Reklam

İKİ VALİ DE GİTTİ!..

Sözleriyle kamuoyunda tepki çeken Konya ve Zonguldak Valileri merkeze çekildi

İKİ VALİ DE GİTTİ!..
10 Haziran 2020 - 15:01
Resmi Gazete'de yayınlanan kararnameyle 41 ilin valisi değişti. Değişiklikler arasında, katıldığı programda bir gazeteciyi azarlayarak gündeme gelen Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak ve sağlık çalışanlarıyla ilgili sözleri nedeniyle tepki çeken Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş en dikkat çeken isimler oldu.

Dün akşam saatlerinde yayımlanan kararname ile 41 ilin valisi değiştirildi. Kullandığı sözlerle yakın geçmişte kamuoyunun tepkisini çeken valilerden Konya Valisi Toprak ve Zonguldak Valisi Bektaş, merkeze çekilerek Mülkiye Başmüfettişi görevine getirildiler.

ÖĞRETMEN SANDI GAZETECİ ÇIKTI

Konya'da Öğretmenler Günü için düzenlenen programa katılan Vali Cüneyit Orhan Toprak’ın kürsüde konuştuğu sırada bacak bacak üstüne attığı için “Öğretmen gibi otur” diyerek azarladığı kişinin, yerel bir gazetede çalışan muhabir olduğu ortaya çıktı.

Vali Toprak konuşmasında, "Sen öğretmen misin? Öğretmen gibi bir otur da görelim. Böyle güzel duygularla geliyoruz, güzel hareketlerle karşılaşmak isteriz. Beni değil arkadaşlarını rencide ediyorsun. Bana göre hava hoş. Biz halen ilkokul öğretmenimizin bize destur edindirdiği hareketlerle hayatımızı devam ettiriyoruz. Biz onu hareketleriyle örnek alıyoruz ve öyle öğretmenler görmek istiyoruz. Yalan mı arkadaşlar? Yalansa söyleyin” ifadelerini kullanmış ve ardından tüm salon tarafından alkışlanmıştı.

MESLEĞİ BIRAKMIŞTI

Valinin uyardığı kişinin, Anadolu’da Bugün Gazetesi muhabiri Ali Kuş olduğu ortaya çıkmış hatta gazete yönetimi ile Vali Toprak'a çiçekli ziyarette bulunmuştu.

Muhabir Ali Kuş’un patronu Anadolu’da Bugün Gazetesi İmtiyaz Sahibi Ahmet Baydar, Konya Valisini makamında ziyaret ederek “Valimizin yanındayız. Valimizin yıpratılmaya çalışılmasının karşısındayız” demiş ve Kuş ise izne çıkarılmıştı. Yaşanan gelişmelerin ardından Kuş'un mesleği bıraktığı öğrenilmişti.

SAĞLIK ÇALIŞANLARINA İLGİNÇ SUÇLAMA

Zonguldak Vali Erdoğan Bektaş, 17 Nisan 2020 tarihinde düzenlediği basın toplantısında Zonguldak'ta toplam 567 vaka sayısının içinde 137 sağlık çalışanının bulunmasının işleri zorlaştırdığını söylemişti.

Bektaş, "Bizim bütün rakamımız 567 iken bu 567 içerisinde maalesef 137 tane sağlıkçımız var. Sağlıkçılarımız kendilerini koruyamadılar. Baştan bu yana bütün tedbirler Sağlık Bakanlığı tarafından alınmışken sağlıkçılar hastalarla diyaloglarında kendilerini korudular. Birbirleriyle olan diyaloglarında kendilerini koruyamadılar. Bu konuda en yüksek perdeden bütün yetkili arkadaşlarımızı uyardık bu bizim faturamızı ağırlaştıran bir olay oldu. Normalde sağlıkçılarımızın bize getirdiği bu yük olmasaydı belki de biz bugün geri dönüşü konuşuyor olacaktık. Bu da gerçekten zor oldu. Sağlıkçılarımızı biz misafirhane de misafir ettik, heyetimiz oturdu düşündü, onlardan ücret almadı. Yemeklerinden de ücret almadı" şeklinde konuşmuştu.

ÖZÜR DİLEDİ

Zonguldak Tabip Odası Başkanı Dr. Şenol Yavuz, Vali Erdoğan Bektaş'ın hastane başhekimleri, oda başkanları ve ilgili kamu kurum müdürleriyle toplantı yaparak sağlık çalışanlarıyla ilgili söylediği sözler nedeniyle özür dilediğini açıkladı.Karar Gazetesi

YORUMLAR

  • 0 Yorum