YANLIŞ SULAMA AKARSUYU KURUTTU

Afyonkarahisar’ın Emirdağ ilçesinde bulunan Pınarbaşı akarsuyu, yanlış sulamadan dolayı kurudu. Yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktası haline gelen akarsuyun tekrar eski haline gelmesi için vatandaşlar yetkililerden yardım istiyor.

YANLIŞ SULAMA AKARSUYU KURUTTU
27 Temmuz 2020 - 12:20 - Güncelleme: 27 Temmuz 2020 - 12:36
Yanlış sulama akarsuyu kuruttuYerli ve yabancı turistlerin uğrak noktası olan Pınarbaşı akarsuyundaki birçok balık ve kuş çeşidi yok oldu

Afyonkarahisar’ın Emirdağ ilçesinde bulunan Pınarbaşı akarsuyu, yanlış sulamadan dolayı kurudu. Yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktası haline gelen akarsuyun tekrar eski haline gelmesi için vatandaşlar yetkililerden yardım istiyor.Emirdağ'a bağlı Yenikapı ve Hamzahacılı köyleri arasında yer alan ve Sakarya nehrinin kollarından birisi olan Pınarbaşı akarsuyu, iddialara göre; yanlış sulamadan dolayı kurudu. Yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktası haline gelen akarsu, son aylarda çiftçilerin yaptığı yanlış sulamadan dolayı tamamen kurudu. Birçok balık çeşidinin de yaşadığı akarsu kenarına gelen vatandaşlar aileleriyle piknik yapıyordu. Emirdağ’ın simgesi haline gelen akarsuyun tekrar eski haline gelmesi için vatandaşlar yetkililerden yardım istiyor.“Bilinçsiz sondaj ve sulamadan dolayı Emirdağ Pınarbaşı kurudu”

Ailesiyle akarsu kenarında piknik yapan Resul Akkuyu, “Birçok gen burada yüzmeyi öğrendi. Şuan kupkuru bir yer halini almaya başladı. Bilinçsiz sondaj ve sulamadan dolayı Emirdağ Pınarbaşı kurudu. Birçok balık ve kuş çeşidi yaşarken şuan hiçbir çeşit yok. Yetkililerden yardım istiyoruz. Burası Emirdağ turistinin ve yerli halkın uğrak noktasıydı” dedi.

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • İsmail
  9 ay önce
  Baraj suyu olmayan yerlerde yonca,mısır.pancar gibi su isteyen ürünlerin ekimi kontrollü olmalı. Baraj suyu olan yerlerde de sulama süreleri kontrol edilmiyor. bilinçsiz çiftçi ne kadar sularsam o kadar iyi düşüncesiyle saatlerce tarlayı suluyor. En kıymetlimiz olan temiz sular yavaş yavaş kayboluyor.
 • Cihan
  9 ay önce
  Bir kuyu sciyorlar ve saatlerce süren sulama yapıyorlar şehirlerarası karayollari sudan geçilmez oluyor Afyonkaeahusar Bolvadinden Çobanlara giden yol her gün bilinçsiz sulama ile ıslanıyor herkes de görüyor bir kuyu aç babanın mali gibi su israf et kimse bir şey demiyor yetiştirdiği de para etse bari yeraltı suları çok israf ediliyor buna dur denilmesi lazım