Sinan Oğan ve Ümit Özdağ'ın ikinci tur cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin açıklamaları seçim gündemine damgasını vurdu.

Sinan Oğan'ın çok konuşulan ikinci tur kararının ardından Ümit Özdağ da kararını açıklamak üzere Kemal Kılıçdaroğlu ile kameralar karşısına geçti. Özdağ, sığınmacılar konusunda Kılıçdaroğlu'nun daha net politikaları olduğuna vurgu yaparak ikinci tur için "Zafer Partisi olarak Kılıçdaroğlu’nu destekleme kararı verdik" dedi.

ATA İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı olarak seçime giren Sinan Oğan'ın Cumhur İttifakı'na desteğini açıklamasının ardından gözler 'Sinan Beyin kararı kendi tercihidir' diyen Ümit Özdağ cephesindeydi. Özdağ ile Millet İttifakı cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu yoğun geçen görüşmelerinin ardından ortak açıklama yapıyor...

Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde:

Bir metin hazırlandı. O metni paylaşacağız. Türkiye’nin geleceği açısından, huzurlu bir ülke olması açısından, Türkiye’nin güçlendirilmiş parlamenter sisteme kavuşması açısından her bir partiye sorumluluklar düşüyor. Güzel sonuçlar elde edildi. Slogan da fena değil, birleşe birleşe kazanacağız.

Dolayısıyla ev sahipliği yaptığı için genel başkan ve arkadaşlarına yürekten teşekkür ederim. Umarım Türkiye çok daha güzel bir atmosferde seçim sonrası tekrar buluşacağız.

Özdağ'ın açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde:

Nasıl bir yüzücünün bacaklarına yirmişer kilo demir bağlarsanız ne kadar iyi bir yüzücü olursa olsun yüzemez ise, bir ülke de 13 milyon sığınmacı ile ekonomisini güvenliğini doğru bir çizgiye oturtamaz. Bundan dolayı 14 Mayıs seçimlerine giderken Türk halkından Zafer Partisi olarak sığınmacıları vatanlarına geri yollamak için destek istedik. Ancak partimizin yeni kurulmuş olması, medyada uygulanan ambargo vatandaşımıza erişmemizi engelledi.

Birinci turun sonunda gördük ki ortaya çıkan siyasi görünüm, iki adayın 28’inde bir ikinci yarış için Türk halkının önüne gideceği çerçeveyi oluşturmuş ve AK Parti Genel Başkanvekili Numan Bey bizi ziyaret etti. Bizden destek istediler. Sığınmacılar konusunda ne yapmayı düşünüyorsunuz diye sorduk. Anlattıkları şey sığınmacıların vatanlarına dönemsini içermiyordu. Kemal Bey çok net bir şekilde sığınmacıların vatanlarına dönmesi gerektiğini ve bu politikayı izleyeceğini söyledi. Bu politikanın detaylarını konuştuk. Ve Zafer Partisi’nin önermiş olduğu bir sene içerisinde uluslararası hukuka uygun dönen Suriyelilerin Suriye’de güvenliğini sağlayacak ama Türk ekonomisinin üzerindeki büyük yükü de kaldıracak, uyuşturucu çetelerini sokaklarımızdan çözecek bir model üzerinde kendisi ile fikir birliğine vardık. Bundan dolayı da Zafer Partisi olarak Kılıçdaroğlu’nu destekleme kararı verdik

Tüm seçmenlere çağrım şu: eğer Türkiye'nin Türkiye olarak kalmasını istiyorsanız, 'göçmenistan' olmasını istemiyorsanız, kızınız sokağa çıktığında endişelenmek istemiyorsanız; seçimde Kemal Kılıçdaroğlu'na oy verin.