Afyonkarahisar'da inşaat sektöründe faaliyet gösteren iş insanı Kadir Sayın'ın Muğla'da çalıştırdığı maden ocağından çıkarılan mermerin kırılmadığı fark edildi. Ürünün kırılmadığını yaptığı çeşitli testlerde gören Kadir Sayın, 'Kırılmaz Türk mermeri' adıyla dünya piyasasına sunmaya hazırlandıkları ürün için patent çalışmalarını yürüttüklerini söyledi.Afyonkarahisar'ın önemli gelir kaynakları arasında yer alan mermer Türkiye ekonomisine de katkı sağlıyor. Özellikle mermer üretiminde adını sıkça dünyada duyuran Afyonkarahisar, bu kez 'kırılmaz Türk mermeri' adıyla adını dünya piyasasına duyurmaya hazırlanıyor. Uzun süredir inşaat sektöründe faaliyet gösteren iş insanı Kadir Sayın'ın Muğla'nın Yılanlı Dağı bölgesinde açtığı ocaktan çıkarılan mermerin kırılmaz özellikte olduğu fark edildi.

KIRILMADIĞINI MÜŞTERİ FARK ETTİ

Herhangi bir işlem yapılmadan, ocaktan çıkarıldığı gibi belirli ölçülerde kesilerek satışa sunulan mermerin kırılmaz özelliğini bir müşteri fark etti. Mermeri yere bırakarak test yapan müşteri çektiği videoyu Kadir Sayın'a gönderdi. Müşterisi sayesinde mermerin kırılmadığını gören, benzer testleri kendisi de yapan Kadir Sayın, patent başvurusu çalışmalarının yürütüldüğü ürünü 'Kırılmaz Türk mermeri' adıyla dünya piyasasına sunmaya hazırlanıyor.

DOĞAL HALİYLE KIRILMAYAN BİR TAŞ

Kadir Sayın, kırılmaz Türk mermerini piyasaya sürerek ülke ekonomisine döviz girdisi sağlamak istediklerini belirterek, Biz normalde inşaat sektöründeyiz ve belli bir ivme kat ettik. Daha sonra mermerle alakalı bir girişimimiz oldu. Bununla ilgili Ar-Ge'miz gerçekleşti ve üretime başladık. Üretimle beraberinde bakılan şu oldu ki; mermerin İtalya mermeriyle muadil bir taş olduğu, bununla ilgili sağlamlığı, epoksi file istemediği ve kırılmayan bir Türk taşının oluştuğunu gördük. Bunu hem kendi Ar-Ge'lerimizi yaparken hem de bir müşterimizin bununla alakalı tespitinden dolayı bu yol haritası ile kırılmayan 1 santim kalınlığında epoksi filesi olmayan, doğal haliyle bu malzemenin sağlamlığıyla kırılmayan bir Türk taşının olduğunu gördük. Bununla alakalı da ülke ekonomisine katkı noktasında döviz girdisinin sağlanması anlamında efor ve çaba sarf etmekteyiz dedi.

'TAŞ GİBİ MERMER'

Satış yaptığı bir müşterisinin mermerle ilgili yaptığı testi cep telefonuna videoyla kaydederek kendisine gönderdiğini aktaran Kadir Sayın, Müşterimiz mermerle ilgili test yaptığında 'Taş gibi derler ya halbuki doğru doğal taş aslında. Taş gibi mermer' diyerek esprili bir video çekmiş. Bu videoda da 1 santim kalınlığında, 61 santime 120 santim ebadındaki mermeri yere bırakıyor. Kendisi videoya çekmiş kendi showroomunda. Daha sonra videoyu bize gönderdi. O müşterimiz şunu da yaptı; işi biraz abartarak ve kırılana kadar gideceğini, ebadı büyüteceğini söyledi. Bundan sonra 30 santim eninde 1 metre 80 santim boyunda bir mermerle de deney yaptı ve kırılmadı. Mermeri kırana kadar gideceğini söyledi. Biz de hodri meydan dedik diye konuştu.

'DÜNYAYA PAZARLAMIŞ OLACAĞIZ'

Diğer ürünlere oranla mermerin dayanıklı olduğuna vurgu yapan iş insanı Kadir Sayın, şöyle dedi 'Kırılmayan Türk mermeri' adı altında bir deney yapıldı veya yapılmadı bilmiyoruz. Ama bununla ilgili keşfettiğimiz olay sağlamlığı ve 1 santim düzeyinde bakıldığında seramik fayans ile karşılaştırıldığında doğal taş olarak kırılmaz Türk mermeri diye dünyaya inşallah bunu pazarlamış olacağız. Firmanın Pazarlama ve Satış Müdürü Ayşegül Mutlu da kırılmaz Türk mermerinin dünyaya ve sektöre yeni açılacak bir marka olduğunu kaydetti.