Reklam

HÜSNÜ SERTESER: ZOR GÜNLERDEN GEÇİYORUZ

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hüsnü Serteser, Meclis toplantısında konuştu.

HÜSNÜ SERTESER: ZOR GÜNLERDEN GEÇİYORUZ
27 Kasım 2020 - 15:14
Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hüsnü Serteser, Meclis toplantısında konuştu.İŞTE BAŞKAN SERTESER'İN KONUŞMASI...Sayın Meclis Başkanım;

Sayın Divan;

Sayın Yönetim Kurulu Üyelerimiz;

Sayın Meclis Üyeleri;

Sizleri saygı ve sevgi ile selamlıyorum.

 

Güncel gelişmeler hakkındaki değerlendirmeye geçmeden önce, taziye ve tebrik mesajlarımı paylaşmak istiyorum.

 

Afyonkarahisar’ın önceki dönem Belediye Başkanı, İl Genel Meclisi Başkanımız Sayın Burhanettin Çoban’ın muhterem babası Halil Çoban, vefat etti. Merhum Halil Çoban’a Allah’tan rahmet, İl Genel Meclisi Başkanımız Sayın Burhanettin Çoban ve ailesine başsağlığı dilerim.

 

Alimoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı, Disiplin Kurulu Üyemiz, TÜMMER Genel Başkanı Sayın İbrahim Alimoğlu’nun kıymetli babası, hayırsever iş insanı Mehmet Alimoğlu, vefat etti. Merhum Mehmet Alimoğlu’na Allah’tan rahmet, Sayın İbrahim Alimoğlu ve ailesine başsağlığı dilerim. Bu vesile ile rahatsızlığı dolayısıyla hastanede olan Sayın İbrahim Alimoğlu’na acil şifalar diliyorum.

 

Yönetim Kurulu Üyemiz Sayın Ahmet Anlıak da ailesi ile koronavirüse yakalandı. Hastalık sürecini evde geçiriyor. Sayın Anlıak ve ailesine geçmiş olsun diyor, acil şifalar diliyorum.

 

Salı günü 24 Kasım Öğretmenler Günü idi. Bizleri yetiştiren, bugünkü konumumuzun adeta altyapısını oluşturan öğretmenlerimizin ve 33. Meslek Komitemiz’de yer alan eğitimcilerimizin Öğretmenler Günü’nü kutluyorum. Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve ebediyete intikal eden öğretmenlerimizi rahmetle anıyor; yaşayan öğretmen büyüklerimizin ellerinden öpüyorum. Allah, sağlıklı, mutlu, uzun ömürler versin.

 

Malumunuz olduğu üzere Kasım ayında ekonomi yönetiminde değişiklik oldu. Hazine ve Maliye Bakanlığı’na atanan Sayın Lütfi Elvan’a, Maliye Bakanlığı döneminde iş dünyası ile yakın işbirliği ve istişare içinde olan Merkez Bankası Başkanı Sayın Naci Ağbal’a yeni görevlerinde başarılar dilerim.

 

Sayın Naci Ağbal, Maliye Bakanı görevindeyken Odamız’ı ziyarete geldiğinde Odamız’ın bulunduğu arsa konusunda bizlere yardımcı olacağını söylemişti. Biz bu konuda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Arsamızın Odamız’a kazandırılması noktasında Sayın Bakanımız Prof. Dr. Veysel Eroğlu ile görüştük, TOBB Başkanımız Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu ile de görüşeceğiz.

 

Değerli Meclis Üyeleri;

Meclis toplantılarımızı Mart ayından bu yana video konferans yöntemiyle yapıyoruz. Malumunuz olduğu üzere bu bir tercih değil, zorunluluk.

 

Dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle uzaktan görüşebiliyoruz. Ekranlar vasıtası ile de olsa sizinle bir araya gelebilmek bizlere mutluluk veriyor.  

