2024 yılında Tarım Sigortaları Havuzu tarafından uygulanacak olan tarım sigortalarının kapsamı artırılmış ve prim tarife fiyatlarında indirimler yapılmıştır.

Gözden kaçırmayın

Sadettin Yücel, Gençlik Çalışanlarından temsilcileri ağırladı.Sadettin Yücel, Gençlik Çalışanlarından temsilcileri ağırladı.

Tarım ve Orman Bakanlığı, Tarım Sigortaları Havuzu tarafından 2024 yılı için yapılan risk kapsamı, ürünler ve bölgeler ile prim desteği oranlarına ilişkin kararı Resmi Gazete'de yayımladı. Bu kararla birlikte, TARSİM tarafından tarımı sürdürülebilir hale getirmek ve üretici ve yetiştiricilerin emeğini korumak amacıyla çeşitli indirimler ve genişlemeler yapılmıştır. 2024 yılında Tarım Sigortaları Havuzu tarafından uygulanacak olan tarım sigortalarının kapsamı artırılmış ve prim tarife fiyatlarında indirimler yapılmıştır.

Bitkisel ürünler, meyve ağaçları, süs bitkileri, seralar, büyük ve küçükbaş hayvanlar, kümes hayvanları, su ürünleri ve arı kovanları gibi alanlarda sigorta teminatları sağlanmaktadır. Yeni kararla birlikte, bitkisel ürün sigortasında dolu, don, fırtına ve sel riskleri için indirimler uygulanmıştır. Ayrıca, ağaç sigortasında çift poliçe indirimi ve dolu paketi indirimi gibi yeni düzenlemeler getirilmiştir. Sera sigortasında, topraksız tarıma dayalı seralarda teknik donanımda meydana gelen hasarlar teminat altına alınmıştır. Ayrıca seralardaki kar ağırlığı, oluk altı direk profilleri ve yumuşak plastik örtülerdeki hasarlar da sigorta kapsamına dahil edilmiştir. Gelir koruma sigortası, büyükbaş hayvan hayat sigortası, küçükbaş hayvan hayat sigortası, kümes hayvanları hayat sigortası ve arıcılık sigortası gibi tüm branşlarda da çeşitli indirimler ve destekler uygulanmaktadır.

Üreticilerin tarım sigortası prim desteğinden yararlanabilmesi için Tarım ve Orman Bakanlığı'na kayıtlı olmaları gerekmektedir. Aksi halde kanunda belirtilen hükümler uygulanmaktadır. Bu karar sayesinde üreticilerin risklerini en aza indirmek ve emeklerini güvence altına almak amaçlanmaktadır. Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) uygulamalarından yararlanmak ve tarım sigortası yaptırmak, üretimin vazgeçilmez bir parçası olarak önemlidir. Tarım Sigortaları Havuzu tarafından 2024 yılında kapsama alınacak riskler, ürünler ve bölgeler ile prim desteği oranlarına ilişkin karara aşağıdaki bağlantı aracılığıyla ulaşabilirsiniz: 

 #tarım #sigorta #TARSİM #2024 #ResmiGazete #ürünler #riskler