bu sene içerisinde kalan 7 km’lik kısımda zemin iyileştirme çalışmaları, toprak işleri ve sanat yapıları işlerinde çalışılacaktır.

Afyonkarahisar-Şuhut Yolunun Yarısı Tamamlandı…

Toplam uzunluğu 23,6 km olan projede, 11,8 km bölünmüş yol yapımı tamamlanmıştır.

Bu yolumuzda kalan bölüm için tekrar ihaleye çıkılacaktır. Bu sene içerisinde 9,35 km’lik kısmın aşınma tabakası yapımının tamamlanması hedeflenmiştir.

Emirdağ-Davulga-Yunak Yolunda Çalışmalar Devam Ediyor…

Yolun toplam uzunluğu 63,9 km olup Konya ilinde 19 km'si, Afyonkarahisar ilimizde

44,9 km'si bulunmaktadır. Bu sene içerisinde toprak işleri ve sanat yapılarında çalışmalara devam edilerek üstyapı için mobilizasyon çalışması yapılacaktır.

Akşehir-Afyonkarahisar Yolu Tamamlandı: Toplam proje uzunluğu 75 km olan yolun tamamı bölünmüş yol olarak tamamlanarak trafiğe açılmıştır. Bu projemizin sürücülerimize hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum. Eksik kalan aşınma imalatlarının bu sene sonuna kadar tamamlanması hedeflenmektedir.BÜTÜN YOLLAR ROMA’YA DEĞİL, ARTIK AFYONKARAHİSAR’A ÇIKIYOR

Afyonkarahisar her alanda olduğu gibi karayollarında da her şeyin en güzeline layık. Devam eden bu 4 projeyi de tamamlayıp en kısa sürede hizmete alacağız. Gerek Karayolları Genel Müdürü ve gerekse Ulaştırma ve Altyapı Bakanımızla görüşüyor ve ilimizin taleplerinin yakinen takip ediyoruz. Şehrimize hizmet etmek boynumuzun borcudur. Benim çalışkan, fedakâr hemşehrilerim; İzmir’e, Ankara’ya, İstanbul’a, Antalya’ya ve dahi diğer illere güvenli bir şekilde en modern yollarla gidip gelmektedirler. O yollarda neler çektiğimizi hepimiz biliyoruz. Ankara’ya giderken Köroğlu belinde tıkanır kalırdık. Dağlar devrildi yollar açıldı. Antalya, Denizli, İzmir veya Konya’ya gitmek ömür törpüsü idi. Afyonkarahisar Merkezden İstanbul’a 10-12 Saatte gidilir, Bilecik rampaları adeta geçilemezdi. Şimdi 5-6 saate indi. Ben kaç saatte gittiğimi yazmayacağım. Sayın Binali Yıldırım: “Yolların kralı olmaz kuralı olur” der. Şimdi kaymak gibi yollardan gidiyoruz. Karayolları yatırımlarının kararı ve takibinde başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, yolların kralı Binali Yıldırım’a, Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanlarımıza, Karayolları Genel Müdürümüz, Bölge Müdürlerimiz ve bütün TCK çalışanlarına gönülden teşekkür ediyoruz.

Bütün vatandaşlarımızı trafik işaret ve işaretçilerine uymalarını özellikle istirham ediyor, kazasız ve belasız hayırlı yolculuklar diliyorum.Prof. Dr. Veysel EROĞLU

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • ibrahim badak
  8 ay önce
  AKP iktidarı altında, ülkenin duble yol uzunluğu ile ihalelerdeki yolsuzluklar kıyasıyla yarışırken, gelişi güzel ihale edilen, gerekli teknik özellikleri taşımayan, göz boyamaya yönelik olarak alelacele yapılan duble yollar, bir bir çöktü.10 gün sürmedi Adapazarı ile Karasu İlçesi arasındaki duble yolun Ferizli - Limandere arasındaki bölümünde, açılışından 10 gün sonra, çökmeler meydana geldi. Aydın’ı Çine ilçesine bağlayan duble yolda, dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından hizmete açılışından bir ay sonra çökmeler başladı. Malkara-Tekirdağ Karayolunun Ahievren ve Yörük köyleri sapağı arasında kalan mevkideki duble yol çöktü, asfalt yarıldı. Malatya’nın Hekimhan ilçesinde 2008 yılında tamamlanan duble yol, Adapazarı-İzmit arasındaki duble yolun yeni yapılan bölümü birkaç ay geçmeden çöktü. Otobüsçüler federasyonu, Erdoğan’a duble yol plaketi verdi Erdoğan’lı açılışa kadar dayanmadı Çankırı’nın Ilgaz İlçesi İndağı mevkiinde yapımı tamamlanan duble yol da dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan açılış yapmaya hazırlanırken aynı akıbete uğradı. Yolun daha açılmadan göçmesi bölgede büyük tehlike yarattı. 2008’de Tunceli-Elazığ arasında baraj kıyısına dolgu hafriyatla yapılan duble yol, 3’üncü yılında iflas etti. Kastamonu-Çankırı-Ankara karayolunun bir yıl önce yapılan çok şeritli Ilgaz bölümünde göçük meydana geldi. Hatalı hesap Karadeniz- Akdeniz duble otoyolunun başlangıç noktası olan Ordu güzergahının bir bölümü, hatalı hesap yüzünden kağıt gibi yarıldı. Gökova-Marmaris karayolunun duble yol haline getirilmesi çalışmaları 2011 yılında tamamlandı. Sadece 7.8 kilometrelik üç şeritli yolun dörde çıkarılması için 8 bin ağacın kesildi, bölgede etkili yağışlar sonunda heyelanlar oldu. Yol 1.5 yıl içinde 4 defa çöktü. Malatya-Kayseri duble karayolunun Darende Darıca mevkiinde çökme yaşanırken, Zonguldak-Bolu duble yolu yağmura bile dayanamadı. İskenderun-Arsuz arasında çöken duble yolun, ikinci defa yapımına başlandı. Muğla’nın Köyceğiz ilçesinde geçen yıl yağışın ardından duble yolu sel aldı ve yol trafiğe kapandı. Yarık oluştu TEM Otoyolu’nun Ankara istikametinde, yolun orta şeridinde bir metre eninde ve yaklaşık 50 santimetre derinliğinde yarık oluşurken, Karlıova- Varto arasında yapılan duble yol bir yıl bile dayanmadı Çanakkale-İzmir karayolunun İntepe mevkiinde duble yol daha bir yıl geçmeden çöktü, yolda derin çatlaklar oluştu AKP hükümeti icraatının ilk 13 gününde 219 adet yol ihal esi yaptı. Toplamı 52 trilyon lira olan ihale bedelleri, Sayıştay vizesinden kaçırılmak için 750 milyar lirayı aşmayacak şekilde ayarlandı. Böylece, yolsuzluk saptanmasın diye Sayıştay devre dışı bırakıldı.
 • Murtaza keskin
  8 ay önce
  Sayin bakanim birde su sehiricindeki yollara engel olarak dosenen kasislere el atsaniz. İnsan boyunda kasis dosuyorlar arabalarimiz mahvoldu ziplayarak gitmekten biktik.harbis mahallesindeki her kosebasindaki kasisler kaldirilsin