Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, ATSO Meclisi’nin 2021 yılı Şubat ayı olağan toplantısında güncel gelişmeler hakkında değerlendirmelerde bulundu. Serteser’in konuşması şöyle:

"Meclis Başkanımız Sayın Mehmet Sıtkı Merdivenci’ye ve siz değerli Meclis Üyelerimiz’e doğumgünüm nedeniyle dile getirilen güzel sözler ve dilekler için teşekkür ediyorum. Hep birlikte, nice sağlıklı ve mutlu yılları görelim.

Şubat ayında acı kayıplar yaşadık. Irak’ın kuzeyindeki Gara bölgesinde, bölücü terör örgütü tarafından 13 vatandaşımız şehit edildi. Allah şehitlerimize rahmet eylesin, milletimizin başı sağolsun. Devletimiz, yaklaşık 40 yıldır sürdürdüğü terörle mücadelede, başarıya ulaşacaktır. Buna gönülden inanıyorum. Her zaman olduğu gibi devletimizin yanındayız.

Meclis Üyemiz İsmail Mühsürler’i kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyoruz. Merhum İsmail Mühsürler’e Allah’tan rahmet, kederli ailesine ve Meclisimiz’e başsağlığı diliyorum.
Meclis Üyemiz Sayın Mehmet Siper’in kıymetli babası Ahmet Siper’i de son yolculuğuna uğurladık. Merhum Ahmet Siper’e Allah’tan rahmet, kederli ailesine başsağlığı diliyorum.
Yönetim Kurulu Sayman Üyemiz Sayın Muammer Türker’in, “Doğa” isminde bir torunu oldu. Sayın Türker’i, eşini, oğlunu ve gelinini kutluyor; Doğa’ya sağlıklı, uzun ömür diliyorum. Allah analı babalı büyütsün.

Salı günü, Meclis Üyemiz ve Gecek Termal A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Ali İhsan Çiloğlu’nun daveti üzerine Gecek Termal A.Ş. Yönetim Kurulu toplantısına, Sayın Meclis Başkanımız ile katıldım. Gecek Termal A.Ş.’nin ‘altın dönemi’ni yaşadığını gönül rahatlığıyla söyleyebilirim. Sayın Ali İhsan Çiloğlu ve Gecek Termal A.Ş. Yönetim Kurulu Üyeleri’ne, Gecek Termal A.Ş. yönetici ve çalışanlarına gönülden teşekkür ediyorum.

Geçen yıl Hatay’da meydana gelen orman yangınında zarar gören ağaçların yeniden yeşertilmesi amacıyla İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası tarafından Geleceğimiz İçin Fidan” kampanyası başlatılmıştı. Bu kampanyaya Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğimiz tarafından destek verildi; şahsım ve Meclis Başkanımız, Yönetim Kurulu Üyeleri ve Meclis Üyelerimiz, Meslek Komite Üyelerimiz, Genel Sekreterimiz, Kadın ve Genç Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Başkanlarımız ile İcra Komiteleri Üyelerimiz adına bağışta bulunuldu. Bu nezaketi gösteren Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanımız Sayın
M.Rifat Hisarcıklıoğlu ’na teşekkürlerimi arz ediyorum.

Malumunuz olduğu üzere 3 Haziran 2020 tarihinde merkezi İngiltere’de olan BREEAM’den en üst düzey olan Outstanding (Olağanüstü) derecesinde Yeşil Bina Sertifikası almıştık. Outstanding seviyesindeki Yeşil Bina Sertifikamız ile Türkiye’deki mevcut kamu binaları içinde bir “ilk”e imza atmıştık. Şimdi başka bir “ilk”e daha imza atmak istiyoruz.
Odamız, şimdi de kendi kategorisinde dünya birincisi olmak için yarışıyor. BREEAM’in oylamasında ülkemizi temsil eden Odamız’a sosyal medya mecralarımızda paylaştığımız bağlantı üzerinden oy vermenizi, çevrenize de oy kullandırmanızı rica ediyorum. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanımız Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu da, kendi Twitter adresinden Odamız ile ilgili duyuru yaptı; Sayın Başkanımız Hisarcıklıoğlu’na teşekkür ediyorum.

