Ankara'da Yüksek Hızlı Tren (YHT) ile yol kontrolü yapan kılavuz treninin çarpışması sonucu meydana gelen kazada ilk belirlemelere göre 3'ü makinist, 9 kişi hayatını kaybetti.

Gözden kaçırmayın

Afyon muhasebeciler camiasının acı günüAfyon muhasebeciler camiasının acı günü

Ankara'da Yüksek Hızlı Tren (YHT) ile yol kontrolü yapan kılavuz treninin çarpışması sonucu meydana gelen kazada ilk belirlemelere göre 3'ü makinist, 9 kişi hayatını kaybetti.

 
Ankara-Konya seferini yapan YHT, sabah saatlerinde Marşandiz istasyonuna giriş yaptığı sırada raylarda bulunan kılavuz treni ile çarpıştı. Çarpışmanın etkisiyle 2 vagon devrildi. Kazada, ilk belirlemelere göre 3'ü makinist 9 kişi hayatını kaybetti,47 kişi yaralandı. Vatandaşların ihbarı üzerine kaza mahalline çok sayıda ambulans, itfaiye ve UMKE ekipleri sevk edildi. Sağlık ekipleri, kazada yaralanan vatandaşları olay yerinde yapılan ilk müdahalenin ardından çeşitli hastanelere kaldırdı. 

Olay yerinde ekiplerin çalışmaları devam ederken, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan ile Ankara Valisi Vasip Şahin, kazanın meydana geldiği yere gelerek yetkililerden bilgi aldı. Turhan ve Şahin'in incelemeleri devam ediyor. 

Ankara Valiliğinden açıklama 

Ankara Valiliğinden kazaya ilişkin yapılan açıklamada, "Ankara'da sabah saatlerinde Ankara-Konya seferini yapan Yüksek Hızlı Trenin, Marşandiz İstasyonu'na girişi esnasında raylarda bulunan kılavuz tren ile çarpışması sonucu meydana gelen kaza ile ilgili olarak yürütülen çalışmalarda yapılan son tespitlere göre 3'ü makinist 9 vatandaşımız hayatını kaybetmiş, 3'ü ağır olmak üzere 47 vatandaşımız da yaralanmıştır. Yaralı vatandaşlarımız ilimizdeki çeşitli hastanelerde tedavi altına alınmıştır. Kaza yerinde arama kurtarma çalışmaları devam etmekte olup gelişmelerden kamuoyuna ayrıca bilgi verilecektir” ifadeleri kullanıldı. 

Başsavcılık soruşturma başlattı 

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığından kazaya ilişkin yapılan yazılı açıklamada ise “Ankara-Konya seferini yapan YHT'nin Yenimahalle'deki Marşandiz İstasyonu'nda yapmış olduğu kaza ile ilgili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığımızca soruşturma başlatılmıştır. Olayla ilgili 3 Cumhuriyet Savcısı görevlendirilmiştir” denildi.