Reklam

BORSA YATIRIMCISINA UYARI!..

Borsada yatırım yapmak isteyenler için önemli uyarı geldi. Borsa İstanbul manipülatörlere karşı dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayarak, özellikle sosyal medyada paylaşılan videoların tuzak niteliğinde olabileceğini söyledi.

BORSA YATIRIMCISINA UYARI!..
05 Haziran 2020 - 12:12
Borsada yatırım yapmak isteyenler için önemli uyarı geldi. Borsa İstanbul manipülatörlere karşı dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayarak, özellikle sosyal medyada paylaşılan videoların tuzak niteliğinde olabileceğini söyledi.Bu konuda bir çalışma hazırlayan ve videolaştıran Borsa İstanbul "Temel ve teknik uzmanlık gerektiren bilgilendirmelerde hesabınızın bulunduğu kurumdaki yatırım danışmanından profesyonel yardım alarak, dedikodulara, sosyal medyadaki dolandırıcıların fısıltılarına kulak tıkayarak, yatırımın uzun soluklu bir yol olduğunu unutmayarak, çok yönlü bir bakış açısıyla hareket ederek." ifadelerine yer verildi.

 
Borsa İstanbul, borsada yatırım yaparken ve hisse alırken piyasa dolandırıcılarının dikkat edilmesi gereken uyarıların yer aldığı bir video hazırlayarak sosyal medya hesaplarından paylaştı. "Küçükyatırımcı", "tuzaklaradikkat", "piyasadolandırıcılarındanuzakdur", "Borsaİstanbul" ve "yatırımadeğer" gibi başlıklarla hazırlanan videoda, borsada herkesin mutlu yatırımcı olabileceği, her zaman orta ve uzun vadeli yatırım yapanın kazanacağı belirtildi.

Uzmanlara danışmanın önemine değinilen videoda, "Temel ve teknik uzmanlık gerektiren bilgilendirmelerde hesabınızın bulunduğu kurumdaki yatırım danışmanından profesyonel yardım alarak, dedikodulara, sosyal medyadaki dolandırıcıların fısıltılarına kulak tıkayarak, yatırımın uzun soluklu bir yol olduğunu unutmayarak, çok yönlü bir bakış açısıyla hareket ederek." ifadelerine yer verildi. 

Videoda, yatırımcıyı en çok para kaybetmenin üzeceği kaydedilerek, manipülatif hareketlere maruz kalmamak için yapılması gerekenlerden bahsedildi. Borsada halka açık şirketlerin paylarının bulunduğu, bu şirketlerin paylarından alınarak ortak olunduğu, şirketlere yatırım ve emeklilik fonları gibi kurumsal yatırımın da yapılabildiği anlatılan videoda, yatırımcısı çok olan şirketin fiyatının da sağlıklı oluştuğu aktarıldı.

 


Hisse senedi bir tasarruf aracıdır. Seçerken dikkatli olun. Doğru Yatırımın hikayesini, doğru uzmanlara danışarak yazabilirsiniz. #KüçükYatırımcı #TuzaklaraDikkat #PiyasaDolandırıcılarındanUzakDur #Borsaİstanbul #YatırımaDeğer https://t.co/9nkzmyPjs1
— Borsa İstanbul (@borsaistanbul) June 4, 2020

YATIRIM YAPARKEN DİKKAT EDİLMESİ İSTENEN KONULAR

Yatırımcıların bu şirketlerin pay değer artışlarından ve temettü gelirlerinden yararlanarak tasarruflarını artırdığı anlatılan videoda, şu ifadeler yer aldı:

"Ancak bazen bu döngüyü bozarak haksız kazanç elde etmek için yatırım tuzakları kuranlar çıkabilir. Bunlar nihayetinde yakalansalar da küçük yatırımcıların bu tuzakları öğrenip düşmemesi önemlidir. Peki bu tuzaklar nasıl kurulur? Mesela önce iki manipülatör veya bir başka ifadeyle piyasa dolandırıcısı bir araya gelir. Genelde halka açık oranının düşük olduğu fiyatı kolay hareketlendirebilecek türde, payda alım yapmaya başlar. Bu piyasada dolandırıcılarının kasasında pay senedi artar nakit azalır. Ancak henüz fiyatta bir oynama yoktur."

YORUMLAR

  • 0 Yorum