2020 yılındaki faaliyetlerimiz sizlere “2020 Faaliyet Raporu” kitapçığıyla ulaştırılacak. Faaliyetlerimizin, basın kuruluşlarına yansıması hakkında sizlere bilgi vermek istiyorum:
2020 yılında Odamız ile ilgili haberler ve köşe yazıları, yazılı basında 1.563, internet medyasında 1.738, televizyon kanallarında 131 kez yayımlandı.

Medya takip şirketi Interpress verilerine göre Odamız ile ilgili haber, köşe yazıları ve televizyon programları, 1 milyon 810 bin TL'lik reklam ve ilana tekabül etti.

Hatırlayacağınız gibi, 26 Şubat 2019 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğimiz ve TOBB ETÜ arasında Mesleki Eğitim İşbirliği Protokolü imzalanmıştı. Protokol kapsamında Afyonkarahisar’da Gazi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi pilot okul olarak belirlenmişti. Ben ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcımız Sayın Mustafa Gül, Gazi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi için oluşturulan Protokol Yürütme Kurulu’nda yer alıyoruz. Ben, Protokol Yürütme Kurulu Başkanı’yım, Kurul’da Sayın Gül’ün yanı sıra İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Metin Yalçın, Afyonkarahisar Ticaret Borsası’ndan bir temsilci ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Şube Müdürü bulunuyor. Bugün de Protokol Yürütme Kurulu toplantısına katıldık.

2019 yılından bu yana okulumuzda önemli çalışmalara imza attık. Bunları tek tek anlatmam, çok uzun sürer. Ancak 2020 yılına ilişkin bir veriyi sizinle paylaşacağım.
Gazi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, 2020 yılında döner sermayesini en çok artıran okullar arasına girerek il genelindeki mesleki ve teknik liseler arasında birinci oldu. 2019'da döner sermaye sıralamasında 132'nci olan okulumuz, 2020'de 31'inci sıraya yükseldi. Döner sermayesini 3,5 kat artıran okulumuz, özellikle pandemi döneminde yaptığı hijyen ürünleri üretimiyle öne çıktı.

İnşallah siz değerli Meclis Üyelerimiz’in de desteği ile okulumuzu daha iyi yerlere taşıyacağız.

Şubat ayı içinde Afyonkarahisar için önemli toplantılara katıldık; bu toplantılar hakkında da sizlere bilgi vermek istiyorum.

15 Şubat 2021 tarihinde Afyonkarahisar Valimiz Sayın Gökmen Çiçek, AK Parti Afyonkarahisar Milletvekillerimiz Sayın Av. Ali Özkaya ve Sayın Av. İbrahim Yurdunuseven, Afyonkarahisar Belediye Başkanımız Sayın Mehmet Zeybek, İl Genel Meclisi Başkanımız Sayın Burhanettin Çoban ve ZAFTODER Başkanımız Sayın Ali Gümüşhan ile birlikte Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı’yı ziyaret ettik. İnşallah Zafer Havalimanı hakkında güzel gelişmelere şahit olacağız.

19 Şubat 2021 tarihinde Afyonkarahisar Sağlık Endüstri Bölgesi için Afyon heyeti olarak Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Mustafa Varank'ı ziyaret ettik. Heyette şahsım ile Genel Sekreterimiz’in yanı sıra Cumhurbaşkanlığı Irak Özel Temsilcisi ve AK Parti Afyonkarahisar Milletvekilimiz Sayın Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Afyonkarahisar Valimiz Sayın Gökmen Çiçek, AK Parti Afyonkarahisar Milletvekillerimiz Sayın Av. Ali Özkaya ve Sayın Av. İbrahim Yurdunuseven, Milliyetçi Hareket Partisi Afyonkarahisar Milletvekilimiz Sayın Mehmet Taytak, Afyonkarahisar Belediye Başkanımız Sayın Mehmet Zeybek, İl Genel Meclisi Başkanımız Sayın Burhanettin Çoban, Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Nurullah Okumuş, AK Parti İl Başkanımız Sayın Hüseyin Ceylan Uluçay yer aldı.

