Reklam

HÜSNÜ SERTESER, BLOOMBERGHT'DE GÜNDEN KALANLAR PROGRAMINA KATILDI

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, ekonomi kanalı BloombergHT'de Gözde Özköseoğlu'nun sunduğu 'Günden Kalanlar' programında, koronavirüs salgınının ekonomiye etkilerinin azaltılması için yapılan çalışmaları değerlendirdi.

HÜSNÜ SERTESER, BLOOMBERGHT'DE GÜNDEN KALANLAR PROGRAMINA KATILDI
22 Nisan 2020 - 17:51
Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, ekonomi kanalı BloombergHT'de Gözde Özköseoğlu'nun sunduğu 'Günden Kalanlar' programında, koronavirüs salgınının ekonomiye etkilerinin azaltılması için yapılan çalışmaları değerlendirdi.Serteser, “Türkiye'de koronavirüsle mücadele noktasında alınan önlemler başlangıçta kısıtlı olsa da ilerleyen süreçte  genişleyerek devam etti.  İşten çıkarma yasağı gelmeden önce de Afyonkarahisar'daki işletmelerimiz hiç işçi çıkarmamıştı. Kısa çalışma ödeneğinin devreye girmesi pek çok şirketimizi rahatlattı. Bir de onay şartının kaldırılması hakikaten önemliydi. Bizim ilimizde şu ana kadar 2 bin 425 firma 18 bin 606 çalışanı için kısa çalışma ödeneğine başvurdu. Bunlardan 700 firmanın onayı geldi. Onay şartının kaldırılmasının ardından bunun hızla devam edeceğini düşünüyorum” dedi.Serteser, değerlendirmesine şöyle devam etti:

“Afyonkarahisar mermerin başkenti, aynı zamanda termalinde başkenti, buradaki 10 adet 5 yıldızlı otel ve diğerleri koronavirüs nedeniyle kapanmak zorunda kaldı. Bu işletmelerin pek çoğu kısa çalışma ödeneğinden faydalandı. Mermer sektörü çalışmaya halen devam ediyor ama bir yavaşlama görünüyor. Sürecin uzaması durumunda mermer işletmeleri de bazı önemli tedbirleri almaya çalışacaklar. Sayın Cumhurbaşkanımız’ın dediği gibi Ramazan Bayramı sonrası normalleşme sürecine geçilmesi durumunda işletmelerimizin tam kapasiteye geçişlerin başlayacağını düşünüyorum.”

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum