Reklam

Tarih bilmeyen, yalan peşinde koşanlar Atatürk'ün hatırasına da ihanet ediyorlar…

Orman ve Su İşleri Eski Bakanı,  Afyonkarahisar Milletvekili Prof. Dr. Veysel EROĞLU, 04.04. 2021 tarihinde Sözcü Gazetesinde yer alan "ATATÜRK EVİ'NE YOK KEŞKEK EVİNE VAR" manşet haberine cevap verdi.

Tarih bilmeyen, yalan peşinde koşanlar Atatürk'ün hatırasına da ihanet ediyorlar…
04 Nisan 2021 - 22:29
Orman ve Su İşleri Eski Bakanı,  Afyonkarahisar Milletvekili Prof. Dr. Veysel EROĞLU, 04.04. 2021 tarihinde Sözcü Gazetesinde yer alan "ATATÜRK EVİ'NE YOK KEŞKEK EVİNE VAR" manşet haberine cevap verdi.

İŞTE O AÇIKLAMA VE FOTO GALERİ...


BAŞKOMUTANLIK TARİHİ MİLLİ PARKI BAŞTA OLMAK ÜZERE BÜTÜN TARİHİ YAPILARIMIZI GÖZÜMÜZ GİBİ KORUYORUZ

Büyük Türk Milletinin tarih boyunca yaşadığı en büyük zaferlerden birisi de hiç şüphesiz Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Meydan Muharebesi zaferidir. Silahı, mühimmatı kalmamış olan bir neslin, iman gücü ile kazandığı büyük zaferin adıdır, İstiklal Harbi.

Hem ülke tarihimizde, hem de Dünya tarihinde büyük ehemmiyet arz eden İstiklal Harbi, büyüyen, kalkınan Büyük Türkiye’nin 2023, 2053, 2071 ve 2099 hedeflerine giden yolda Aziz Milletimize ve bizlere ışık tutmaktadır.

Zafer Giden Yolda Şuhut ve Büyük Taarruz Karargâhı…

İstiklal Harbi denildiğinde akla ilk gelen yer zaferin kazanıldığı topraklar olan memleketim Afyonkarahisar’dır. İnönü ve Sakarya zaferlerinin ardından Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları 24 Ağustos’ta Akşehir’den karargâhı Şuhut’a taşımışlardır. İlk ateşin yakıldığı ve planların hazırlandığı Büyük Taarruz Karargâhı (Atatürk Evi) muharebenin seyri bakımından çok önemli olmuştur. Şanlı Ordumuz 25 Ağustos gecesi Şuhut’tan harekât ederek Kocatepe’ye ulaşmıştır. 19 kilometrelik bu yol Türk milletinin istiklâl mücadelesinde zaferi müjdeleyen istikamettir.

Şanlı Ordumuz, 26 Ağustos günü sabah ezanıyla birlikte, ilk top atışını başlatarak Sinanpaşa Ovasına inmiştir. 26 Ağustos günü Büyük Kaleciktepe’den Çiğiltepe’ye kadar olan 15 km’lik bir bölge düşman işgalinden kurtarılmıştır. 27 Ağustos günü yoğun bir çaba neticesinde ordumuz Afyonkarahisar’ı düşman işgalinden kurtarmıştır. Başkomutanlık Karargâhı ile Batı Cephesi Komutanlığı Karargâhı Afyonkarahisar'a taşınmıştır. Bu karargâh şu anki Zafer Müzesidir.

28 ve 29 Ağustos günleri başarılı geçen müdahalelerin ardından Dumlupınar’da 30 Ağustos Zaferi kazanılmıştır. Anadolu'daki Yunan birliklerinin yarısı imha veya esir edilmiştir. Kalan Yunan birlikleri de üç grup halinde geri çekilmiştir.

Tarih Bilmeyen, Yalan Peşinde Koşanlar Atatürk’ün Hatırasına da İhanet Ediyorlar…

Bazı tarih bilmeyen ve vatandaşlarımızın tarih şuuru üzerinde algı yapmak isteyenler, Büyük Taarruz Karargâhının İscehisar’da bulunan harap bir bina olduğunu iddia etmektedirler. Maksatları söz konusu bu harap bina üzerinden AK Parti Hükümetlerimizin tarih hassasiyetini sorgulamak olan bu tarih bilmez güruh, maalesef ki yine boşa kürek çekmektedirler. İstiklal Harbi sırasında M. Kemal Atatürk, İscehisar ilçemizde bulunmamıştır. Büyük Taarruz Karargâh (Atatürk Evi), Şuhut ilçemizdedir. Atatürk’ün İstiklal Harbi sırasında kaldığı ve muharebenin cereyan ettiği bölgeler Atatürk’ün “Nutuk” adlı eserinde de açıkça anlatılmaktadır.

