Reklam

Milli olmayan Piyango kumar olup haramdır!..

Mil-Diyanet Sen Sinanpaşa İlçe Başkanı Resul ELMAS'ın basın açıklaması...

Milli olmayan Piyango kumar olup haramdır!..
19 Aralık 2020 - 16:31 - Güncelleme: 21 Aralık 2020 - 11:45
Mil-Diyanet Sen Sinanpaşa İlçe Başkanı Resul ELMAS'ın basın açıklaması...


PİYANGO MİLLİ Mİ?

“Milli” kelimesi aslen Arapça olup, Türkçe'mizde çok kullanılan ve “Milletle ilgili, millete özgü ve ulusal” anlamlarına gelir. Dolayısıyla “Milletle İlgili, Dînî ve Yerli” anlamlarına gelen “Milli” ifadesini Piyango’nun önüne getirdiğimizde “Dînî Piyango ve Yerli Piyango” gibi absürt bir mana çıkmaktadır ki; Piyango ne Dînî’dir ne de Yerli’dir.

"KUMAR KAPSAMINDA OLUP HARAMDIR"

DİB Din İşleri Yüksek Kurulu; "İki veya daha fazla kişinin aralarında doğrudan veya dolaylı olarak anlaşma suretiyle bir tarafın kazanacağı, diğer tarafın kaybedeceği şansa dayalı her türlü oyun, kumar kapsamında olup haramdır. Çekilişe katılmak için piyango bileti satın almak da kumardır ve haramdır” kararını vererek piyangoyu kumar kapsamında saymıştır. Dolayısıyla piyango “Dînî” değildir. Milletimize özgü de değildir. Çünkü milletimiz inançlıdır ve İslam’ın yasakladığı kumarın her türlüsüne karşıdır.

DEVLET, MİLLETİNİN DİNİNİ KORUMAK ZORUNDADIR

Milli(!) Piyango bir devlet kurumudur ama devlet kurumu olması Müslümanlar üzerindeki etkisini değiştirmez. Devlet, milletinin dinini korumak zorundadır ve kumarla milletine umut dağıtamaz, milletini şans oyunlarına yönlendiremez. Piyangonun haram olduğu kadar, milleti piyango kuyruklarına mahkûm etmek de haramdır.

Mil-Diyanet Sen olarak, güçlü devletimizin, milletimiz menfaatine yaptığı her hayırlı hizmetin yanındayız ve sonuna kadar destekliyoruz. Ancak kumar ve şans oyunlarından necip milletin dinini muhafaza etmek görevi olduğunu da hatırlatıyor, devlet eliyle bu oyunların oynatılmasını esefle karşılıyoruz. 

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Ramazan Demir
    5 ay önce
    Milli, ‘bize ait’ demektir. O bilet alanlar da bizden, demekki milli denmesi doğru. Asıl eğri olan, Milli kavramının her yerde kullanılan ‘Joker bir kavram’ olduğunun bilinmiyor olmasıdır. Besmelesi düdük olan takımın adı da Milli (takım). Dili gidenin dini gider.