YAKAMOZ BİRLİĞİ yazıyor

Geçiyorum mevsim gibi kapından

Saçlarımda bulut

Gözlerimde çiğ

Bu Çarşamba Afyon Radyo 03’te Şiir Pınarı programımızda yukarıdaki dizelerin şairi Ahmet Muhip Dranas ileydik. Biraz daha ışık demiş bir yazar. Daha çok ışık daha çok ateşböceği ister denizlerde . Mehtaplı gecelerde denizlerde yakamoz belirebilir böylece… Denizin ışıktan tülüdür yakamoz. Kapkaranlık gecede içiniz apaydınlık oluverir yakamoz belirince. İşte o an “ey tatlı ve ulvi gece, yıllarca devam et” der Yahya Kemal Beyatlı. Yakamozun dünyanın en güzel sözcüklerinden biri seçilmişliği de vardır. Umut sahibi olanın iyilik etmeye gücü de olur. Dünyamız İyilik ve kötülüğün , doğru ve yanlışın mücadelesi üzerine kurgulanmış . İyiliğin varlığını kötülük olduğu için biliyoruz. Yanlışları varlığıyla anlıyoruz ki doğru da var. Her şey zıddıyla varlık buluyor. Hani ç ok güldük ağlamayalım deriz. Yani büyük bir sevinç yaşayınca ardından bir hüznü bekleriz ya. Bu yüzden belki de sufiler üzülme sabret, sevinme şükret derler. Karanlığın ardından ışık geleceğine güveniriz. Denge / ölçü öyle kurulmuştur çünkü. O yüzden yanlış örnek örnek olmaz da deriz. Çünkü yanlışı elimizle, dilimizle ya da dileklerimizle/duamızla düzeltmek/tedavi etmek isteriz, doğruyu ise çoğaltmak, modellemek . Dünyada da insanın kendi içerisinde de sürer gider iyiyle kötünün, doğruyla yanlışın, güzeller çirkinin mücadelesi. O yüzden “kesinlikle ve asla” demekten kaçınırız ve inşallah deriz, eyvallah deriz…

Eyvallah geliyor gelmekte olan şey. Gecesi -gündüzü, sevinci- gözyaşı, aşkı, şiiri, derdi, yüreği, sevdası, ideali, gönül daralması, heyecanı, stresi, şakası, mizahı, romanı hastalığı, sağlığı, akrabası, kocası, karısı, duası, günahı-sevabı, tanrısı ve ölümü olmayan. Tanrısı yok ama sahibi var. Kumandası bazı insanların elinde ! Peki nedir o şey? Onu da haftaya yazacağım inşallah.

Az önce de yazdığım gibi, kesinlikle böyle olacak, asla başka türlü olamaz diyemeyiz. Bir de bakmışız sopa yılan olmuş sanal alemi yutmuş, deniz yarılıp ademoğluna yol vermiş, ateş serinletmiş, deep web olmuş deva web ve insanları tufandan kurtarmış. O yüzden olana eyvallah deriz. Eyvallah kabullenmektir, sabırdır, özgürlüktür. Richard Bach: “Tırtılın yolun sonu dediği yere usta kelebek der’ diye. Ustanın bir bildiği vardır. Biz de tefekkür ettik bu yazıda. Tıpkı Yakamoz Birliği youtube kanalımızda olduğu gibi. Tefekkür teşekkürdür vesselam.