AFYONKARAHİSAR KÜLTÜR VE TURİZM DERNEĞİ KAMU YARARINA ÇALIŞAN DERNEKLER STATÜSÜNE ALINDI

 

Ankara'da 1975 yılında kurulan ve aralıksız 48 yıldır faaliyetlerini sürdüren Afyonkarahisar Kültür ve Turizm Derneği, 11 Mayıs 2023 tarihli Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle "kamu yararına çalışan dernekler" statüsüne alındı.

Dernek Genel Başkanı Mehmet Ali Özerkan, konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

YILLARIN HAYALİ GERÇEK OLDU

Özerkan; "2015 yılı Haziran ayında göreve geldiğimizde ilk hayalimiz bu güne kadar hiç bir mal varlığına sahip olmayan derneğimizi öncelikle başkentte mülkiyeti derneğin tüzel kişiliğine ait olan bir yere kavuşturmaktı. Özellikle tapu tescilini 8 Mart 2016 Dünya Kadınlar Günü'ne denk getirmek istememiz, ülkemiz kadınının hakettiği değere kavuşabilmesi adına bizim için çok önemliydi.

Bu yerin alınmasında bizlere güvenerek katkı veren, taban mermerlerinden teftişine kadar tüm eksiklerimizin giderilmesinde hep yanımızda olan hem Afyonkarahisar hem de Ankara'dan çok kıymetli hemşehrilerimize yürekten teşekkür ediyorum. O gün çam sakızı çoban armağanı çakılan bir kıvılcım, bugün koskoca bir hizmet ağına dönüştü." dedi.

KAMU YARARINA ÇALIŞAN DERNEKLER SÜRECİNE NASIL GELİNDİ?

2022 yılı şubat ayında yönetim kurulu olarak Afyonkarahisar Milletvekillerine TBMM'de bir ziyaret gerçekleştirdiklerini belirten Özerkan, "Bu ziyarette dernek çalışmalarımızın artık yetersiz kaldığını ve bu noktada dernek olarak kamu yararına çalışan dernekler statüsüne geçme talebimizi iletip gerekli desteği istedik. İlk ziyaretimizi sayın Mehmet Taytak'a yaptık ve son derece samimi bir havada "sayın başkan Ankara'daki çalışmalarınızı çok yakından takip ediyorum ve çok başarılı buluyorum" diyerek bizleri onore ederken, bizden o günün akşamına kadar beklememizi istedi. Akşam saatlerinde çalan telefonumun diğer ucunda değerli vekilimiz sayın Taytak vardı: "Söyle bakalım başkanım ne istiyorsun, şu anda İçişleri Bakanımız sayın Süleyman Soylu ile birlikteyim." deyince çok sevindim. "Öncelikle tüm hemşehrilerimiz adına sayın bakanımıza selamlarımızı gönderdiğimizi, derneğimizin kamu yararına çalışan dernekler statüsüne alınmasıyla bizlere yakışır çok daha önemli çalışmalara imza atabileceğimize inandığımızı" söyledim ve telefonu kapattık. Aradan 15 dakika geçmedi tekrar telefonumun diğer ucunda sayın Taytak "Sayın başkan, çalışmalarınıza bu günden tezi yok başlayabilirsiniz. İçişleri Bakanımız sayın Süleyman Soylu'dan bunun sözünü aldım." dedi. Bu arada meclis ziyaretimizde sayın Taytak "Bu akşam benden haber bekleyin." deyince Afyonkarahisar'ı temsil eden bütün vekillerimizi ziyaret ettik ancak hiçbirine kamu yararına çalışan dernek olmak istediğimizden söz etmedik.

TÜZÜKTE ÖNEMLİ DEĞİŞİKLİKLER YAPILDI

Derneğimiz artık kamu yararına çalışacağı için yeni tüzüğümüz de sadece Afyonkarahisar'ı değil tüm ülkeyi kapsayacak bir tüzük olacaktı ve bunun için ilk iş olarak isim tahsihiyle başladık. Sonra tüzükle ilgili bütün prosedürleri yerine getirerek, dosyamızı Ankara Valiliği Dernekler Masası'na teslim ettik. Ülkemizin en önemli kamu denetim kurumu olan dört kurumunun üst düzey müfettişlerince aylar süren denetimlere tabi tutulduk ve bu denetimler sonucu tebrik, takdir ve teşekküre layık görüldük. Bu motivasyonla çalışmalarımızı daha da yoğunlaştırdık.

SİVİL TOPLUMLA İLİŞKİLER GENEL MÜDÜRÜ'NÜ MAKAMINDA ZİYARET ETTİK

Hiç vakit kaybetmeden dosyamızın bulunduğu İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürü'nü dernek genel sekreterimiz İbrahim Aydoğdu ile birlikte makamında ziyaret ettik ve sayın genel müdürün de övgü dolu sözleriyle birlikte dosyamızın kendilerinde olduğunu ve İçişleri Bakanı özel kalem müdürünün isteğiyle makama gönderebileceklerinin bilgisini aldık. Zaten işin en başından beri yanımızda olan sayın vekilimiz Mehmet Taytak'ı arayarak durumu aktardık. Aradan birkaç gün geçmişti ki İçişleri Bakanı sayın Süleyman Soylu'nun özel kalem müdürü beni telefonla arayarak dosyamızın sayın bakan imzalı üst yazısıyla Cumhurbaşkanlığı makamına gönderildiği haberini verdi.

YOLU DOĞRU OLANIN YÜKÜ AĞIR OLURMUŞ

Hiç dinlenmemek üzere yola çıkanlar asla yorulmazlar. Bizler inandık ve başardık. Bu uğurda bize güvenerek desteğini esirgemeyen, işin başından sonuna kadar hep yanımızda olan çok değerli milletvekilimiz sayın Mehmet Taytak'a şahsım, yönetim kurulum ve tüm hemşehrilerimiz adına çok teşekkür ediyorum.

BİR ÇİVİ ÇAKANDAN ALLAH RAZI OLSUN

Bu arada bir teşekkür de çok değerli vekilimiz sayın Ali Özkaya'ya etmek istiyorum. Değerli vekilimizin ilk asistanlarından Cumhurbaşkanlığı Hukuk İşleri Başkanlığında çalışan avukat bir hemşehrimiz bana ulaşarak, dosyamızın Cumhurbaşkanlığı makamına gönderildiğini ve konuyu sayın vekilimiz Ali Özkaya'ya aktardığını belirtti. Birkaç gün sonra sayın vekilimiz Özkaya beni arayarak, kamu yararına çalışan dernekler statüsüne geçiş kararının sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalandığını, derneğimize ve tüm hemşehrilerimize hayırlı olmasını dilediğini" bildirdi.

Özerkan; "Bu uğurda başta vekillerimiz olmak üzere emeği geçen herkese şahsım, yönetim kurulum ve tüm hemşehrilerimiz adına çok teşekkür ediyorum. 48 yaşındaki derneğimiz tarihi boyunca atılmış en önemli adımlardan biri olan "kamu yararına çalışan dernekler statüsü" kazanılması sürecinin Afyonkarahisarımız başta olmak üzere ve Ankara'daki Afyonkarahisarlı hemşehrilerimiz için hayırlara vesile olmasını canı gönülden diliyorum." diyerek sözlerini tamamladı.