Sayın Bakanımız Varank, bu projenin önemli olduğuna dikkat çekerek, destek vereceğini beyan etti. Bu projenin hayata geçmesi, Afyonkarahisar’ın ufkunu genişletecektir.
Afyonkarahisar’ın ufkunun genişlemesi noktasında Afyonkarahisar Valimiz Sayın Gökmen Çiçek hakkında da ayrı bir vurgu yapmak isterim: Sayın Valimiz göreve geldiği günden bu yana adeta bir arı gibi çalışıyor; sabah 7’den, 7:30’dan gece saatlerine kadar ilimiz için proje üretiyor; ekibini de bu doğrultuda yönlendiriyor.

Sayın Valimiz’in tüm ilçelerimizde kurulmasına öncülük ettiği Kadın Kültür Evleri ve Kadın Kooperatifleri, kadınların kendilerini daha çok geliştirmesine ve ekonomide doğrudan yer almalarına fırsat tanıyor.

Sayın Valimiz’in girişimleri ile hem merkezdeki Organize Sanayi Bölgesi’nin genişletilmesi çalışmaları devam ediyor; hem de Merkez 2’nci Organize Sanayi Bölgesi’ne bir an önce yatırımcı gelmesi için gayret gösteriliyor.

Sayın Valimiz’in Afyonkarahisar’ın ufkunu açacak bir başka projesi de Frig Vadisi ve Ayazini ile ilgili. Sayın Valimiz’in daveti ile ben de gittim, bölgeyi inceleme imkanı buldum. Hakikaten Ayazini’nin çehresi değişmiş, daha da değişecek. Bundan daha da önemlisi, bölge halkı bu değişimi destekliyor ve Sayın Valimiz’in projesi sayesinde refah düzeyinin artacağına inanıyor. Baharda, Gizemli Şehir Afyon’un en gözde mekanı olacak Ayazini’ni görmenizi tavsiye ediyorum.

Özetle saydığım bu projelerin yanı sıra, daha sayılamayan pek çok çalışmayı sürdüren Sayın Valimiz Gökmen Çiçek’e huzurlarınızda, şehrimiz adına teşekkür ediyorum.


Dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs salgınının olumsuz etkileri ile mücadele ederken, dün iş dünyası adına sevindirici bir gelişme yaşandı. Biraz önce Yönetim Kurulu Üyemiz Sayın Yücel Albay’ın Lobi Faaliyetlerimiz’ı aktarırken belirttiği teşvikte uzatma kararı çıktı.

51 il ve 2 ilçemizde üretim ve istihdamı artırmak için 5510 sayılı Kanun’daki 5 puanlık indirime ilave olarak, sigorta primine esas kazanç alt sınırı üzerinden ilave 6 puan olarak uygulanmakta olan sigorta prim teşvikinin süresi, 31 Aralık 2021 tarihine kadar uzatıldı ve bu karar Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlandı.
Bu kararın yayımlanmasında önemli rol oynayan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanımız Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu’na, kararın yayınlanmasında emeği geçen Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız Sayın Zehra Zümrüt Selçuk’a, iş dünyasının taleplerine kulak veren Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür ediyorum.
Kıymetli Meclis Üyelerimiz;
İş dünyamız, Kovid-19 salgınının etkilerinin üstesinden, azim ve sebatla gelmeyi başarıyor. Elbette, tedbirler dolayısıyla hizmet veremeyen sektörler, büyük sıkıntı çekiyor. Elbette, bu salgının küresel boyuttaki olumsuz izlerini bir anda silemeyiz.
Bununla birlikte, ülkelerdeki yatırım potansiyellerini değerlendiren kurum ve kuruluşların Türkiye için olumlu raporlar yayımlamaya başladığını da görmemiz gerekiyor.
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye'nin kredi notunu "BB-" olarak teyit ederken, kredi notu görünümünü "negatif"ten "durağan"a çevirdi.


Uluslararası Para Fonu (IMF), 2021 yılı için Türkiye'nin büyüme beklentisini güncelledi.
IMF'in "G-20 Gözetim Notu"na göre, Ekim raporunda yüzde 5 olarak tahmin edilen Türkiye'nin 2021 yılı büyümesi, yüzde 6'ya yükseltildi.

İnşallah, bu göstergelerden daha iyilerini başaracağız. Her zaman söylediğim gibi, pandemiden sonra ülkemiz ve şehrimiz, kendi potansiyellerini çok iyi kullanacak ve büyük bir atılıma imza atacak.