İlk ateşin yakıldığı ve planların hazırlandığı Büyük Taarruz Karargâhının (Atatürk Evi) Şuhut ilçemizdedir. Şuhut’taki Hacı Veli’nin konağı olan karargâhta, düşmanı topraklarımızdan atacak planlar yapılmıştır. Dolayısıyla tarihi bakımdan çok önemli olan bu konağı, Bakanlığım döneminde Başkomutan Tarihi Milli Parkı içerisine dâhil ettik. Ardından yıkılmaya yüz tutan bu yapıyı restore ettik, çevresini genişlettik ve çevre düzenleme çalışmalarını gerçekleştirerek vatandaşlarımızın ziyaretine açtık. Söz konusu bu bina, CHP döneminde maalesef ki harabe durumdaydı. Kendi dönemlerinde bir çivi dahi çakmayanlar, maalesef bugün büyük hizmetler yapan AK Partiye çamur atarak kendi hata ve eksikliklerini örtbas etmek çabasındadırlar.

Atatürk ve silah arkadaşlarının liderliğindeki Şanlı Ordumuz, Şuhut’a geldiğinde, Şuhutlu fedakâr ve misafirperver vatandaşlarımız, Atatürk’e ve ordumuza Şuhut’un meşhur keşkeğinden ikram etmişlerdir. Dolayısıyla Büyük Taarruz Karargâhının restorasyonundan sonra bu tarihi geleneği yaşatmak ve özellikle Şuhut Kadın Kültür Evi çatısı altında kadınlara istihdam sağlamak maksadıyla Şuhut Keşkek Evi projesi hayata geçirilmiştir. Şuhut keşkeği hakikaten bütün Türkiye’ce meşhur bir keşkektir; coğrafi işareti vardır, hatta Evliya Çelebi’nin “Seyahatname ”sinde methedilmiştir.

Söz konusu Şuhut Keşkek Evi Projesinin 12 milyon TL’ye mal olduğunu iddia edenlerin yalanlarını, bizzat TBMM kürsüsünden verdiğim cevapla çürütmüştüm. Keşkek Evi Projesi için 12 milyon TL değil, 1,2 milyon TL harcanmıştır. Bu yalanlarından bir yere varamayanlar bu defa da Büyük Taarruz Karargâhının İscehisar’ın Konarı köyünde bulunan yıkık bir bina olduğu yalanına başvurmuşlardır. Ancak bu defa başvurdukları yalanları Atatürk’ün Nutuk adlı eseriyle de çürütülmüştür.

Şanlı Tarihimize Sahip Çıkıyor, Eserlerimizi İhya Ediyoruz…Doğa Koruma ve Milli Parklar Alanında Afyonkarahisar’ımıza
Muazzam Yatırımlar Yaptık…

Şehit kanlarıyla yoğrulmuş Afyonkarahisar, İstiklal Harbinde, istiklalimizin ve istikbalimizin kazanıldığı topraklar olarak tarihe geçmiştir. Ülkemizin istikbalini belirleyen en önemli askeri harekâta ev sahipliği yapan ilimizin bu özelliğinin yanında aynı zamanda sahip olduğu tabii zenginlikleri sebebiyle Doğa Koruma ve Milli Parklar alanında pek çok çalışma ve yatırıma ev sahipliği yapmaktadır.

Bakanlığım döneminde, 2011 yılında Afyonkarahisar’a Doğa Koruma ve Milli Parklar 5. Bölge Müdürlüğünü kurduk. Bölge Müdürlüğünün kurulmasıyla birlikte Afyonkarahisar’da milli parklar alanında pek çok yatırım ve çalışmalar gerçekleştirdik. Son 18 yılda takriben
120 milyon TL yatırım gerçekleştirdik. Aslında bu yatırımlar gençlerimize özellikle İstiklal Harbinin nice zorluklar içinde kazanıldığını göstermek, aynı zamanda milli mücadele ruhunu gelecek nesillere aktarmak için yapılmış çalışmalardır. Ayrıca Afyonkarahisar UNESCO tarafından gastronomi şehri ilan edilmiştir. 99 yıl önce Afyonkarahisar’da ninelerimizin elinde avucunda kalanlarla yaptığı ve askerlerimize ikram ettiği Şuhut’un keşkeğini ve Afyonkarahisar’ımızın lezzetlerini tanıtmak; sağlık turizmi, tabiat turizmi, spor turizmi gibi alanlarda ilimizin kalkınmasını sağlamak bakımından yapılan tanıtım çalışmaları çok önemlidir. Afyonkarahisar’ımız nereden nereye geldiğini hemşehrilerimiz çok iyi bilmektedir.

Bakanlığım döneminde, milli park içerisindeki bütün şehitlikleri ihya ettik. Albay Reşat Çiğiltepe Şehitliği, Büyük Taarruz Şehitliği ve Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk Abidesi çevre düzenlemesini gerçekleştirdik. Kocatepe Mevkiine üç boyutlu kabartma harita ve üç boyutlu asker figürü, bilgilendirme levhaları, abideler ve kitabe yapılmıştır. Kocatepe’ye Rölyef yaptırılmış, Yüzbaşı Agâh Efendi Şehitliğine aydınlatması gerçekleştirilmiştir. Milli Park içerisinde; Çiğiltepe, Tınaztepe, Kurtkayası Tepe ve Kara Tepede bulunan siperlerin ihya çalışmaları tamamlanmıştır.

İscehisar ilçesindeki Giresunlular Şehitliğinin bulunduğu alan, Milli Park sınırlarına dâhil edilmiştir. Giresunlular Şehitliğine giriş takı, çevre düzenlemesi ve bekçi evi yapılmış, içmesuyu getirilmiştir.

26 Ağustos Tabiat Parkını Kazandırdık…

Daha önce bir çöplük durumunda olan alanı, Bakanlığım döneminde 26 Ağustos Tabiat Parkı olarak ilan ettik. Büyük yatırımlar ile bu alanı özellikle vatandaşlarımızın şehir stresinden uzaklaşacakları, aileleriyle birlikte hoşça vakit geçirecekleri bir alan haline getirdik. Tabiat Parkı içerisine Büyük Taarruzu ve istiklalimizi konu alan panoramik “İstiklal Tanıtım Merkezi” inşa ettik. Çevre düzenleme ve peyzaj uygulamalarını yaptık. Bu muazzam alan her vatandaşımızın mutlaka görmesi gereken bir yerdir.

Şehitliklerimizin Yollarını Yaptık…

Şehitliklerimizin yollarını en güzel şekilde yaptık. Başkomutan Tarihi Milli Park Sınırları içerisinde bulunan Ataköy’den Kocatepe’ye, Kocatepe’den Şuhut ilçesine kadar olan 34 km’lik Zafer Yoluna sıcak asfalt döşenmiştir. Albay Reşat Çiğiltepe Şehitliğinin 10 km’lik yoluna kilit parke taşı döşenmiştir.

Kocatepe-Tınaztepe ve Kocatepe-Serban arasındaki yollara malzeme serme ve yol düzenleme çalışması yapılmıştır. Kocatepe-Serban arası 16 km‘lik yola kilitli parke taşı döşenmiştir.

Sinanpaşa ilçesinden Albay Reşat Çiğiltepe Şehitliğine giden yolun ve Ahmetpaşa karayolundan Albay Reşat Çiğiltepe Şehitliğine giden yolun kilit parke taşı döşemesi yapılmıştır. Aynı şekilde Akharım ile Albay Reşat Çiğiltepe Şehitliği arasındaki 6 km’lik yolun yapımı tamamlanmıştır. İscehisar - Giresunlular Şehitliği arası yol yapılmıştır.

Gerçekleştirdiğimiz yatırımların yanında özellikle her yıl yaptığımız faaliyet ve programlarla şehitlerimizi her daim hatırlıyoruz. Özellikle Zafer Haftasında yaptığımız programlara, her geçen yıl katılım katlanarak artmaktadır.

Kahraman ordumuz, 25 Ağustos 1922 Cuma günü akşamında, Şuhut’tan Kocatepe’ye yürüdüğü yolu, her yıl binlerce vatandaşımızın katılımı ile birlikte yürüyoruz. Salgın yüzünden 2020 yılında Şuhut’tan Kocatepe’ye Zafer Yürüyüşünü gerçekleştirmemenin üzüntüsünü yaşadık. Bu salgın inşallah Zafer Haftasına kadar sona erer ve Zafer Yürüyüşü yapma mutluluğunu yaşarız.

