İhsaniye Ayazini Köyü’nün Tapu Sorunlarının Çözüme Kavuşmasına Az Kaldı. Ayazini Muhtarı Bekir Yılmaz Yaptığı Açıklamada Süreci Anlatarak Milliyetçi Hareket Partisi MYK Üyesi ve Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Taytak’a Teşekkürlerini İletti.

Afyonkarahisar İhsaniye ilçesi Ayazini köyü muhtarı Bekir Yılmaz; “Köyümüz 1999 yılında belediye olmuştur. 2014 yılında nüfus kaybı ile tekrar köy durumuna düşmüştür. Köyümün gelir kaynağı taşçılıktı 30 yıl önce hayvancılık ve tarım ile gelirini sağlamış ekmeğini taştan çıkararak geçimini sağlamaktadır. Köyüm 2000 ve 2022 yılları arasında turizme kazandırılmış olup Frig Vadisi olarak günde 3000 ve 4000 kişi ziyaret etmektedir. Fakat köyümün 25 yıldır çözülmeyen bir sorunu vardır. 1999 yılında köyümde arsa dağıtımı yapılmış 137 adet arsa halka satılmış ve tapuları verilmiş fakat yerler Tapu ve Kadastro Müdürlüğünce iptal edilmiştir. Göç veren köyümde turizmin gelmesiyle 300 hane şehirden köye dönmeyi düşünmekte fakat evi ve arsası olmadığı için gelmemektedir.

Ben muhtarlık dönemim boyunca bu arsaları geri almak için çok çabaladım ama bir neticeye ulaşamadım. Milliyetçi Hareket Partisi Milletvekilimiz Mehmet Taytak’ın köyümüzü ziyareti sonrasında kendisine konuyu aktardık. Sağ olsun vekilimiz hemen konuyla ilgileneceğini belirterek bizlerin elini tuttu. Vekilimizin yönlendirmesiyle hemen Milli Emlak Genel Müdürlüğümüze müracaatımızı yaptık.    Sonrasında vekilimiz Orman Genel Müdürünü ziyaret etti. Hemen ardından Eskişehir Orman Bölge Müdürlüğü’nden heyet geldi arsalar incelendi. Vekilimiz konunun uzun zamandır takipçisiydi. Geçtiğimiz hafta bizi Ankara’ya davet ederek, Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey’in makamına bizleri de götürerek çözüm için yine adım attı. Genel Müdürümüz Bekir Karacabey bu ve buna benzer konularla ilgili çalışmaların tamamlandığını, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin yeni yasama yılı açıldığında genel kurula gelecek olan orman kanununa yeni eklenecek maddeyle köyümüzün sorununun çözüleceğini ifade etti. Yıllardır çözüme kavuşmayan Ayazini sorunu vekilimizin destekleriyle çok şükür çözüme kavuşuyor. Bizler bu hakkı almak için mücadele ederken bizlere yardımcı olan sayın vekilim Mehmet Taytak’a köylüm ve şahsım adına çok teşekkür ederim. Allah kendisinden razı olsun. Afyonkarahisar’ımız Milletvekilimiz Mehmet Taytak gibi vekile sahip olduğu için çok şanslı.” Dedi.