 

Dünya üzerindeki hemen hemen tüm ülkeleri etkisi altında bırakan bu salgından bir an önce kurtulmayı umutla bekliyoruz. Nitekim, Almanya’da Türk kökenli iki bilim insanının, Prof. Dr. Uğur Şahin ve Prof. Dr. Özlem Türeci’nin yoğun çalışmalar sonucunda buldukları koronavirüs aşısı, tünelin ucunun göründüğünü gösteriyor. 5 ülkede aşı çalışmalarının sürdüğü, Almanya ve Çin’deki çalışmaların kesin sonuca daha yakın olduğu görülüyor.

 

Tabii ki sadece aşının bulunması yeterli değil. Karşımızda aşının tedariki ve adil paylaşımı sorunu duruyor.

 

Aşının ihtiyacı olan her yere ucuz bir şekilde gönderilmesi, ülkeler tarafından kolayca satın alınabilmesi; Almanya’da üretilecek aşının korunması için gereken -70 santigrat derece sıcaklığın sağlanması konuları, 2021 yılında çokça tartışılacak.

 

Buradan hareketle şunu söyleyebiliriz: Yeni tip koronavirüs salgınının kontrol altına alınması 2021 yılının ikinci yarısını, tam anlamıyla bitmesi 2022 yılının ilk yarısını bulacak. Dolayısıyla bu süre içinde maske, mesafe ve temizlik kuralına azami şekilde uymalıyız. Bu salgının şakasının olmadığını hem dünyadaki, hem de ülkemiz ve ilimizdeki örnekler ile görüyoruz.

 

Görünen o ki kış ayları zor geçecek. İl Sağlık Müdürlüğü, hastanelerdeki yoğun bakım ünitelerini genişletmek için gayret gösteriyor. Eğer bu konuda bizden bir ricaları olursa siz değerli Meclis Üyelerimiz ile paylaşacağız.

 

“Kontrollü sosyal hayat” adı verilen bu kurallara uyma noktasındaki dikkatimizi hiç kaybetmeyelim. Bunu sizden bilhassa istirham ediyorum.

 

Birkaç kez ifade etmiştim: Kontrollü sosyal hayat kurallarına uyulmaması hâlinde daha sıkı tedbirler gelecek, alınan her mecburi tedbir ekonomimizi olumsuz etkileyecek.

 

Biliyorsunuz, bu ay içinde koronavirüs salgınına karşı pek çok yeni tedbir alındı. Hepimiz kurallara uyarsak, daha sert tedbir alınmasına gerek kalmayacaktır.

 

Kıymetli Meclis Üyeleri;

Ekonomimiz zor günlerden geçiyor. 2018 yılının Ağustos ayında yaşadığımız kur yükselmesinin etkisini 2019 yılında atlatmaya başlamıştık. 2020 yılında pandemi ile karşılaştık.

 

Bu süreçte Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası olarak, iş insanımızın, sanayicimizin ve tüccarımızın sorunlarını, sıkıntılarını en iyi şekilde dile getiriyoruz. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanımız Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu da gündeme getirdiğimiz sorun ve çözüm önerilerini devletin en üst makamlarına doğrudan iletiyor.

 

18 Kasım 2020 tarihinde düzenlenen TOBB Türkiye Ekonomi Şurası da bu durumun en somut göstergesidir. 81 ildeki 365 Oda ve Borsa’nın talepleri, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve değerli Bakanlarımız’ın katıldığı TOBB Türkiye Ekonomi Şurası’nda aktarıldı. Sayın Cumhurbaşkanımız Erdoğan ve Bakanlarımız, talepleri tek tek not aldı. Bugün yaygın basın kuruluşlarında görüyoruz ki TOBB Türkiye Ekonomi Şurası’nda gündeme gelen talepler, Hükümetimiz’in yol haritasında önemli bir unsur olacak.

 

Mutlulukla görüyoruz ki ekonomide reform dönemi yaklaşıyor. İş dünyasının ve piyasanın düşünceleri dikkate alınıyor. Reform sözcüğü, demokrasi ve hukuk kavramları ile şekilleniyor, taçlandırılıyor. Bu sevindirici gelişmelerin somut sonuçlarının alınacağına yürekten inanıyorum.

