Saadet Partisi Afyonkarahisar İl Başkanı Beytullah Karataş, kamuda tasarruf ve verimlilik paketi açıklaması ile ilgili açıklama yaptı.

Ali Özkaya'dan Sözcü Gazetesine tepki!.. Ali Özkaya'dan Sözcü Gazetesine tepki!..

“İKTİDAR VATANDAŞIN KEMERİNİ SIKMAK İSTİYOR”

Saadet Partisi Aylık İl Divan toplantısında açıklamalar yapan Başkan Karataş, “Normal şartlarda başlangıç için küçük de olsa bu tasarruf tedbirlerini bu tasarruf paketini olumlu olarak karşılıyoruz. Ancak bu düzenlemelerde yer alan bir takım maddelerin yine vatandaşın kemerini sıkmak amacını taşıdığını görüyoruz. Ülkeyi yönetenler israftan kaçınmadıkları müddetçe bu tedbirlerin başarılı sonuçlar vermesi asla mümkün değildir. Ölçüsüzce yapılan harcamaların külfetini, yükünü vatandaşa çektirmek yerine daha ölçülü bir şekilde kamu kaynaklarının kullanılmasını tercih etmek sorumluluk bilincinin gereğidir. 22 yıllık israf düzeninin acı reçetesi olarak önümüze böyle bir tasarruf paketi sunulmuştur. Şimdi bir kez daha kanseri aspirinle tedavi etmek gibi sadece kamuda ortaya çıkan bir takım tepki birikiminin bastırılması amacına yönelik bir tedbir paketiyle karşı karşıya bulunuyoruz.’’ dedi.

“KAMUDA EMANET BİLİNCİ HÂKİM OLMALIDIR”

“Ferasetin kaybolduğu bir siyaset anlayışının hâkim olduğu bir dönemi yaşıyoruz. Ülkemizde her şeyden önce bir zihniyet değişikliği meydana gelmeden ekonomik istikrara, refah seviyesine yükselmesi mümkün değildir.” diyen Başkan Karataş, “Kamu malı dediğimiz şey esasen iktidarlara milletimiz tarafından emanet olarak teslim edilen kaynaklardır. Kamu parası dediğimiz ve herkesin alın teriyle elde etmiş olduğu değerlerin bir kısmını vergi olarak intikal ettirdiğimiz zaman bunun yine kendilerine emanet bilinci içerisinde hareket etmeleri gerekmektedir. Dolayısıyla da bu emanet bilinci yerleşmediği ve bunu sağlayacak olan bir zihniyet değişikliği gerçekleştirilmediği müddetçe Türkiye çok daha bir takım sıkıntılarla karşı karşıya gelecektir.” ifadelerini kullandı.

“ÜRETİME DAYALI YATIRIMLARA YÖNELMELİYİZ”

Başkan Karataş sözlerine şöyle tamamladı: “Saadet Partisi olarak dünden bugüne ısrarla söylediğimiz şeyler şunlardır; Kamuda tasarruf yapmak istiyorsak, önce ‘İtibardan tasarruf olmaz’ zihniyetinden kurtulmamız gerekiyor. Seçim odaklı ve göstermelik birkaç adımdan ibaret bu adımların dertlerimize derman olması mümkün değildir. Üretime dayalı olmayan, yanlış yatırımların derhal durulması gerekmektedir. Üretici yani üretime yönelik verimli yatırımlar olmadan sadece gösterişe yönelik yatırımların bu ülkeye herhangi bir fayda temin etmeyeceğini herkes bilmektedir. Tüm sorunlar, ancak şeffaf, hesap verilebilir ve adil bir yönetim anlayışıyla çözülebilir.’’

.

Editör: Birinci Editör