Zafer Müzesini İhya Edecek Projeleri Bizzat Takip Ettim…

Orman ve Su İşleri Bakanı olduğum dönemde Zafer Müzesi ile bizzat ilgilendim. Müze ile alakalı restorasyon projelerinin hazırlanması talimatını da vermiştim. Ardından restorasyon projesinin hazırlanması için röleve, güçlendirme projesi, restorasyon ve restitüsyon projelerinin hazırlanması için ihale işlemleri tamamlanmıştı. Ancak daha sonra müzede depreme karşı bazı güçlendirme çalışmalarının yapılması gerektiği anlaşılınca söz konusu bu restorasyon projelerinin tekrar revize edilmesi gerekmiştir. Bu sebeple revize projelerin hazırlanması için tekrar ihale işlemleri başlatılmış ve projeler hazırlanarak Eskişehir Kültür Varlıkları Koruma Kurulu’nun kararıyla onaylanmıştır. Söz konusu bu restorasyon projesi çerçevesinde Zafer Müzesi önce depreme karşı dayanıklı hale getirilecek ardından da restore edilerek daha görkemli bir hale getirilecektir.

Zafer Müzesi, Afyonkarahisar’ımızın düşman işgalinden kurtuluşunun bir simgesi haline gelmiştir. Zafer Müzesi, bundan önce olduğu gibi yine müze olarak kalacak ve yapacağımız tanıtım çalışmalarıyla hem Afyonkarahisarlı hemşehrilerimize hem de ülkemizin dört bir yanından gelen, tarihini araştıran ziyaretçilere hizmet edecektir.Ülkemizin Dört Bir Yanında Tarihimize Sahip Çıkıyoruz…

AK Parti Hükümetleri, Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde tarihine sahip çıkan ve gelecek nesillere şanlı tarihimizi aktaracak projeleri hayata geçiren bir hükümettir. Özellikle Bakanlıklarım döneminde Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünün Bakanlığıma bağlı olması sebebiyle ülke genelinde pek çok tarihi milli parkta çok önemli çalışmalar gerçekleştirdik. Özellikle Çanakkale’de şehitlikleri ihya ettik. Çanakkale Savaşlarını anlatan muazzam bir Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi inşa ettik. Sakarya Meydan Muharebesi Tarihi Milli Parkını ilan ettik ve içerisinde bu şanlı zaferi anlatan muhteşem bir tanıtım merkezi inşa ettik. Sarıkamış Allahuekber Dağları Milli Parkında Sarıkamış Harekatı Kafkas Cephesi Tanıtım ve Araştırma Merkezi de kazandırdığımız önemli yatırımlardan biridir.

Ülkemizin dört bir yanı şehit kanlarıyla yoğrulmuş olup, onların aziz hatıraları için son 18 yılda çok önemli çalışmalar gerçekleştirdik. Bugün maalesef vatandaşlarımız üzerinde algı yapmak isteyenler pek çok yalan ve iftiralarla başta aziz şehitlerimizin hatıralarına saygısızlık yapmaktadırlar.

Biz bundan önce olduğu gibi bundan sonrada Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde tarihimize ve bu şanlı tarihimizin kahramanları aziz şehitlerimize sahip çıkmaya devam edeceğiz. Şehit kanlarıyla yoğrulmuş bu topraklarda yatan her şehidimizin aziz hatırasını yaşatmak için ne gerekiyorsa yaptık ve bundan sonra da yapacağız. Tarihi yapılarımızı gözümüz gibi koruduk ve korumaya devam edeceğiz.


“Ey şehid oğlu şehid, isteme benden makber,
Sana âgûşunu açmış duruyor Peygamber.”


 

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Vatan yinede vatan
  2 ay önce
  Sayın vekilim; bu zihniyeti muhatap alıp cevap vermek boşa nefes tüketmektir. Bu zihniyet hiçbir zaman memleket ve milletin menfaatine bir meseleye sahip çıkmamıştır. Bunların böyle bir derdide yok.Bedava Kaymak yemeğe alışıklar. Bu mirası kaybetmek istemiyorlar. Toprak bile onları duyuramaz.
 • tekin çetin
  2 ay önce
  atatürk evi ve keşkek evi hakkında çok şeyler yazmak isterdim ama yayınlanması kaydıyla sayın yönetici