Türkiye futbol kamuoyu bir haftadır TFF ve MHK nin yaptığı hakem operasyonunu konuşuyor. Hani derler ya, perşembenin gelişi çarşambadan bellidir diye. Hakemlere telkinler, tehditler, aralarındaki gruplaşmalar taa 2018 yılından beri belliydi tabii  bunun evveliyatı da var. 2017-2018 sezonunda TFF 1. Lige yükselme mücadeleleri içinde, iki iddialı takımın maçı öncesi (Menemen Belediyespor- Afjet Afyonspor) o zaman ki MHK Başkanı eski hakem Yusuf  Namoğlu maçın hakemi Abdullah Yılmaz’a maçı Menemen lehine yönetmesi için telkin ve tehditlerde bulunmuş ve Abdullah Yılmaz onurlu bir davranış göstererek bu tehditlere boyun eğmemiş ve hakemliği bırakmıştı.Bilin bakalım bu maça kim atanmıştı?

Kendine verilen telkinleri yerine getirerek çok hızlı bir yükseliş gösteren, şu anda FIFA kokartlı Zorbay Küçük.  Vee maç Yusuf Namoğlu’nun istediği gibi bitmiş, Menemenspor-Afjet Afyonspor’u yenmişti!  Afyonspor’da üzerine oynanan oyundan sonra düşüşe geçmişti
.


Biz o zamanlar bu konu üzerine de yazılar yazmış ve Yusuf Namoğlu’nu istifaya davet etmiştik. Pişkin bir şekilde görevine bir süre daha devam etmişti. İşte o Zorbay Küçük, birçok maçta telkinlere göre maç yöneterek maçların skorlarını etkilemişti. En Son Fenerbahçe-Trabzonspor maçında, gece yarısı ataması ile maçın hakemi değiştirilerek verilmesi sonucu, kamuoyunun % 95 inin yanlış dediği kırmızı kartla maçın seyrini değiştirmişti. Siopis bile diyordu; kırmızı kart çıkacağını biliyordum diye. Bu sadece bir operasyon, daha neler yaptılar neler. Türkiye’de futbolu bitirme noktasına geldiler. Zorbay Küçük bu bahsettiğimiz maçta da görevini yaptıktan sonra hafta içi MHK; Cüneyt Çakır başta olmak üzere, tüzüğe de aykırı bir şekilde 12 Süper Lig hakeminin bu sezonda görevine son verdi. Mevcut hakemlerin en fazla % 20 sini liste dışı bırakabilirken, kural tanımaz bir şekilde bunun üstüne çıktılar. Şimdi bazılarını geri döndürmeye çalışıyorlar. Bu hakem camiasında kokuşmuşluğun resmidir. Telkinlerle, tehditlerle, gruplaşmalarla, bazı takımlar aleyhine tavır alarak, o takımı..  şampiyon yapmayacağız diye aralarında örgütlenerek maçlara nasıl tesir ettiklerinin görünümüdür. Türkiye’de futbol sadece futbol değildir, siz zannediyor musunuz ki, takımlar maçlarda emeklerini karşılıklarını alıyorlar. Alanlar var elbette ama almayanlar da çok. Tu kaka ilan edilen takımda çok. Şimdiki MHK Başkanı kariyerinde ancak 10-15 maç yönetmiş bir eski hakem.

Vee bu Başkan, FIFA kokartlı, hayatında yüzlerce binlerce maç yönetmiş hakemlerin görevlerine ekibiyle birlikte son verebiliyor. TFF de anında onaylıyor. Operasyon yapılmalıydı ama bu şekilde değil. Futbol kamuoyunun yanlı bir şekilde maç yönettikleri konusunda hemfikir olduğu hakemler konusunda bir operasyon ve o da lig sonunda bir anlamı olurdu. MHK Başkanı, bir saat bile bekleyemeyecek bir karardı diyor. Neymiş bu kadar acele olan? Hangi dolaplar döndü ise çıkın anlatın kendinize güveniyorsanız. Hangi hakem hangi maçın sonuna tesir etti, kim kimlerden telkin aldı, kimler arasında gruplaşma var?

 Açıklayın bilelim futbol kamuoyu da tatmin olsun. Ümit Öztürk’ler, Ali Şansalan’lar, Zorbay Küçük’ler, Özgür Yankaya’lar..  durduktan sonra hiçbir anlamı yok.


TFF ve MHK,  bu işin içinde olanlar, maçlara tesir edip, milyonların hakkını ve ahını alanlar bu vebalin altından kalkamazsınız. Bu dünyanın bir de öbür tarafı var, hangi biriyle helalleşeceksiniz. Ben bir futbolsever olarak, hangi takım olursa olsun, bilerek ve isteyerek o takımın hakkını yiyenlere hakkımı helal etmiyorum . Hak hukuk her şeyden önce gelir. Görevden alınan hakemler, gözlemciler konuşsunlar bakalım neler saçılacak ortaya neler. Merakla bekliyoruz, kalın selametle.
Not: Yazıda ismi geçenlerin cevap hakkı vardır, mailime veya Afyon Haber’e gönderilmiş açıklamalar aynen yayınlanacaktır.

Lokman ÖZKUL
Spor Yazarı ve Yorumcu
lokmanozkul@gmail.com