Reklam

Kan grubu, Covid-19'u etkiliyor mu?..

100 bin Kovid-19 hastası incelendi! Kan grubu etkiliyor mu?

Kan grubu, Covid-19'u etkiliyor mu?..
07 Nisan 2021 - 09:54 - Güncelleme: 07 Nisan 2021 - 22:43
100 bin Kovid-19 hastası incelendi! Kan grubu etkiliyor mu?

Kan grupları ile Kovid-19 arasında ağır hastalanma ya da ölüm riski bağlantısı olduğu iddia ediliyordu. Amerika'da 100 bin kovid hastası üzerinde yapılan incelemenin sonuçları açıklandı. İşte kan grupları ile yeni tip kronavirüs arasındaki tüm bağlantılar...

100 bin Kovid-19 hastası incelendi! Kan grubu etkiliyor mu?

Kan grubu, bir kişinin DNA'sı tarafından belirlenen ve ebeveynlerinden miras kalan genlere bağlı bir özellik. Bu genler, kırmızı kan hücrelerinin yüzeyinde antijenlerin varlığını belirliyor. Antijenler ise kırmızı kan hücrelerinin yüzeyinde bulunan ve aynı zamanda eritrositler olarak da bilinen A ve B olmak üzere iki versiyonu bulunuyor. 100 bin Kovid-19 hastası incelendi! Kan grubu etkiliyor mu?

İnsanların kan grubu da bu antijenlerin varlığına göre belirlerniyor, her iki gruba sahip olan AB, hiçbirine sahip olmayan ise O kan grubuna sahip oluyor. Rhesus adı verilen hücrelerdeki başka bir antijen de kan grubunun pozitif veya negatif olduğunu belirtiliyor. 100 bin Kovid-19 hastası incelendi! Kan grubu etkiliyor mu?

Bununla birlikte, kan grupları coğrafya ve etnik kökene göre değişiklik gösteriyor. Kızılay’ın internet sitesinde yer alan bilgiye göre Türkiye’de en çok rastlanan kan grubu "A Rh Pozitif", en az rastlanan grup ise "AB Rh Negatif" kan grubu. 100 bin Kovid-19 hastası incelendi! Kan grubu etkiliyor mu?

Önceki çalışmalarda A tipi kanı olan kişilerin koronavirüse yakalanma riskinin daha yüksek olduğunu ortaya çıkmıştı. 100 bin Kovid-19 hastası incelendi! Kan grubu etkiliyor mu?

10 BİN KOVİD-19 HASTASI İNCELENDİ

Ancak, ABD’li araştırmacılar, Kovid-19 ve kan grupları arasındaki şimdiye kadarki en kapsamlı ve kontrollü analizi gerçekleştirdi. 100 bin Kovid-19 hastası incelendi! Kan grubu etkiliyor mu? 6 6/14 Salt Lake City'deki Intermountain Tıp Merkezi Kalp Enstitüsü'nden Dr Jeffrey Anderson ve ekibi Çin, Avrupa, Boston, New York ve diğer yerlerde yapılan çalışmaları çürüttü. 100 bin Kovid-19 hastası incelendi! Kan grubu etkiliyor mu?

JAMA Network Open'da yayınlanan araştırma kapsamında, Mart ve Kasım 2020 arasında Utah, Idaho ve Nevada'da Kovid-19 testi yaptıran 100 binden fazla kişinin sağlık kayıtlarını analiz edildi ve kan grubu ile hastalık arasında hiçbir ilişki bulunamadı. 100 bin Kovid-19 hastası incelendi! Kan grubu etkiliyor mu?

Araştırmanın yazarları, “Çalışmamızın büyük ve ileriye dönük yapısı göz önüne alındığında, Covid-19'un kan gruplarıyla ilişkisinin olası olmadığına inanıyoruz” ifadelerini kullandı. 100 bin Kovid-19 hastası incelendi! Kan grubu etkiliyor mu?

Öte yandan bilim insanları, önceki çalışmaların neden farklı sonuçlara vardığını açıklayamıyorlar, ancak önceki sonuçlara yol açmış olabilecek çeşitli faktörlerden bahsetti. 100 bin Kovid-19 hastası incelendi! Kan grubu etkiliyor mu?

Sınıflandırılmayan istatistiki verilerin ve genetik farklılıkların bazı kan gruplarının daha fazla risk altında olduğunu gösteren çarpık sonuçlara yol açmış olabileceğini söylediler. 100 bin Kovid-19 hastası incelendi! Kan grubu etkiliyor mu?

Bununla birlikte, çalışma, kan grubunun olmasa da, diğer faktörlerin gerçekten Kovid-19 riskini artırdığını buldu. 100 bin Kovid-19 hastası incelendi! Kan grubu etkiliyor mu?

Bunlar arasında erkek olmak, daha yaşlı olmak ve ayrıca beyaz etnik kökene sahip olmayan insanlar vardı 100 bin Kovid-19 hastası incelendi! Kan grubu etkiliyor mu?

Araştırmacılar, “Kovid-19'lu bireyler arasında hastaneye yatış oranının cinsiyeti, etnik kökeni ve yaş ile ilişkili olduğunu gördük” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum