Tarih boyunca hür ve bağımsız yaşamış Türk milleti işgal ve esarete alışık olmayan asil ve büyük bir millettir. Bu uğurda birçok savaş yapan milletimiz çok sayıda şehit ve gaziyi bağrına basmıştır.

 

Gazilerimiz ülkemizin en önemli değerlerindendir. Onlar, bizler için zor şartlarda bütün güçleri ve duygularıyla mücadele etmiş, canlarını bile vermekten asla çekinmemiş büyük şahsiyetlerdir. Türk tarihi şehitlik ve gazilik destanları ile doludur. Her Türk evladı bu onura sahip olabilmek için vatanı, milleti, bayrağı, milli ve dini değerleri için savaşmayı kendisinin ulaşabileceği en büyük değer olarak görmektedir. 

 

19 Eylül Gaziler Günü, bu aziz vatana canını adayan kahramanların günüdür.  Gazilerimizin varlığı, onların aziz hatırası, bizim şerefimizdir. Ülkemiz bugün dün olduğundan daha fazla, iç ve dış düşmanların tehdidi altındadır. Bilinmelidir ki, Türk halkının azim ve kararı, her türlü zorluğu yenmeye ve Türkiye Cumhuriyeti’ni sonsuza dek yaşatmaya muktedirdir.

 

Bu duygu ve düşüncelerle başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, Çanakkale’den Kurtuluş Savaşı’na, Kore’den Kıbrıs'a ülkemizde teröre karşı verilen mücadeleye kadar ve özellikle 15 Temmuz’da bu milletin, bu devletin bekası için yüreğini ortaya koyan bütün gazilerimizi minnet ve şükranla anıyor, Gaziler Günü’nü tebrik ediyorum.