Reklam

Türkiye'de boşanma oranları korkutucu seviyelere ulaştı

Eski Orman ve Su İşleri Bakanı, AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Afyonkarahisar’da 2021 yılında ‘Aile Yılı’ projesinin hayata geçirileceğini kaydederek “Aile milletin hücresidir. Hücre sağlam olduğu zaman millette ayakta kalır. TÜİK 2019 verilerine göre 2019’da evlenen çift sayısı 541 bin 424 boşanan aile sayısı ise 155 bin 147 kişi yani yüzde 29 oranında artış var, bu korkunç bir rakam” dedi.

 Türkiye'de boşanma oranları korkutucu seviyelere ulaştı
19 Aralık 2020 - 15:48 - Güncelleme: 21 Aralık 2020 - 11:45
Türkiye’de boşanma oranları korkutucu seviyelere ulaştı
Veysel Eroğlu TÜİK verileri ile evlenme ve boşanma oranlarını açıkladı:
“2019’da evlenen çift sayısı 541 bin 424, boşanan aile sayısı ise 155 bin 147 kişi”
“Boşanmadan ayrı yaşayanları da katarsak rakam yüzde yaklaşık 26 gibi oluyor, bu korkunç bir rakam"

Eski Orman ve Su İşleri Bakanı, AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Afyonkarahisar’da 2021 yılında ‘Aile Yılı’ projesinin hayata geçirileceğini kaydederek “Aile milletin hücresidir. Hücre sağlam olduğu zaman millette ayakta kalır. TÜİK 2019 verilerine göre 2019’da evlenen çift sayısı 541 bin 424 boşanan aile sayısı ise 155 bin 147 kişi yani yüzde 29 oranında artış var, bu korkunç bir rakam” dedi.


Afyonkarahisar Valiliği tarafından ‘2021 Aile Yılı’ tanıtım toplantısı gerçekleştirildi. Termal bir otelde gerçekleştirilen toplantıya Vali Gökmen Çiçek’in yanı sıra AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Prof. Dr. Veysel Eroğlu, kurum müdürleri ve davetliler katıldı. Toplantının açılışında konuşan Vali Çiçek, ailenin Türk toplumundaki yerine ve önemine dikkat çekti. Ailenin Türk milletini diğer milletlerden ayıran en büyük özellik olduğunu, imparatorluk ve devletlerin aile yapısının sağlamlığı ile mümkün olduğunu dile getirdi. Vali Çiçek, “Dışarıdan olan saldırılara rağmen ayakta kalmamızın en büyün nedeni aile kurumun sağlam olması. Aile kurumumuz gevşerse, aile kurumumuz da zaaf olursa bizim bildiğimiz ve bu konuda sigorta konumunda olan Afyonkarahisar olamayız. Ben vali olarak bu işin arkasında duracağım ve sürekli takipçisi olacağım. Kurumlarımızın Allah rızası için her şeyiyle bu projeye sahip çıksın” diye konuştu.

“Türkiye’de de oranlar neredeyse 3’te bir oranına yükselmiş”
Toplantıda konuşan Eroğlu ise 2021 yılı için düşünülen ‘Aile Yılı’ projesinin birlik ve beraberliği temsil edeceğini vurguladı. Türkiye’nin bulunduğu coğrafyada ayakta kalması için muhakkak güçlü olması gerektiğini dile getirerek bununda aile yapısının sağlamlığı ile mümkün olabileceğini dile getirdi. Konuşmasında, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) 2018-2019 yılı evlenme ve boşanma verilerini paylaşarak boşanma konusunda durumun iç açıcı olmadığını anımsatan Eroğlu, “Aile milletin hücresidir. Hücre sağlam olduğu zaman millette ayakta kalır. Özellikle ABD’de boşanma oranı yüzde 60 fakat buna gülmemiz lazım bizde de durum o kadar parlak değil. TÜİK verilerine göre 2018’de 554 bin 389 çift evlenmiş aynı yıl 143 bin 573 kişi boşanmış. Boşanmadan ayrı yaşayanları da katarsak rakam yükseliyor yani rakam yüzde yaklaşık 26 gibi oluyor, bu korkunç bir rakam. 2019’da ise evlenen çift sayısı 541 bin 424 boşanan kişi sayısı 155 bin 147 kişi yüzde 29 oranında artış var ABD, Avrupa böyle diyoruz, ama Türkiye’de de oranlar neredeyse 3’te bir oranına yükselmiş” dedi.

