Reklam

İşte Afyon Merkez İlçe Belediye sınırları!..

AK Parti MYK'da gündeme gelen ve yalanlanmayan yeni büyükşehir düzenlemesine göre Afyonkarahisar Merkez İlçe Belediyesinde de durum netleşmeye başladı.

İşte Afyon Merkez İlçe Belediye sınırları!..
02 Mayıs 2021 - 14:43 - Güncelleme: 02 Mayıs 2021 - 15:21
AK Parti MYK'da gündeme gelen ve yalanlanmayan yeni büyükşehir düzenlemesine göre Afyonkarahisar Merkez İlçe Belediyesinde de durum netleşmeye başladı.

AK Parti, 2024’te yapılacak yerel seçimler öncesinde 30 büyükşehir dışında kalan diğer 51 il belediyesinin statüsünü de büyükşehir statüsüne getirmeyi gündemine aldı.

30 büyükşehir dışında kalan ve 750 bin sınırına ulaşamayan iller bu tasarıya göre "Büyükşehir Belediyesi" olacak. Afyonkarahisar da bu illerin arasında...

Afyonkarahisar ili, gündemde olan ve tartışılan tasarıya göre Büyükşehir olacak, her ilçe büyükşehir çatısı altında olacak.

İlçe belediye başkanları da, ilçeye bağlı olan merkez, kasaba ve köylerin oylarıyla seçilecek. Kasaba beledeiyeleri mahalleye dönüşecek.

Buna göre, Afyonkarahisar Merkez Belediyesine "MAHALLE" olarak katılacak olan ve Merkez Belediye Başkanlığı için oy kullanacak, şu anda belediye olan ama yasa taraısı bu şekilde çıkarsa mahalle olacak olan beldeler şöyle:

"Beyyazı, Çayırbağ, Çıkrık, Değirmenayvalı, Erkmen, Fethibey, Gebeceler, Işıklar, Kocatepe (Büyükkalecik), Nuribey, Salar, Susuz, Sülümenli ve Sülün.

Afyonkarahisar Merkez İlçe Belediyesine katılacak olan ve Merkez İlçe Belediye Başkanlığı için oy kullanacak olan köyler:

Alcalı, Anıtkaya, Bayramgazi, Belkaracaören, Bostanlı, Burhaniye, Çavdarlı, Değirmendere, Gözsüzlü, Halımoru, Kaplanlı, Karaarslan, Kızıldağ, Kozluca, Köprülü, Küçükkalecik, Olucak, Omuzca, Saadet, Saraydüzü, Sarık ve Yarımca.

Yeni büyükşehir yasa tasarısıyla ilgili çalışmalar devam ediyor... Bu çalışmalar bitince ve tasarı netleşince Meclis'e sunulacak... Yukarıdaki bilgiler, tasarı çalışmaları sürecinde değişebilir...

YORUMLAR

 • 6 Yorum
 • afyonlu
  2 hafta önce
  bence afyon eskişehire bağlanmalı belki biraz değişir ;)
 • afyonlular
  2 hafta önce
  afyon büyükşehir olunca mı büyüyecek ne olacak merkeze havalimanı yapılacakmı ,müze hemen bitecekmi,kaleye teleferik olacakmı,hıdırlık piknik alanı restore edilecekmi,trafik çözüm olacakmı ,afray nastoljik tramvay olacakmı,merkezde vatandaşın yürüyeceği alan sevgi yolu olacakmı ,ne olacak bunlar olacakmı :D olur olur bekleyin diğer seçime
 • Hasan Hüseyin yıldız
  2 hafta önce
  Döğer kasabasini İhsaniye bağlanacak bu hakmıdır soruyorum İhsaniye çevresindeki köylerle birleşti 4 bin olamadı nüfüsu döğerin nüfusu 6700 bu hangi mantıktır bana mantıklı açıklama yapa bilecek varmi
 • Ramço
  2 hafta önce
  afyonu ilçe yapıp eskişehire bağlasınlar daha hayırlı iş yapmış olurlar bence. ülkenin tamamını büyükşehir yapsalar neye yarayacak. kişi başı milli gelirimizmi artacak yoksa asgari ücret 5000 TL mi olacak. bu ülkenin liderleri gerçekten vatandaşını düşünmüyor. vatandaş ay sonunu nasıl getireceğim diye düşünürken siyasiler ise acaba koltuğumu nasıl sağlama alırım diye düşünüyor.
 • Serdar
  2 hafta önce
  Her yer olurda Erkmen olamaz. Nedenmi ayrı bir devlet sanırsınız. Son seçimde daha uzağındaki Çakır Mahalle olduda erkmen kaldı yine böyle kalir
 • Antalyalı
  2 hafta önce
  Suyunuzdan mezarlığınız itfaiyeden kaplıcanıza hepsi merkez belediyesinin olacak çöpü size kalacak bilginize