ÇEVRİMİÇİ (ONLİNE) PSİKOLOJİK DANIŞMA NE ZAMAN VE HANGİ DURUMLARDA YARARLIDIR ?

 Türkiyede  özellikle koronavirüs ve pandemi döneminde popülerleşen, fakat yurtdışında yıllardır üzerine bilimsel olarak çalışılan bir profesyonel danışmanlık yöntemi olan çevrimiçi (online) psikolojik danışma günümüzde git gide daha çok tercih edilen bir yöntem olmaktadır.

 Bazı görüşler çevrimiçi psikolojik danışmanın, yüz yüze psikolojik danışma kadar işlevsel olmayacağını savunurken, bazı uzman psikolojik danışmanlar ve psikologlar ise birçok insanın bu hizmete ulaşımını desteklediği için çevrimiçi psikolojik danışmanın yaygınlaşması gerektiğini düşünmektedir.

 Peki, en can alıcı soruya gelelim, yüz yüze psikolojik danışma sürecine göre avantajları ve dezavantajları nelerdir?

 ONLINE PSİKOLOJIK DANIŞMANIN AVANTAJLARI:

 •         Bulunduğu bölgede ruh sağlığı uzmanı olmayan ya da yaşadığı yerdeki uzmanlardan farklı dilde konuşan biri çevrimiçi psikolojik danışmanlık sayesinde bu profesyonel hizmete ulaşabilir.

 •         Evden çıkamayacak olanlar, örneğin küçük çocuğu ya da bakım vermesi gereken biri olup da onu bırakamayan kişiler bu profesyonel hizmetten yararlanabilir.

 •         Çevrimiçi ortamda kendini daha güvende hissedenler bu profesyonel hizmeti tercih edebilir. Örneğin bir birey terapi odasında kendini açmakta zorlanırken kendi odasında daha rahat hissedebilir.

 •         Saatler daha esnek olabileceği, trafik ve ulaşım problemleri ortadan kalkacağı için kısıtlı vakti olan ya da yoğun çalışan insanların da profesyonel danışmanlık hizmetinden yararlanabilmesine olanak tanır.

 

 ONLINE PSİKOLOJIK DANIŞMANIN DEZAVANTAJLARI:

 •         Elektrik kesintisi, yavaş internet, teknolojik cihazların arızalanması gibi sorunlar çevrimiçi psikolojik danışmanın en büyük dezavantajlarıdır. Bunun için önceden planlamalar yapılarak ve tedbirler alınarak hazırlıksız yakalanma durumu önlenebilir.

 •         Psikolojik danışman eğer evden bağlanacaksa rahatsız edilme olasılığı olabilir. Yine danışan da kalabalık bir ortamda görüşmeye girmek isteyebilir, ya da evindeki diğer bireylerin onu duyacağı endişesiyle tam anlamıyla açık olamayabilir.

 Özetleyecek olursak, çözülmesi gereken bazı dezavantajları bulunsa bile çevrimiçi psikolojik danışmanın, ruh sağlığı hizmetlerinin herkes için ulaşılabilir olması adına büyük bir avantaja sahip olduğu söylenebilir. Ayrıca günümüz teknoloji çağında, birçok hizmet gibi ruh sağlığı hizmetinin de böyle bir alternatifi olması kaçınılmazdır.

 Eğer Siz de çevrimiçi (online) psikolojik danışmanlık hizmeti almak isterseniz aşağıdaki numaradan bana ulaşabilirsiniz. ️ 05447243650. Seans veya randevu almak zorunda değilsiniz sorularınız ve bilgi amacıyla amacıyla bile olsa iletişime geçmenizi bekliyorum...

 Sevgilerimle...

 

ONLINE PSYCHOLOGICAL ADVICE

WHEN AND IN WHAT SITUATIONS IS IT USEFUL?

Online psychological counseling, which is a professional counseling method that has become popular especially during the coronavirus and pandemic period in Turkey, but has been scientifically studied abroad for years, is becoming a more and more preferred method today.

While some opinions argue that online psychological counseling will not be as functional as face-to-face counseling, some expert psychological counselors and psychologists think that online counseling should become widespread because it supports many people's access to this service.

Well, let's come to the most crucial question, what are the advantages and disadvantages compared to the face-to-face counseling process?

 

ADVANTAGES OF ONLINE PSYCHOLOGICAL COUNSELING:

• Anyone who is not a mental health professional in their area or who speaks a different language than the experts in their area can access this professional service through online psychological counseling.

• Those who cannot leave the house, such as those who have a small child or caregiver but cannot leave them, can benefit from this professional service.

• Those who feel more secure online may prefer this professional service. For example, an individual may feel more comfortable in his own room while having difficulty in opening himself up in the therapy room.

• Since the hours can be more flexible and traffic and transportation problems will be eliminated, it allows people with limited time or who work intensively to benefit from professional consultancy services.

 

 DISADVANTAGES OF ONLINE PSYCHOLOGICAL COUNSELING:

• Problems such as power cuts, slow internet, and malfunctions of technological devices are the biggest disadvantages of online psychological counselling. For this, the situation of being caught unprepared can be prevented by making advance planning and taking precautions.

• If the counselor will be connected from home, there may be a possibility of being disturbed. Again, the client may also want to enter the interview in a crowded environment, or may not be fully open because of the concern that other individuals in his home will hear him.

To summarize, it can be said that online psychological counseling has a great advantage in terms of making mental health services accessible to everyone, even if there are some disadvantages that need to be resolved. In addition, in today's technology age, it is inevitable that mental health services, like many services, have such an alternative.

If you would like to receive online psychological counseling service, you can contact me at the number below. ️ 05447243650. You don't have to make a session or appointment, I'm waiting for you to contact us, even for questions and information purposes...

With love...