Afyonkarahisar'ın yükselen değeri Sandıklı'da yaşanan gelişmeler, Belediye Başkanı Dr. Mustafa Çöl'ün CNN Türk'te yaptığ...

Gözden kaçırmayın

TasteAtlas'ta Afyon Sucuğu, en iyi 10'daTasteAtlas'ta Afyon Sucuğu, en iyi 10'da

Afyonkarahisar'ın yükselen değeri Sandıklı'da yaşanan gelişmeler, Belediye Başkanı Dr. Mustafa Çöl'ün CNN Türk'te yaptığı canlı yayın açıklamaları ile kamuoyuna duyuruldu. Yayında program sunucusu Meltem Naz'ın sorularını yanıtlayan Başkan Çöl, ilçenin jeotermal kaynaklarını ve tarım sektöründeki ilerlemeleri, istihdam artışını ve turizm potansiyelini anlattı.
Sandıklı'nın sahip olduğu jeotermal kaynakların dünya çapında önemine değinen Çöl, termal kaynakların sağlık turizminin yanı sıra seracılığa da fayda sağladığını dile getirdi. Sandıklı'da seracılık alanında büyük bir alanın kullanıldığını ve bu sayede özellikle kadın istihdamına büyük bir katkı sağlandığını belirten Belediye Başkanı, Turizm Bakanlığı'nın desteği ile yapılan yatırımların önemine vurgu yaptı.
Yayında, seracılık projelerinin ilçe ekonomisine sağladığı katkılar üzerinde duran Başkan Çöl, termal su kaynaklarının kış aylarında bile seralarda sıcak ve temiz bir atmosfer yaratarak şehri Dünya Sağlık Örgütü’nün en temiz şehirler listesine taşıdığını açıkladı. Termal suyun, bölgede yetişen meyve ve sebzeler için de kullanıldığını ve Sandıklı'nın 250 milyon dolarlık ihracat hacmi ile Türkiye ekonomisinin önemli bir payını üstlendiğini ifade etti.
Başkan, yayında jeotermal suyun sadece seracılıkta değil, süs balıkları gibi farklı alanlarda da kullanım potansiyeline dikkat çekti ve bu tür yenilikçi projelerle ilçenin ekonomik çeşitliliğini artırmayı ve iş imkanlarını geliştirmeyi hedeflediklerini söyledi. Çöl, bu sayede Sandıklı'da işsizliğin olmadığını ve çevre ilçelerden insanların iş için Sandıklı'ya aktığını açıkladı.
CNN Türk’teki canlı yayında Başkan Dr. Mustafa Çöl tarafından dile getirilen konuşmalar, Sandıklı’nın jeotermal enerji kullanımından seracılığa, yenilenebilir kaynaklardan istihdama kadar pek çok alanda kaydettiği başarıyı ve potansiyelini gözler önüne serdi. Başkan Çöl, ilçenin mevcut başarılarının yanı sıra geleceğe yönelik umut verici yönlerini anlatarak Sandıklı'nın bölgesel ve ulusal ekonomiye olan katkısını vurguladı.
#Sandıklı #Afyonkarahisar #jeotermal #seracılık #sağlıkturizmi #istihdam #süsbalıklar #yenilenebilirkaynaklar #ekonomi #DrMustafaÇöl #CNNTürk