TÜİK Mayıs ayı enflasyon oranının açıkladı ve 6.5 milyon memur ve memur emeklisi ile işçi emeklilerinin alacağı 5 aylık enflasyon farkları da böylece belli oldu.

TÜİK,  enflasyonunu aylık yüzde 3.37 açıkladı.

Mayıs ayı enflasyon rakamları memur, memur emeklisi, SGK, Bağ-Kur emeklilerinin enflasyon farkı için BELİRLEYİCİ OLACAK.

Oruçoğlu Yağ, Tarım Kredi'ye satıldı!.. Oruçoğlu Yağ, Tarım Kredi'ye satıldı!..

Buna göre SGK ve Bağ-Kur emeklileri Ocak ayı için yüzde 6,70, Şubat ayı için yüzde 4.53, Mart ayı için yüzde 3.16, Nisan ayı için yüzde 3,18, Mayıs ayı için de yüzde 3,37 enflasyon farkını alacak. Ocak-Mayıs dönemine ilişkin 5 aylık enflasyon yüzde 22.72 olarak açıklandı.

Toplu sözleşme gereği memur ve emeklileri yüzde 10 artış yanı sıra enflasyonun yüzde 15’i aşan kısmı üzerinden de artış alacaklar. Buna göre 5 aylık oluşan fark yüzde 7.72 oldu.

İşçi emeklileri dönemlik oluşan enflasyonun tamamını fark olarak alıyor. Bu durumda işçi emeklilerinin 5 aylık alacakları fark yüzde 22.72 olacak.

Öte yandan, Memur, memur ve işçi emeklilerinin maaş zam oranı haziran ayı enflasyon rakamları ile kesinlik kazanacak. Haziran ayı enflasyon rakamları 3 Temmuz 2024 tarihinde açıklanacak.

Editör: Birinci Editör