Reklam

ÜRÜNLERİNDE HİLE YAPAN 74 FİRMA DAHA İFŞA EDİLDİ!..

Bakanlık teker teker açıkladı: İşte 74 firmaya ait hileli ürünler... İŞTE HİLELİ Markaların tam listesi

ÜRÜNLERİNDE HİLE YAPAN 74 FİRMA DAHA İFŞA EDİLDİ!..

Bakanlık teker teker açıkladı: İşte 74 firmaya ait hileli ürünler... İŞTE HİLELİ Markaların tam listesi

ÜRÜNLERİNDE HİLE YAPAN 74 FİRMA DAHA İFŞA EDİLDİ!..
15 Şubat 2020 - 01:34

Bakanlık teker teker açıkladı: İşte 74 firmaya ait hileli ürünler... İŞTE HİLELİ Markaların tam listesi...

Listede, Afyonkarahisar ilinden sadece bir işletme var.

O işletme ise;

Lokman Aktar Şifalı Bitkiler Gıda Takv. Akt. Bah. Bitk. Yağ Tic. Enver Polat Merkez/AFYON firmasının Tatanga marka ürününden Epimedyumlu Bitkisel Karışımlı Macun ürününden uygunsuz olarak Sildenafil adlı madde çıktı...


TARIM VE ORMAN BAKANLIĞININ AÇIKLAMASI:

Ülkemizde gıda güvenilirliğinin sağlanması, gıdalarda taklit ve tağşişin önlenmesi, kişilerin sağlığının ve tüketici menfaatlerinin korunması ile sektörde haksız rekabetin engellenmesi amacıyla gıda ve gıda ile temas eden madde ve malzemelerin üretim, işleme ve dağıtımının tüm aşamalarında resmi kontrol faaliyetleri Bakanlık olarak büyük bir titizlikle yürütülmektedir.
5996 sayılı “Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu” ve bu Kanun kapsamında hazırlanan, “Gıda ve Yemin Resmi Kontrollerine Dair Yönetmelik” gereğince; laboratuvar sonucuyla taklit veya tağşiş yapıldığı kesinleşen gıdaları üreten/ithal eden; kişilerin hayatını ve sağlığını tehlikeye düşürecek şekilde bozulmuş, değiştirilmiş gıdaları üreten ve/veya satan firmanın adı, ürün adı, markası, parti ve/veya seri numarasını içeren bilgiler kamuoyunun bilgisine sunulmaktadır.
Bakanlığımızın yürüttüğü resmi kontroller ve firmaların otokontrol sistemlerine ek olarak bu uygulamamız ile;
• Tüketici sağlığının ve menfaatinin korunması,
• Sektörde haksız rekabetin önlenmesi,
• Tüketiciler aracılığıyla firmalar üzerinde bir denetim mekanizması oluşturulması ve
• Firmaların “güvenilir gıda üretimi”nin teşvik edilmesi amaçlanmaktadır.
Söz konusu uygunsuzlukların tespit edilmesinde; Bakanlığımızca yürütülen denetimlerin yanında, tüketiciler tarafından yapılan ihbar, şikâyet, CİMER ve Alo 174 Gıda Hattı başvuruları neticesinde gerçekleştirilen denetimlerin de büyük payı olduğu açıktır. Bu bakımdan tüketicilerin bu başvurularını sürdürmeleri, halkımızın sağlığının korunması yönündeki çalışmalarımız için büyük önem taşımaktadır.
Taklit, tağşiş yapıldığı veya ilaç etken maddesi ilave edildiği tespit edilen toplam 74 firmaya ait 99 parti ürün Bakanlığımız internet sitesinde kamuoyunun bilgisine sunulmuştur.
Böylece ilk kamuoyu duyurusunun yapıldığı 2012 yılından bu yana 1486 firmaya ait 3301 parti ürün tüketicilerin bilgisine arz edilmiştir.
Gıda konusunda kamu otoritesi olan Bakanlığımız, yasalarla verilmiş tüm yetkileri tereddütsüz kullanarak gıda güvenilirliğinin sağlanmasına ve tüketicinin korunmasına yönelik çalışmalarını aralıksız olarak ve büyük bir titizlikle sürdürmektedir. 
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Tarım ve Orman Bakanlığı, taklit veya tağşiş yapıldığı kesinleşen, aralarında et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri, bitkisel yağ, bal, takviye edici gıdalar ve baharatların yer aldığı 74 firmaya ait 99 parti ürünü kamuoyuna açıkladı. İşte o liste:

kamuoyu_duyurusu_2020-2 3853 KB


 

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Celal sağlam
    4 ay önce
    Bu tür enerji içeceği ve yiyeyeceklerinde etken madde olarak sildenafil olması, (halk arasında yaygın olarak bilinen ilaç adı “viagra”) kuvvetle muhtemel zaten 1. Şükür ki günlük tüketilmesi gereken, herkesin almaya yelteneceği bir şey değil; denetimlerle kökü kazınır AMA SEN ET YERİNE VİCDANSIZCA domuz ETİ YEDİRİRSEN MİLLETE (yedisinden yetmişine) BUNU HAK DA KABUK ETMEZ, HUKUK DA KABUL ETMEMELİ SADECE PARA CEZASIYLA KALMAMALI 1.Bir Afyonlu olarak; etimizin lezzeti tartışılmaz bunu da cümle alem bilir 2.Ulusal pazarda pekçok şehre bizden et giderken, bizim etlerimiz tercih edilirken, bu bolluk içinde NERDEN ÇIKTI domuz eti YAZIK YETKİLİLER den ricam dükkanın kapatılması yanında belirli bir süre o dükkanın kepenginin üzerine cümle aleme ifşa etmek adına “BU İŞ YERİ DOMUZ ETİ KULLANIMI NEDENİYLE SÜRESİZ KAPATILMIŞTIR” yazacak ki, para cezasıyla kurtulanlar vicdanlarına mapus kalacak SAYGILARIMLA