Türkiye Futbol Federasyonu, Türkiye Kupası'nın değerinin artması için formatının değiştirildiğini duyurdu

Gözden kaçırmayın

Afyonkarahisar'da Genç Yetenekler Bölgesel Mücadeleye HazırlanıyorAfyonkarahisar'da Genç Yetenekler Bölgesel Mücadeleye Hazırlanıyor

Türkiye Kupası'nda Devrim: Yeni Format Açıklandı

Türkiye Futbol Federasyonu, Türkiye Kupası'nın değerinin artması için formatının değiştirildiğini duyurdu. 2024-2025 sezonunda başlayacak olan yeni format, eleme turları, grup müsabakaları ve final aşamalarından oluşacak. Grup müsabakalarında ise Swiss Sistemi uygulanacak.

Türkiye Kupası'nda heyecan artıyor. Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu, 2024-2025 sezonunda Türkiye Kupası'nın yeni formatı ile oynanmasına karar verdi. Sezon başında Şampiyonlar Ligi'nin formatını hazırlayan Hypercube firmasının yaptığı değer arttırıcı çalışma sonrasında TFF Yönetim Kurulu'na sunduğu rapor ile şekillenen yeni format, eleme turları, grup müsabakaları ve final aşamalarından oluşacak.

Yeni formatta; eleme ve final aşamaları tek maç eleme usulüne göre oynanacak. Grup müsabakaları ise 24 takımın katılımı ile 6 takımlı 4 grupta, önümüzdeki sezon Şampiyonlar Ligi'nde de uygulanacak olan Swiss Sistem'e göre oynanacak. Swiss Sistemi, her takımın kendi seviyesine yakın rakiplerle eşleşmesini sağlayan bir sistemdir. Mevcut statüdeki eleme turlarında seri başı takımın kendi sahasında oynaması kuralı ise yeni statüde uygulanmayacak.

Yeni formatta; gruplara katılım hakkı elde edecek 24 takım lig ve başarı sırasına göre sıralanarak 3 torbaya ayrılacak. Her torbadan 2'şer takım olmak üzere 6 takım bir grubu oluşturacak. Grup içerisinde yer alan her takım A, B ve C torbasından 1'er takım ile olmak üzere toplam 3 maç yapacak. Grup müsabakaları sonucunda ilk 2 sırada yer alan takımlar çeyrek finale yükselecek.

Önümüzdeki sezon ülkemizi UEFA kupalarında temsil edecek 5 takım doğrudan grup müsabakalarına katılacak. Diğer 19 takım ise eleme turları sonrasında grupta yer alma hakkı elde edecek.

Diğer detaylar sezon sonunda ilan edilecek Türkiye Kupası Statüsü ile açıklanacak.

Türkiye Kupası'nın yeni formatının futbolseverlere daha fazla heyecan ve rekabet sunacağı düşünülüyor. Türkiye Kupası'nın değerinin artması hem kulüpler hem de milli takım için olumlu sonuçlar doğurabilir. 


Türkiye Kupası'nın yeni formatını siz nasıl buldunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz.