Konumuz Afyonspor. Destek verenleri istisna tutarak yazımıza başlayalım. Yeni yönetim kulübe sponsor ve destek bulmak için arayıştalar. Birçok kapıyı çalıyorlar, onlar böyle zor bir zamanda taşın altına ellerini koydular. Şimdi onlara da destek olmak gerekiyor. Bu takım hepimizin takımı, şu anda şehirdeki tek profesyonel takım. Yönetim geçen hafta basın açıklamasında desteksizlikten şikayet etti, çok haklılar. Afyonspor genelde yalnız bırakıldı. Kamu kaynakları ile (Afjet sponsorluğu gibi..) götürülmeye çalışıldı. Biz de birçok defa buradan yazdık, Afyonlu ve Afyonkarahisar’dan kazanç temin eden iş adamlarına çağrıda bulunduk ama hiç olumlu adımlar atılmadı. Yine de umudumuzu muhafaza edelim ve tekrar çağrıda bulunalım. Afyonspor’da bu sene hedef şampiyonluk. Bu hedefin gerçekleşebilmesi için şehir olarak hepimizin destek olması gerekiyor. İhracat rekorları kıranlar, paraları avroyla dolarla depolayanlar, onlar üzerinden de kur korumalı mevduatla para kazananlar, sonuçta devamlı kazanalar, bu kazandıklarınızdan da takımımıza destek olsanız olmaz mı?  Karşılıksız da değil, sponsorluk veya reklam karşılığında. Yok ben istemiyorum direk katkıda bulunacağım diyorsanız ona da eyvallah.

Şu anda doluluk rekoru kıran oteller, çok değil yıl boyunca bir odanızın gelirini Afyonspor’a ayırsanız ne kaybedersiniz? Spordan, futbol takımlarından iyi para kazanan oteller, bu kazandığınızdan cüzi bir kısım destek  olarak verilse iyi olmaz mı? Hem taraftar karşısında daha iyi bir imaja sahip olursunuz. Bu sene 100 e yakın takım kamp için Afyonspor’a geldi hala olanlar da var bildiğim kadarıyla. Spor turizmi Afyonkarahisar açısından çok önemli. İyi bir gelir kaynağı da. Burada pastanın büyük kısmını oteller alıyor alsınlar bir diyeceğimiz yok, yalnız birazını da bu şehrin takımına aktarsınlar.

Son günlerde Kayserili bir sucuk firmasının sponsorluğu gündeme geldi, Eskişehir’den sponsor girişimleri var, olmadı mı bunlarla da anlaşılacak. Çünkü şehirden destek yok denecek kadar az.

Afyonkarahisar’ın otelleri ve bu şehrin iş adamları iseniz, bu şehrin takımına sahip çıkmak sizin de bir sorumluluğunuz, bilmem yanılıyor muyum?

Taraftarlar da kombinelerle takımlarına destek vermeliler, şampiyonluk yolunda takımlarını yalnız bırakmamalı, taşkınlık yapmadan takımlarını desteklemeli ve stadı tam kapasite doldurmalıyız..

Saygılarımla..

Lokman ÖZKUL
Spor Yazarı ve Yorumcu
lokmanozkul@gmail.com