“Bu yanlış algıyı mutlaka yıkmalıyız”
Yine TÜİK verilerine göre Türkiye’de evlenme yaşının kadın ve erkeklerde yükseldiğini de dikkat çeken Eroğlu, Türkiye’de evlenme yaşının kadınlarda yaklaşık 25, erkeklerde ise 28’e yükseldiğine dikkat çekti. Bu durumun özellikle nüfus konusunu olumsuz etkilediğini kaydeden Eroğlu, “Bu konuda özellikle aile ve çevreye büyük görevle düşüyor. Özellikle gençler arasındaki dolayısı ile bu yanlış algıyı da mutlaka yıkmalıyız diye düşünüyorum” ifadelerine yer verdi.
Toplantıda, proje çerçevesinde İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Müftülüğü gibi kurumlar başta olmak üzere diğer kurumların nasıl ortaklaşa çalışacakları konusunda yol haritası belirlendi.

YORUMLAR

 • 3 Yorum
 • RAMAZAN KORKMAZ
  5 ay önce
  VALLA SAYIN VEKİLİM KADINLARA SELAHİYET VERİLDİKÇE KADIN EV ÇOCUK DEĞİL İŞ DERSE BENİM KAZANCIM DERSE ERKEĞİNE SAYGI GÖSTERMEZSE TOPLUMDA DİNİ DEĞERLER KALMAZSA NE EDEP NE HAYA KALMAZSA VE EN ÖNEMLİSİ ANNE BABALARA AMAN BENİM OĞLUM KIZIM EZİLMESİN ONLAR YAŞASIN ONLAR ZORLUK ÇEKMESİN KIZ KOCAYA ASİ OLURSA OĞLAN YÜK BİNİNCE ŞAŞIRIRSA GENÇLİK HAYATI TATİL HAFİF İŞ BOL PARA YOK ÖZEL GÜNLER YOK LÜKS YAŞAM DERSE MALUM PARA BİTTİ NE AŞK NE EVLİLİK KALIRMI SİZCE BİZLERDE ÇOCUKTUKTUK HAYATI SOKAKTA ÖĞRENDİK ÇIRAKLIK OKUL BÜYÜKLERİMİZDEN KORKARDIK BABAM BENİ OKULA İLK GÜN GÖTÜRDÜ ÖĞRETMENİME ETİ SENİN KEMİĞİ BENİM DİYE TESLİM ETTİ HA KONTROLE GELİRDİ AMA AYAKTA DURMAYI SORUMLULUĞU O YAŞTA ÖĞRETTİLER ŞİMDİ İSE ÇOCUKLARIN YANINDA VELİLERDE OKULDALAR TABİ TOPLUM BURDA KAZANANMI KAYBEDENMİ MAKSAT TABİKİ İYİ BİR EĞİTİM AMA MALESEF YETİŞEN NESİL AKILLI ZEKİ SÜPERLER LAKİN NE SAYGI VAR NE HÜRMET BÖYLEDE OLUNCA BENCİL ASİ SORUMLULUKTAN UZAK BİR GENÇLİK VAR OLUNCA BUNLAR MALESEF DAHA İYİ GÜNLERİMİZ.
 • Afyon lu
  5 ay önce
  Halbuki memleketimizde işsizlik yoksulluk sorunları da yok ama. Yine de tesbitiniz için tebrik ederim
 • İşte
  5 ay önce
  Acaba neden ?