Reklam

ZAFER MÜZESİ ASLINA UYGUN OLARAK YENİDEN HİZMETE AÇILACAK

Tarım ve Orman Bakanlığı 5. Bölge Müdürü Şahin Çılgın, Zafer Müzesinin restorasyon çalışmaları ile ilgili bilgi vererek, “Zafer Müzesi savaş zamanı yaşananlara ışık tutan bir müze haline gelecektir” dedi.

ZAFER MÜZESİ ASLINA UYGUN OLARAK YENİDEN HİZMETE AÇILACAK
08 Ağustos 2020 - 16:55 - Güncelleme: 08 Ağustos 2020 - 18:38
Tarım ve Orman Bakanlığı 5. Bölge Müdürü Şahin Çılgın, Zafer Müzesiyle ilgili iddia ve haberlere cevap veerdi.Çılgın, Zafer Müzesinin restorasyon çalışmaları ile ilgili bilgi vererek, “Zafer Müzesi savaş zamanı yaşananlara ışık tutan bir müze haline gelecektir” dedi.Tarım ve Orman Bakanlığı 5. Bölge Müdürü Şahin Çılgın konuyla ilgili yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Zafer Müzesinin Restorasyon çalışmaları için geçmiş dönemde yapılan teknik çalışmalarda; öncelikle mevcut duvar çatlaklarının oluşma sebeplerinin ortaya konulacağı bir güçlendirme projesine ihtiyaç duyulduğu tespit edilmiştir. Bu kapsamda; Afyonkarahisar İl Özel İdaresi ve İl Genel Meclis Başkanı ile 5. Bölge Müdürlüğü Teknik ekipleriyle yapılan yerinde inceleme neticesinde restorasyon projesinde değişiklik yapılmıştır. Yapılan çalışmalar ile, Cumhuriyet Öncesi (1915-1920) mimari yapısını yansıtacak (ortada hayat denilen büyük bir sofa, yanlarında bu sofaya açılan odalar) yeni bir restorasyon projesinin hazırlanması için röleve, güçlendirme projesi, restorasyon ve restitüsyon projelerinin hazırlanması için ihale işlemleri tamamlanmış ve 16.01.2020 tarihinde projeleri hazırlayacak firma ile sözleşme imzalanmıştır.”

Yapılacak işin süresinin 150 gün olduğu ifade eden çılgın, “İşin süresi 150 takvim günüdür. Başkomutan Tarihi Milli Park Müdürlüğü’nün 12.03.2020 tarihli E865354 sayılı yazısı ile projenin ilk aşaması olan röleve projesi Eskişehir Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’na sunulmuştur. Eskişehir Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’nun 24.06.2020 tarihli ve 8677 sayılı kararı ile projede eksiklikler tespit edilmiştir. Söz konusu eksiklikler tamamlanmış 16.07.2020 tarihinde Afyonkarahisar Belediyesi’nin onayına sunulmuştur. Belediye onayından geçen projeler 21.07.2020 tarihinde Eskişehir Kültür Varlıkları Koruma Kurulu’na sunulmuş ve Röleve Projesi onaylanmıştır. Restorasyon, restitüsyon, statik ve elektrik projeleri Ağustos ayı Kurul Gündeminde değerlendirilecektir. Projeler tamamlandığında Restorasyon Yapım İşine yönelik ihale çalışmaları yapılacak ve Zafer Müzesi orijinal hali olan Cumhuriyet Öncesi mimari yapısına kavuşacaktır. Ayrıca iç mekân düzenlemesi o dönemde kullanılan materyallerle zenginleştirilerek, savaş zamanı yaşananlara ışık tutan bir müze haline gelecektir” dedi.

 

 

YORUMLAR

 • 3 Yorum
 • Afyonlu
  8 ay önce
  İnanın korkuyoruz restorasyon denilince...
 • Mehmet Utku
  8 ay önce
  Restorasyon durumunun önemsenmediği ve ciddi bi ihmal durumunun söz konusu olduğu gün gibi açık. Yıllardır viran bir vaziyette zafer müzesinin bekletilmesi bir Türk vatandaşı olarak iç sızlatıcı.
 • afyon halkı
  8 ay önce
  kaç yıl sonra