Afyonkarahisar’da 44 yaşında görme kaybı ve mide bulantısı yaşayan İbrahim B. isimli hastanın yapılan muayenesinde beyninde 4 cm’lik kitle tespit edildi.

Gözden kaçırmayın

Nadir Hastalıklar Günü: Farkındalık İçin KutlanıyorNadir Hastalıklar Günü: Farkındalık İçin Kutlanıyor

Afyonkarahisar’da 44 yaşında görme kaybı ve mide bulantısı yaşayan İbrahim B. isimli hastanın yapılan muayenesinde beyninde 4 cm’lik kitle tespit edildi.

Park Hayat hastanesinde kafatası yerine burundan girilerek yapılan başarılı ameliyatla kitle çıkartıldı ve hastanın görme kaybı yüzde 10’a düştü.

Afyonkarahisar’da Parkhayat Hastanesi hekimleri bir başarılı ameliyata daha imza attı.

Bulantı, kusma ve görme kaybı şikayeti yaşayan İbrahim B.isimli hastanın çekilen MR ve Tomografi sonuçlarında Hipofiz bezinin altında dev hipofiz adenomu ile karşılaşıldı. 4 cm üzerindeki bu kitle; hastanın görme sinirlerine baskı yaptığı için görme kaybı oluşan hastaya Göz Hastalıkları ve Sağlığı Doktoru Op. Dr. Mustafa Muhterem Ekim tarafından yapılan tetkikte % 90 görme kaybı olduğu tespit edildi.

Hastanın görme sinirlerine baskı giderek arttığı için Beyin ve Sinir Cerrahisi Doç. Dr. Mehmet Gazi Boyacı tarafından acil ameliyat olması gerektiğine karar verildi. Ancak ameliyat için 2 farklı yol olduğunu dile getiren Doç. Dr. Mehmet Gazi Boyacı;  kafatasının kesilerek iyileşme süreci uzun olan yöntem yerine, burundan girilerek kitleyi çıkarmanın daha mantıklı ve iyileşme sürecini kısaltan bir ameliyat tekniği olduğunu düşündü. Kulak-Burun-Boğaz Doktoru Op. Dr. Ersen Koç ile birlikte Transsfenoidal Sinüs Cerrahi (burundan girilerek Sfenoid Sinüs yoluyla yapılan ameliyat) ameliyatı olmasına karar verildi.

Ameliyat sonucunda hipofiz bezindeki kitlenin tamamına yakını burnundan çıkarılarak hastanın görme sinirlerindeki baskı ortadan kaldırıldı. Yapılan ameliyat sonrası hasta sağlığına kavuştu ve görme oranı görme oranı %10’dan  % 90’a yükseldi.