Afyonkarahisar Modern Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi Olağan Mali Genel Kurulu yapıldı

Afyonkarahisar Modern Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi 2023 Yılı Olağan Mali Genel Kurulu yapıldı. Divan Başkanlığına Abdil Tıkır’ın, üyeliklere de Hüseyin Kaçmaz ve Sadık Fıstık’ın seçildiği mali genel kurulda, tüm raporlar ve şerefiye bedellerinin belirlenmesi için üç kişilik heyet oluşturulması oy birliği ile kabul edildi. Afyonkarahisar Modern Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi’nde yapılan mali genel kurula üyeler yoğun ilgi gösterdi.

PARASINI ÖDEMEYENLERİ ORTAKLIKTAN ÇIKARACAĞIZ

Afyonkarahisar Modern Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Dilek, üyelere hitaben yaptığı konuşmada, “Ocak ayı itibariyle taksitini ödemeyen ortakların çıkışını yapacağız. Geriye dönük ve aylık yüzde 7,5’tan faizlendirip, 10 gün içerisinde ödemeyenlerin de çıkışını yapacağız” dedi. Dilek, bazı üyelerin hazirun cetvelini imzalamadan mali genel kurulu terk ettiklerini de belirterek, “Kusura bakmasınlar, çoğu insan parasını verdi. Bazıları dolar, euro, altın bozdurdu, parasını ödedi. Ama şu anda bile geçen sene genel kurulda almış olduğumuz kararla belirlenen 5 bin TL’yi ödemeyen insanlarımız var. Ama biz bunlara rağmen hizmetimizi de durdurmadık” diye konuştu.

RADİKAL KARARLAR ALACAĞIZ

Başkan Dilek’in konuşmasından öne çıkan satırbaşları şöyle: “Şu anda dükkanımızın da maliyeti 368 bin 600 lira. Bunu şimdi inşaat olarak yaptırmaya kalksanız 3 milyon 200 bin liraya maliyeti var. O sebeple radikal kararlar alacağız. Burada da bu kararı siz vereceksiniz. 10 gün içerisinde ödemeyenlere çıkış ve geriye dönük yüzde 80 faiz olacak. Bunları farklı üyelere yeniden verip, buradaki yeşil alan, çevre düzenlemesi oralara harcayacağız. Çoğu kişinin borcu bitmiştir.

ÖDEMEYENLERE MÜKAFAT VERİYORMUŞ DÜKKAN VEREMEYİZ

Biz şerefiye komisyonu ayarladık. Bakanlığın dediği de bu. Geçen dönem serbest denetimi nasıl onayladıysak, normalde biz mayıs ayında biz kurayı çekecektik ama mali kongreyle beraber şerefiye komisyonunun onaylaması gerektiği söylendi. Ödemeyenlere de mükafat veriyormuş gibi 5 bin lira taksitlerle 368 bin liraya dükkan vermeyiz. Çünkü herkese vade tanıdık, iyi niyetle gelenler ödediler. Pandemiden dolayı ceza veremedik, icraya da veremedik. Kanunen eşitlik ilkeleri var. Genel kurulun almış olduğu bir karar var. İnşaat maliyetlerini biz bildirmek zorundayız. Şu anda sizlerin almış olduğu 368 bin liralık dükkanın çerçevesini yaptıramazsınız. Bunu da kabul edelim. Kanun üstüne kanun yaratamayız.

BURCU KÖKSAL BAŞKAN’DAN HİZMET GÖRMEYE BAŞLADIK

Eğer ülkede ekonomik kriz olmasaydı, hiç kimse bu kadar ince hesap yapıyor olmayacaktı. Şimdiki aklım olsaydı buraya dükkan yapmak yerine ben villa yapardım, tanesini de 15 milyondan satardım. Geçmişi değiştiremeyiz. Ülkemizde ve dünyada iki tane afet geçirdik. Bir pandemi ve bir deprem yaşadık. Üçüncü felaketi de (Eski Afyon Belediye Başkanı) Mehmet Zeybek’ten yaşadık. ‘Buranın asfaltı niye dökülmedi’ diye soruyorsunuz. En ufak altyapıya kadar Burhanettin Çoban zamanında yaptık. Eğer Burhanettin Çoban olmasaydı, biz burayı yapamazdık. Mehmet Zeybek Başkanımız, Burhanettin Çoban’ın projesi diye fren attı. Hem memleketi 5 yıl geriye götürdü, hem de burada bizi 5 yıl geriye götürdü. O yüzden sağ olsun şu anda da Burcu Köksal Başkan’dan hizmet görmeye başladık.

Burcu Köksal, Altyapı çalışmalarını anlattı Burcu Köksal, Altyapı çalışmalarını anlattı

ZEYBEK’İ CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’A ŞİKAYET ETTİM

Asfalt çalışması, sulama, alt yapıyla ilgili işlerimizi hızlandırdık. Nasip olursa da ağustos, eylül ayı itibariyle elektrikli ya da elektriksiz vereceğim. Bununla beraber TEDAŞ sıkıntımızı hala daha yaşıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan geldiğinde ben direkt olarak Mehmet Zeybek’i, ‘yatırım yapmıyor’ diye, şikayet ettim. Cumhurbaşkanımıza bu konuyla ilgili mektup verdim. Üç gün içerisinde trafo takıldı. Geçen sene seçim çalışmalarında geldiğinde yine mektup verdik. Şu anda altyapıyla ilgili önümüzdeki dönemde yatırım planına alıyorlar. Ben size elektriksiz dükkan versem ne yapacaksınız? Ama önümüzdeki günlerde nasip olursa şantiye elektriğe de olsa vereceğim.

AİDATLARINI ÖDEMEYENLERE HEM FAİZ UYGULAYACAĞIZ

Burada eşitlik ilkeleri var. Biz genel kurulun dışında hiçbir şey yapamıyoruz. Genel kurul bana dese ki, siz bu aidatı bin lira yapın, bin lira yapalım, 100 bin lira yapın, 100 bin lira yapalım. Benim buna kendimden kattığım herhangi bir şey yok. O yüzden genel kurulun almış olduğu kararlar geçerlidir. Herkese vade imkanı tanıdık ama bugünden sonra böyle bir vade tanıma şansım yok. Aidatlarını ödemeyenlere hem faiz uygulayacağız hem de çıkışını yapacağız.”

ÜÇ KİŞİLİK ŞEREFİYE KOMİSYONU BELİRLENDİ

Afyonkarahisar Modern Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi 2023 Yılı Olağan Mali Genel Kurulu’nda, 1163 sayılı Kooperatifler Yasası’nın 23.maddesine göre yapı kooperatiflerinde konutların ortaklarına dağıtımından önce kooperatif ana sözleşmesine göre kıymet takdiri olarak (şerefiye) adlandırılan taşınmazın yeri, yapı durumu ve diğer özellikleri dikkate alınarak bir komisyon tarafından yapılan çalışmaların kesinleşmesini sağlamak üzere şerefiye komisyonu belirlendi. Oy birliği ile alınan karara göre, Mimar Mustafa Menteş, inşaat mühendisi Abdullah Ölçer ve inşaat mühendisi Sultan Sağlam şerefiye komisyonu olarak belirlendi.

Ayırca, Afyonkarahisar Modern Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi aidatının aylık 500 lira olarak alınması da kooperatif ortaklarının oylarıyla kabul edilmiş oldu.  

Editör: Birinci Editör