Gözden kaçırmayın

Afyonlu asker çatışmada yaralandıAfyonlu asker çatışmada yaralandı

Milli Uzay Programı'nın ilk ayağı olan 'insanlı misyon' kapsamında uzaya gönderilen Alper Gezeravcı'yı taşıyan Dragon aracı, Falcon 9 roketiyle yola çıktı. 4 astronotun bulunduğu kapsül, 36 saat sonra Uluslararası Uzay İstasyonu'na kilitlenecek.

Uzay yolculuğu başlayan Alper Gezeravcı’nın uzay mekiğindeki ilk cümleleri Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “İstikbal göklerdedir” sözü oldu.

Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı'nın uzay yolculuğundaki ilk cümleleri Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün "İstikbal göklerdedir" sözü oldu. Gezeravcı dünyaya ve Türk milletine şu sözlerle seslendi, "Türkiye'nin insanlı ilk uzay misyonunda ilk Türk'ün uzaya adım attığı şu anda kelimelerime yüce Atamızın şu sözüyle başlamak istiyorum. Türkiye Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün dahiyane sözü 'İstikbal göklerdedir'. Gezeravcı ayrıca sözlerini İngilizceye çevirerek de söyledi.

Türkiye tarihinde bir ilke daha imza attı. Uzay yolculuğu hayali, ilk Türk astronot Alper Gezeravcı'nın uluslararası uzay istasyonuna doğru yola çıkmasıyla gerçek oldu. Gezeravcı'nın da aralarında bulunduğu Axiom Mission 3 (Ax-3) ekibini Uluslararası Uzay İstasyonu'na (ISS) taşıyacak roket fırlatıldı. Türkiye'nin tarihi misyonu dünya basınında da büyük yankı uyandırdı. Uluslararası ajanslar, ilk Türk astronotun uzay yolculuğunu manşetlere taşıdı.

Türkiye, 100. yılında bir hayalini daha gerçekleştirdi. İlk Türk astronot Alper Gezeravcı, dahil olduğu Axiom Mission 3 (Ax-3) ekibiyle birlikte Uluslararası Uzay İstasyonu'na (ISS) doğru yola çıktı. Uzaya çıkan ilk Türk astronot olan Gezeravcı'nın uzaydaki ilk sözleri, "Türkiye'nin insanlı ilk uzay misyonu için ilk Türk'ün uzaya adım attığı şu anda Yüce Ata'mızın sözüyle bu anı başlatmak istiyorum. Türkiye Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün dahiyane sözü; İstikbal göklerdedir" şeklinde oldu.