İl Pandemi Koordinasyon Kurulu Yeni Tedbirler Aldı

İl Pandemi Koordinasyon Kurulu Vali Mustafa Tutulmaz başkanlığında toplandı. Koronavirüs salgınını önlemeye yönelik yeni tedbirler alınarak, kurallara titizlikle uyulması noktasında gereğinin yapılması kararlaştırıldı.

Yapılan toplantıda köy belde ilçeler kendi aralarında, il merkezlerine ve il dışlarına (diğer illere) belediye ve taşıma kooperatiflerince verilen toplu taşıma hizmetlerinin durdurulmasına karar verildi. Sosyal mesafenin korunması şartı ile İlçeler ve iller arası işçi servis hatları ise hizmet vermeye devam edecek. Toplu taşıma hizmeti sunan otobüs, minibüs araçlarının 20:00-06:00 (gece) saatleri arası faaliyetleri durduruldu. Şehir içinde çift sıra park yapılamayacak. Aksi halde cezai işlem uygulanacak.

Sadıkbey’e Girişler Durduruldu

Alınan diğer tedbirler ise şöyle; Hastanelerde, hasta ziyareti yasaklandı. Otogarlarda verilen hizmetler acil durumlar haricinde en asgari seviyeye indirilecek, Sadıkbey Mahallesine minibüs ve otobüs hatları durduruldu. Mahalleye giriş ve çıkışlar acil ihtiyaç hali gözetilerek Jandarma ekipleri kontrolünde yapılacak. 65 yaş ve üzeri kronik rahatsızları nedeniyle sokağa çıkmaları kısıtlanan/yasaklanan motorlu taşıt sahibi vatandaşların sokağa çıkma yasağının başladığı 22.03.2020 tarihinden sonra muayene zamanı gelen araçları için yasaklamanın kaldırılmasından 45 gün sonrasına kadar Karayolları Trafik Kanununun 34 üncü maddesi kapsamında araç muayeneleri ertelendi.

Spor ve Yürüyüşler Yasaklandı

23.03.2020 tarih ve 5 nolu İl Hıfzıssıhha Kararında alınan “Toplu yaşam alanlarının Park ve Mesire alanlarında; mangal ve piknik yapılması, sosyalleşme, eğlence, vakit geçirme ve benzeri toplu olarak yapılan etkinlik ve faaliyetlerin geçici olarak durdurulmasının sağlanması” nı içeren Madde 7 ye ilave olarak toplu olarak yapılan (bireysel hariç) spor, yürüyüş vb. faaliyetler hafta içi ve hafta sonu olmak üzere tamamen yasaklandı.