SERTESER, ŞEHRİN GELİŞİMİ VE YATIRIM POTANSİYELİNİ MİLLİYET GAZETESİ'NE DEĞERLENDİRDİ

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, Milliyet Gazetesi'nin “Anadolu Kaplanları” yazı dizisinde Afyonkarahisar hakkında değerlendirmelerde bulundu.

13 Kasım 2020 - 17:25 - Güncelleme: 14 Kasım 2020 - 15:15
 

 

 

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, Milliyet Gazetesi'nin “Anadolu Kaplanları” yazı dizisinde Afyonkarahisar hakkında değerlendirmelerde bulundu.Video konferans yöntemiyle gerçekleştirilen röportajda Serteser, Afyonkarahisar'ın öne çıkan sektörleri, şehrin gelişimi ve yatırım potansiyeli hakkında bilgi verdi.

 

Milliyet Gazetesi’nin “Anadolu Kaplanları” yazı dizisinin Afyonkarahisar bölümünde, Afyonkarahisar Klasik Müzik ve Caz Festivalleri ile AFJET Afyonspor futbol takımı, HDI Sigorta Afyon Belediyespor basketbol takımı, Afyon Belediye YÜNTAŞ voleybol takımı, Kocatepe Spor Kompleksi de ayrıntılı olarak yer aldı.

 

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser’in değerlendirmesi şöyle:

 

MERMER VE TERMALDE ÖNCÜ

 

“Mermer ihracatında Türkiye ihtiyacının yüzde 12’sini biz karşılıyoruz. Çoğunluğu domateste olmak üzere en fazla jeotermal kaynaklı sera bizde. 2 milyon metrekareye yakın alanda topraksız domates üretiliyor. Ülkemizin kaynağı ülkemizde kalıyor. Termal başlı başına bir kaynak. Son 10 yılda kaydettiği atak sayesinde biri açılmayı bekleyen 11 tane beş yıldızlı otelimiz var. 7 bin yataklık beş yıldızlı kapasite oluştu. Toplamda ise 25 bin yatak kapasitesi var. Mermer ve yumurta lokomotif iken, un yağ fabrikaları; toprak sanayiine ilişkin önemli bir yapılanmaya sahibiz. Şehrin tüm paydaşları var gücümüzle şehrimiz için çalışıyoruz.

 

UNESCO GASTROROMİ YARATICI ŞEHİRLER AĞI

 

Afyonkarahisar, UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’na gastronomi dalında Türkiye’den Gaziantep ve Hatay’dan sonra seçilen üçüncü il oldu. Dünyada da bu kategoride 36 şehir var. Aynı zamanda termalle birleşen spor komplekslerimizle de ön plandayız. 2018-2019 Dünya Motokros Şampiyonası birçok dalda şehrimizde yapıldı. 650 bin metrekareye yayılan Kocatepe Spor Kompleksimiz ise yerli ve yabancı birçok takımın kamp merkezi oluyor.

 

TEMİZ ENERJİ İLE EKONOMİYE KATKI

 

Büyük çoğunluğu İl Özel İdaresi’nin olan, birçok kurumumuzun ortak olduğu Afjet şirketimiz, termal konusunda önce işler yapmaya devam ediyor. Çok büyük ilerleme sağladık. Şehirde yaklaşık 100 metrekare cinsinden 25 bin konut jeotermal ile ısınıyor. Termal otellerin tamamının ısınma ve kullanım suyunu da Afjet veriyor. Hem ülke ekonomisine ciddi katkı sağlıyoruz, hem de temiz enerji kullanıyoruz. Ayrıca çıkarılan bu su sarf edilmiyor; yüzde 95’i reenjekte edilerek yer altına geri veriliyor. Gazlıgöl’de Gazjet, Sandıklı’da Sanjet şirketleri ise yine bölgede benzer yapılanmaları sağlıyor.

 

SAĞLIK ENDÜSTRİ BÖLGESİ

 

Şehrimizde önemli bir yatırım alanı olarak gelecek yıllarda büyük değer oluşturacak Afyonkarahisar Sağlık Endüstri Bölgesi’ne de dikkat çekmek isterim. 750 bin metrekarelik alana kurulması planlanan bölge, Türkiye’de ilk olacak. Bölgenin yönetimi için inşallah Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası, Afyonkarahisar Belediyesi, Afyonkarahisar İl Özel İdaresi, Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi ve Afyon Kocatepe Üniversitesi’nin ortaklığı ile Afyonkarahisar Sağlık Endüstri Bölgesi Yönetim A.Ş. kurulması çalışmaları devam ediyor.

  

 

YATIRIMCIYA KAPILARIMIZ AÇIK

 

Haritada Ankara’dan kuzeyinden güneyine bir çizgi çekersek, batıda dördüncü bölge teşvikleri sağlanan tek şehir Afyonkarahisar kalıyor. Organize Sanayi Bölgesi’nde de biri yatırım yapacak ise, beşinci bölge teşviklerinden yararlanıyor. 9 OSB’miz var. Merkezdekinde büyütme çalışmaları son aşamasına geldi. Hangi sektörde yatırımcı gelmek isterse, şehrin tüm paydaşları olarak uyum halinde çalışıp, kolaylıklar sağlıyoruz. Kapılarımız yatırıma sonuna kadar açık.”

 

  

Milliyet Gazetesi’ndeki metne ulaşmak için: https://www.milliyet.com.tr/anadolu-kaplanlari/uretim-ve-termal-gucuyle-yatirima-merkez-oluyor-6353591

 

 

 

 

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum