Hollanda’da Başbakan Rutte liderliğinde oluşturulan 4 partili koalisyon hükümetinde, Türk kökenli 2 kadın bakan olarak görev yapacak.

Dilan Yeşilgöz Güvenlik ve Adalet Bakanı, Günay Uslu ise Kültür ve Medyadan Sorumlu Devlet Bakanı oldu. Uslu Afyonkarahisar Emirdağ kökenli.

Hollanda‘da 17 Mart’ta yapılan genel seçimlerin ardından 271 gün süren pazarlıkların ardından kurulmasına karar verilen koalisyon hükümetinde yar alacak bakanlar kesinleşti. Mark Rutte‘nin 4. kez başbakanlık koltuğuna oturacağı hükümette, 28 bakan yer alacak. Rutte dışında, bakanlar kurulu 14 kadın, 14 erkek üyeden oluşacak. Bakanlar kurulundaki 2 kadın üye ise Türkiye kökenli politikacılar Dilan Yeşilgöz Zegerius ve Günay Uslu.

Mark Rutte’nin lideri olduğu Liberal sağ eğilimli Özgürlük ve Demokrasi Partisi (VVD) Milletvekili olan Dilan Yeşilgöz Zegerius, Hollanda’nın yeni Güvenlik ve Adalet Bakanı olacak.

Günay Uslu ise, sol liberal eğilimli Demokratlar 66 Partisi (D66) tarafından, dışarıdan Medya ve Kültürden Sorumlu Devlet Bakanı olarak atandı.

 

GÜNAY USLU KİMDİR?

Günay Uslu, Afyonkarahisar’a bağlı Emirdağ ilçesi kökenli bir ailenin çocuğu. Amsterdam Üniversitesi’nde kültür tarihi üzerine doktora yapan 49 yaşındaki Günay Uslu, Avrupa kültür tarihi, mirası ve müzeler konusunda uzman.

Amsterdam Eye Film Müzesi Denetleme Kurulu Başkan olan Uslu, aynı zamanda Lahey’deki Mauritshuis Müzesi ile Rembrandt Derneği’nin de danışma kurulu üyesi.

Turizm şirketi Corendon‘un kurucusu Atilay Uslu’nun kardeşi olan Günay Uslu, aynı zamanda, ailesinin şirketinde de geliştime direktörü olarak görev yapıyordu. Günay Uslu, Hollanda hükümetinde Medya ve Kültürden Sorumlu Devlet Bakanlığı görevini üstlenecek.