Tarım Kredi Kooperatiflerine bağlı olrak faaliyet gösteren Tarım Kredi Yağ Sanayisi, Oruçoğlu Yağ Fabrikasında kaybolan 2500 ton ham yağ ile ilgili olarak sosyal medya hesaplarından bir açıklama yaptı.

Açıklamada 2500 ton ham yağın kaybolduğuna yönelik haberlerin doğru olmadığı belirtildi.

Açıklamada, Afyonkarahisar'ın sanayi devi Oruçoğlu Yağ Fabrikasının alımıyla ilgili iddialara değinilmedi.

Haberde kaybolan 2500 ton ham yağın Oruçoğlu Yağ Fabrikasının icradan satın alınmasıyla birlikte ortaya çıktığı belirtilmesine rağmen, açıklamada satın alma süreciyle ilgili hiçbir bilgi verilmedi ve gerekli denetimler yapılıyor denildi.

İddialarda yer alan Tarım Kredi Yağ Sanayinin Oruçoğlu Yağ Fabrikasını icradan açık artırma ile 604 milyon liraya aldığı, ihaleye sadece iki firmanın girdiği, açık artırma bedelinin 427 milyon liradan başladığına dair bilgilere cevap verilmedi.

Tarımdan Haber İnternet sitesinin haberine göre;

Diğer yandan kurum içinden gelen bilgilere göre, Tarım Kredi Yağ Sanayisinin Oruçoğlu Yağ Fabrikası ile ilgili sadece kayıp ham yağ meselesi değil, satın alma süreciyle ilgili farklı sorunların da yaşandığı vurgulanıyor. Tarım Kredi Yağ Sanayii’nin ödemeyi yaptığı ancak icradan satışın iptal edildiğine yönelik ciddi iddialar da gündeme gelmeye başladı.

Çiftçi kuruluşu Tarım Kredi Kooperatiflerinin iştiraki olan Tarım Kredi Yağ Sanayinin böylesine büyük çaplı bir satın almayla ilgili süreci şeffaf bir şekilde yürütmesi gerekiyor.

Bakan Şimşek'ten borsa uyarısı!.. Bakan Şimşek'ten borsa uyarısı!..

Tarım Kredi Yağ Sanayinden yapılan açıklamada "Tarım Kredi’ye ait 2.500 ton yağın kayıp” olduğuna dair haberler servis edilmiş olup, bu haberler gerçeği yansıtmamaktadır. Oruçoğlu Yağ San. ve Tic. A.Ş. tesislerinde de şirketimiz ile akdedilmiş olan fason üretim sözleşmesi kapsamında üretim yapılmaktadır. Bu faaliyetlerimiz de her zaman denetlenmekte ve ilgili birimlerimiz tarafından raporlanmaktadır. Bu çerçevede bahse konu haberin aksine şirketimizin menfaatlerine zarar verecek herhangi bir eksiklik/kayıp bulunmamaktadır. Bunun yanı sıra, yapılan sözleşme gereği şirketimizin tüm hukuki çıkarları da korunarak hareket edilmektedir. Tüm çalışanlarımız da bu bilinç, özen ve özveri ile çalışmalarını sürdürmekte olup, kamuoyuna saygı ile duyurulur." denildi ve iddialar yalanlandı.

Editör: Birinci Editör