-

Gözden kaçırmayın

Trafik denetimleri sonucu binlerce araç sorgulandı #trafikdenetimiTrafik denetimleri sonucu binlerce araç sorgulandı #trafikdenetimi

Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'nün koordinasyonunda gerçekleştirilen hummalı çalışmalar sonucunda, hayvan hastalıklarıyla mücadele ve hayvanların tanımlanması ve kayıt altına alınması programları başarıyla tamamlandı.​​​​​​​​​​​​​​ Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürü Ender Muhammed Gümüş yaptığı değerlendirmede, hayvan sağlığının korunması ve hayvansal üretimin gelişmesi için büyük bir özveriyle çalıştıklarını belirtti.

2023 yılı aşılama programları kapsamında büyükbaş ve küçükbaş hayvanlara çeşitli aşılar yapıldığını ve kuduz hastalığı ile mücadele kapsamında kedi ve köpeklere aşılar uygulandığını açıkladı. Sağlık personeliyle birlikte toplamda 1 milyon doz aşı ve 2,5 milyon sağlık taraması yaparak önemli bir çalışma gerçekleştirildi. 2023 yılı hayvanların tanımlanması ve kayıt altına alınması programı çerçevesinde ise binlerce hayvana küpe ve çip uygulaması yapılarak toplamda 356,146 hayvanın kayıt altına alındığı belirtildi.

Bu sayede hayvansal üretim alanında önemli bir ilerleme kaydedildi. Eskişehir'de sağlanan teknik destekler ve Bakanlığın genel destekleme kalemleri sayesinde 2023 yılında büyük bir hayvansal üretim gerçekleştirildi. 22,910 ton kırmızı et, 28,868 ton beyaz et, 316,429 ton çiğ süt ve 147,716,960 adet yumurta üretilerek önemli bir katkı sağlandı. Ayrıca, 2023 yılında hayvan, hayvansal ürün ve yan ürün ihracatı ise kanatlı hayvan, süt ve süt ürünleri, kuluçkalık yumurta, koza, hayvansal gübre ve hayvansal kaynaklı yağ gibi ürünlerin ihracatının yapıldığı belirtildi.

Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürü Ender Muhammed Gümüş, tüm saha koşullarında fedakarca çalışan Veteriner Sağlık Personeline teşekkürlerini iletti ve 2024 yılında da aynı şekilde çalışmaların devam edeceğini vurguladı.​​​​​​​​​​​​​​

#Eskişehir #hayvansalüretim #hayvansaglığı #tarımveorman #2023 #veterinersağlık #köpek #kedi #aşılama #kayıtaltınaalma