Düzensiz göçmenlerin yakalanmasına yönelik yaptığı çalışmalarda, 10 yabancıyı yasa dışı yollardan ülkeye sokan bir şüpheliyi yakaladı.

Gözden kaçırmayın

26-27 Şubat Afyon'da vefat edenler26-27 Şubat Afyon'da vefat edenler

Afyonkarahisar’da Göçmen Kaçakçılığı Operasyonu: 10 Yabancı Yakalandı, 1 Şüpheli Tutuklandı

Afyonkarahisar Emniyet Müdürlüğü, göçmen kaçakçılığının önlenmesi ve düzensiz göçmenlerin yakalanmasına yönelik yaptığı çalışmalarda, 10 yabancıyı yasa dışı yollardan ülkeye sokan bir şüpheliyi yakaladı.

Edinilen bilgiye göre, ilimizden geçeceği yönünde istihbari bilgiler elde edilen 07 FAE 40 plaka sayılı araç, 06.01.2024 günü saat 01.00 sıralarında ilimiz Bölge Trafik Şube Müdürlüğü önünde durduruldu. Araç içerisinde seyahat eden yolcuların kimlik kontrolü yapıldı. Araç sürücüsü İ.B. isimli şahsın, göçmen kaçakçılığı yapma suçundan kaydının olduğu anlaşıldı. Araç içerisinde seyahat eden 5 yetişkin 5 çocuk şahıs olmak üzere 10 yabancının ise, resmi makamlarca verilmiş kimlik veya kimlik yerine geçen belgenin bulunmadığı tespit edildi.

Cumhuriyet Savcısından alınan talimatlar neticesinde İ.B. isimli şahıs hakkında göçmen kaçakçılığı yapmak suçundan adli işlem yapıldı. Araçta bulunan 5 yetişkin şahıs gerekli iş ve işlemleri tamamlanarak sınır dışı edilmek üzere muhafaza altına alındı. Çocuklar ise Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne teslim edildi. Şüpheli şahıs ise çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Göçmen kaçakçılığı suçu, Türk Ceza Kanunu’nun 79. maddesine göre, doğrudan doğruya veya dolaylı olarak maddi menfaat elde etmek maksadıyla, yasal olmayan yollardan bir yabancıyı ülkeye sokmak, ülkede kalmasına imkan sağlamak veya Türk vatandaşı veya yabancının yurt dışına çıkmasına imkan sağlamak olarak tanımlanmaktadır. Bu suçun cezası, üç yıldan sekiz yıla kadar hapis ve on bin güne kadar adli para cezasıdır.

Afyonkarahisar Emniyet Müdürlüğü, göçmen kaçakçılığı suçunun önlenmesi ve düzensiz göçmenlerin yakalanması için çalışmalarını sürdürmektedir. Vatandaşların bu konuda duyarlı olmaları ve şüpheli gördükleri kişi veya araçları 155 Polis İmdat hattına bildirmeleri istenmektedir