 

Ancak Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Sayın Cemil Çiçek’in uyarısını unutmamak gerekir. Sayın Çiçek, bu coğrafyada 5 asırdır adalet arayışı olduğunu hatırlatarak reformların gerçek bir zemine oturmasını öneriyor. İstişare kültürümüz ile, ortak akıl ile güzel günlere ilerleyeceğimizi düşünüyorum.

 

Değerli Meclis Üyeleri;

Pandeminin koşullarına rağmen ekonomide birtakım olumlu gelişmelerden de bahsedebiliriz.

 

Türkiye İmalat PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) Ekim ayında 53,9’a yükselerek sektörün performansında güçlü bir iyileşmeye işaret etti.

 

Gıda Ürünleri, Tekstil Ürünleri, Giyim ve Deri Ürünleri, Ağaç ve Kağıt Ürünleri, Kimyasal, Plastik ve Kauçuk Ürünler, Metalik Olmayan Mineral Ürünler, Ana Metal Sanayi, Makine ve Metal Ürünler, Elektrikli ve Elektronik Ürünler, Kara ve Deniz Taşıtları sektörlerinin incelendiği ve İstanbul Sanayi Odası’nın açıkladığı Türkiye İmalat PMI verilerine göre;

 

Kovid-19 salgını kaynaklı daralmanın ardından Türk imalat sektörü üst üste 5 ay büyüme gösterdi.

 

Faaliyet koşulları iyileşen sektör sayısı Eylül’de 7 iken, Ekim ayında sekize yükseldi. Anket kapsamında takip edilen 10 sektör içerisinde en güçlü büyüme yine ana metal sanayi ile kimyasal, plastik ve kauçuk sektörlerinde kaydedildi.

 

10 sektörün 5’i Eylül ayına göre daha güçlü üretim artışı gerçekleştirdi.

 

Takip edilen 10 sektör içerisinde yeni ihracat siparişleri artan sektör sayısı Eylül’de dört iken, Ekim’de sekize yükseldi.

 

2017 yılı sonundan bu yana ilk kez tüm sektörler istihdam artışı sağladı.

 

Sayın Meclis Üyeleri;

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası olarak, bir taraftan lobi faaliyetlerimizle üyelerimizin sorunlarını çözmek için çalışıyoruz; bir taraftan da Odamız’ın ve şehrimizin tanıtımına gayret gösteriyoruz. Bu bağlamda 13 Kasım 2020 tarihinde Milliyet Gazetesi’nde, ekonomi hakkında yaptığım değerlendirme yayımlandı.

 

Ayrıca Turkuvaz Medya Grubu’na ait Para Dergisi’nin Afyonkarahisar ekinde, yine ilimiz ekonomisi ve yatırım potansiyeli hakkındaki görüşlerimiz yayımlandı.

 

Türkiye genelinde dağıtılan, sektör temsilcilerinin takip ettiği Yeşil Bina Dergisi’nde de, BREEAM kuruluşundan aldığımız Yeşil Bina Sertifikası’na geniş yer ayrıldı.

 

Bununla birlikte 19. Afyonkarahisar Klasik Müzik Festivali ve 20. Afyonkarahisar Caz Festivali’ne destek veriyoruz. Siz de bu iki festivali internet üzerinden izleyebilirsiniz.

 

Odamız ve ilimizin tanıtımı için bundan sonra da çalışmaya devam edeceğiz.

 

Kıymetli Meclis Üyeleri;

Konuşmamı, bir hatırlatma ile bitirmek isterim:

Ticaret Bakanlığımız ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğimiz, video konferans yöntemiyle birçok eğitim ve bilgilendirme semineri düzenliyor.

  

Bu eğitim ve seminerleri takip etmeniz, iş hacminizi geliştirmeniz, yeni pazarlara açılmanız ve yeni desteklerden yararlanmanız bakımından önemlidir. Bizim de sosyal medya mecralarımızdan duyurduğumuz eğitim ve seminerleri lütfen takip edin.

 

Sizleri tekrar sevgi ve saygı ile selamlıyorum.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum